Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Energoefektīva ventilācija ar rekuperāciju ēd maz elektrības, apkures izmaksas samazina par 30%

Pārspļaujos, kad dzirdu, kā kaimiņiem iet ar ventilāciju ar rekuperāciju. Rēķins par elektrību vien 180 latu! Tādēļ ziemā iekārtu vienkārši izslēdz. Pirms trim gadiem savā privātmājā ierīkoju vācu ražotāja PAUL ventilāciju ar rekuperāciju, to projektēja ventilāciju un apkures sistēmu projektētājs Uldis Jansons. Pašu iekārtu iegādājos uzņēmumā «Artiva» [s:45184]Rēķins par elektrību ir niecīgs, toties apkures izmaksas krietni zemākas. Man ir 300 kvadrātmetru māja. Apkurinu ar zemes siltumsūkni, visā mājā ir siltās grīdas. Neticēsiet - par apkuri ziemā maksāju 80 latu mēnesī!

Vēstuli iesūtījis privātmājas īpašnieks Ilmārs no Rīgas

Komentē ventilāciju un apkures sistēmu projektētājs ULDIS JANSONS un uzņēmuma «Artiva» valdes priekšsēdētājs ARTŪRS GREDZENS

Cik maksā tik energoefektīva ventilācija ar rekuperāciju kā Ilmāram?

Pilnīgi nepareizi ir, izvēloties ventilāciju ar rekuperāciju, vispirms vaicāt, cik tā maksā? Daudz pareizāk būtu noskaidrot, kādas priekšrocības ar to var gūt, piemēram, cik tā ir energoefektīva, cik klusi darbojas u.c. Diemžēl arī daudzi tirgotāji spēlē ar zemu cenu. Slavējot savu produktu, stāsta, cik iekārta ir lēta salīdzinot ar citām, bet nestāsta, cik tā izmaksā ekspluatācijā.

Saimniekiem, kas ventilācijas - rekuperācijas dēļ maksā lielus rēķinus par elektrību, ir pavisam vienkāršs ieteikums - izvēlieties mājai atbilstošas jaudas iekārtu ar pēc iespējas augstāku lietderības koeficientu.

Tad visu gadu, arī ziemā būs ne tikai zems elektroenerģijas patēriņš, bet arī ievērojams siltuma ietaupījums. Nesamērīgi lielās elektrības izmaksas parasti ir tāpēc, ka izvēlēta ventilācijas - rekuperācijas iekārta ar pārāk zemu lietderības koeficientu vai arī tā ir pārāk jaudīga. Ja saimnieks izvēlētos atbilstošas jaudas iekārtu ar augstu lietderības koeficientu, ekspluatācijas izmaksas būtu daudz zemākas.

Ko saimnieks iegūst izvēloties ventilāciju, kas nodrošina arī rekuperāciju?

Ventilācija ar rekuperāciju dod to, ka no mājas siltā gaisa tiek atgūts atpakaļ siltums. Ar parasto ventilāciju mājas siltais gaiss tiek vienkārši izsviests ārā caur vannas istabas ventilācijas lūku un citām atverēm, kas paredzētas gaisa izvadīšanai.

Ikvienā mājā caur ventilāciju notiek nepārtraukta siltā un aukstā gaisa apmaiņa, siltais gaiss izplūst ārā, bet aukstais ieplūst iekšā. Ventilācijas - rekuperācijas iekārtā gaisa apmaiņa notiek caur siltummaini, šajā procesā mājā ienākošais aukstais gaiss tiek uzsildīts ar telpas silto gaisu.

www.artiva.lv

Ar ko vēl ir īpašs ražotāja PAUL pretplūsmas kanālu siltummainis?

Siltummainis ir izveidots tā, ka siltais un aukstais gaiss tajā nesajaucas. Tas dod to, ka iekārta var ņemt silto, mitro gaisu arī no vannas istabas, tualetes. Ir novērsta iespēja, ka, piemēram, guļamistabā varētu nonākt tualetes gaiss.

Kas apliecina to, ka PAUL ventilācijas - rekuperācijas iekārta tiešām ir energoefektīvākā pasaulē?

To ir atzinis Vācijas Passivhaus Institut jeb Pasīvās ēkas institūts. Šajā institūtā regulāri testē un sertificē pasaulē zināmu ražotāju ventilācijas - rekuperācijas iekārtas, nosaka to lietderības koeficientu, lai patērētājam būtu iespēja objektīvi izvērtēt, kura iekārta tiešām ir energoefektīvākā. Pasīvās ēkas institūts regulāri nosauc 10 pasaulē energoefektīvākās ventilācijas - rekuperācijas iekārtas. Pašlaik deviņas no tām ir PAUL ražotāja vai arī tajās ir izmantots šī ražotāja patentētais siltummainis.

Kāpēc tik svarīgs ir iekārtas lietderības koeficients?

Lietderības koeficients norāda, cik daudz siltumenerģijas iekārta atgūst no siltā gaisa. Uzreiz jāsaka, ka iekārtas ar zemu lietderības koeficientu ir salīdzinoši lētākas, maksā vidēji 700 - 1000 latu, savukārt iekārtas ar augstu lietderības koeficientu maksā dārgāk, sākot no 1500 līdz pat 3000 latu. Paskaidrošu, kāpēc iekārta ar augstu lietderības koeficientu ir daudz efektīvāka nekā iekārta ar zemu lietderības koeficientu. Lai nodrošinātu vienmērīgu gaisa plūsmu un iekārta neaizsaltu, ienākošo āra gaisu nepieciešams uzsildīt. Ventilācijas - rekuperācijas iekārta ar zemu 50-60% lietderības koeficientu silto gaisu, kas tiek atdots telpā, uzsilda vidēji līdz +10 grādiem. Lai mājā būtu komfortabli, iekārtai šis gaiss vēl papildus jāuzsilda līdz 18-20 grādiem. Tādēļ iekārtās ar zemu lietderības koeficientu ir ierīkots pēcsildītājs (elektriskais tens). Tas silda gaisu 24 stundas diennaktī. Ja māja ir liela, jāuzsilda, piemēram, 250 m3/h, elektrības patēriņš ir milzīgs. Ņemot vērā, ka Latvijā aukstā sezona, kad gaisa temperatūra ir ap nulle grādiem, ilgst apmēram sešus mēnešus, kopā sanāk ievērojama summa.

Ventilācijas - rekuperācijas iekārta ar augstu 80-90% lietderības koeficientu ir krietni ekonomiskāka.

Ienākošajam aukstajam gaisam dabiski arī ir nepieciešama priekšsildīšana. Ja āra gaisa temperatūra ir ap nulli, iekštelpās gaiss ir +20 grādi, iekārta telpā atdod apmēram + 18 grādu siltu gaisu. Gaiss, kas izplūst caur iekārtu, vairs nav papildus jāsilda. Ražotājs norāda, ka PAUL ventilācijas - rekuperācijas iekārtai lietderības koeficients ir 95%. Taisnība gan - Pasīvās ēkas institūts, sertificējot šo iekārtu, norādījis, ka tās lietderības koeficients ir nedaudz zemāks - 93%. Taču tas ir tāpēc, ka institūts parasti norāda lietderības koeficientu, kādu iekārta sasniedz darbojoties visekstremālākajos apstākļos. PAUL ventilācijas – rekuperācijas iekārtu var izmantot jebkura veida un energoefektivitātes ēkai, jebkādos apstākļos tā darbosies ar nemainīgu lietderības koeficientu.

www.artiva.lv

Tātad šo ventilāciju ar rekuperāciju var droši lietot arī ziemā, apkures izmaksas pat samazināsies?

Tā kā no iekārtas telpā tiek pievadīts siltais gaiss, apkures ierīces - radiatori, siltā grīda var strādāt ar zemāku slodzi. Saimnieks var mazāk kurināt apkures iekārtu - gāzes vai granulu katlu, siltumsūkni u.c. Tai pat laikā mājā būs pietiekami daudz svaiga gaisa, nevajadzēs vērt vaļā logus.

Šī ventilācijas - rekuperācijas iekārta visefektīvākā un noderīgākā ir tieši ziemā, jo, atgūstot siltumu, apkures izmaksas samazinās vismaz par 30%.

Ņemot vērā pašreizējās cenas, atbilstoši Latvijas Būvnormatīviem izbūvētai, pietiekami blīvai mājai gāzes apkure mēnesī izmaksā vidēji 150 - 160 latu. Apkures sezonā kopējās izmaksas ir apmēram 1000 latu. Samazinot apkures patēriņu par 30%, būs ievērojams ietaupījums, iekārta sevi pilnībā atpelnīs 6 - 8 gadu laikā.

Vēl jau arī ir ekspluatācijas izmaksas?

Tās ir salīdzinoši niecīgas. 100-200 kvadrātmetru mājai, darbojoties 24 stundas diennaktī, iekārta elektrībā gadā patērē apmēram 80 latu. Divas reizes gadā saimniekam jānomaina filtri, tie izmaksā vidēji 100 -120 latu.

Cik vietas aizņem PAUL ventilācijas - rekuperācijas iekārta?

Iekārta ir tik liela kā virtuves skapītis. Tai ir speciāla montāžas sliede, var ierīkot jebkurā telpā. Biežāk to liek tehniskajās telpās.

Ja mājā citur nav vietas, šo ventilāciju - rekuperāciju var ierīkot arī guļamistabā. Tik klusa tā ir!

Trīs metru attālumā nevar dzirdēt. Bijuši pat kuriozi, ierīkojam mājā ventilāciju ar rekuperāciju, bet saimnieks saka: «Tā taču nestrādā!» Pieliekot klāt ausi, strādā gan. Protams, vislabāk, ja ventilāciju ieplāno vēl mājas projektēšanas laikā, tad ir vieglāk paslēpt gaisa vadus. Taču PAUL ventilāciju ar rekuperāciju var izbūvēt arī esošā mājā.

Mājā jau ir ventilācija, taču tā ir neekonomiska. Vai šādā situācijā ir kāds risinājums?

Ja ventilācija ir pareizi izbūvēta, var nomainīt esošo neekonomisko iekārtu pret PAUL ventilācijas - rekuperācijas iekārtu. Labākais ir tas, ka var izmantot esošās ventilācijas caurules. Izmaksas ir atkarīgas no izvēlētās iekārtas. Nomainot iekārtu, samazināsies gan elektrības patēriņš, gan arī taupīs siltumu. Jebkurā gadījumā iepriekš vēlams konsultēties uzņēmumā «Artiva» pa tālruni 29252882.

www.artiva.lv

* Šis ir apmaksāts reklāmas raksts