Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kāpēc jaunieši nevar atrast darbu?

Jūnijā Latvijā oficiāli reģistrēti gandrīz deviņarpus tūkstoši jauniešu bezdarbnieku - tā ir aptuveni desmitā daļa no kopējā bezdarbnieku skaita. Jāņem arī vērā, ka daudzi, kas darbu meklē pirmoreiz, Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) nemaz nav vērsušies. Jauniešu pieredzes trūkums un bezdarbs Latvijā ir sāpīgs jautājums.

Naģežda un Aļona personīgi saskārušās ar grūtībām atrast darbu tieši vecuma un nelielās pieredzes dēļ. Aļona uzskata, ka jauniešu bezdarbam ir divi cēloņi - pirmkārt, izglītības sistēmas trūkums. «Piemēram, es studēju akadēmiskā programmā un man prakse būs tikai pēdējā gadā. Ar teoriju vien nepietiek, vajadzīga arī prakse,» stāsta meitene.

Otrs cēlonis - Latvijas mazais darba tirgus, kurā darbaspēka piedāvājums nesakrīt ar pieprasījumu un darba devēji nevēlas riskēt ar jauniem darbiniekiem.

Naģežda un Aļona kopā ar citiem aktīviem jauniešiem kopā radījušas organizāciju «Iespēja iedvesmo», kas modelē jauniešu bezdarba iespējamos risinājumus, kas jau piedāvāti arī Labklājības ministrijai (LM).

Darba devēju neuzticēšanos gados jauniem strādātājiem bieži piesauc kā galveno cēloni jauniešu bezdarbam, taču monētai ir arī otra puse - daļai jauniešu labi apmaksāts darbs un strauja karjeras izaugsme šķiet pašsaprotama un panākama bez īpašas piepūles. Eksperti norāda - tā ir ļoti liela kļūda.

Bieži vien problēma esot tieši iniciatīvas un neatlaidības trūkumā, norāda «Prakse.lv» valdes priekšsēdētājs Jānis Logins. Viņš iesaka jauniešiem izmantot brīvprātīgo darbu, lai iegūtu pieredzi, tāpat arī izmantot visas prakses iespējas skolā. «Ja ir prakses iespējas skolā, neej pie tēta vai mammas sarunāt šo praksi, bet izej praksi tajā profesijā, kas tev ir vajadzīga un iegūsti pieredzi,» iesaka Logins.

Plašāk par tēmu skaties Latvijas Televīzijas raidījuma «Panorāma» sižetā!