Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šobrīd īsti nav skaidrs, kas ir nabadzības slieksnis Latvijā

Nabadzības sliekšņu aprēķināšana un no tā izrietošais valsts atbalsts beidzot jābalsta uz stingriem aprēķiniem. Patlaban nabadzības noteikšanas mehānismos ir daudz trūkumu - to atzīst gan valsts eksperti, gan sociālie partneri, kas piektdien pulcējās uz kopīgu domu apmaiņu risinājumu meklēšanai.

Latvijas likumos ir noteikti trīs nabadzības sliekšņi, pēc kuriem būtu jāspēj novērtēt, cik lielā mērā cilvēkam vajadzīga palīdzība. Trūcīgas personas ienākumu līmeni šobrīd nosaka valdība. Maznodrošinātas personas ienākumu līmenis ir katras pašvaldības ziņā. Taču nedz viens, nedz otrs no šiem nabadzības sliekšņiem nav balstīts uz konkrētiem aprēķiniem. Vēl viens nabadzības slieksnis ir iztikas minimums.

Metodoloģija, ar kādu aprēķina iztikas minimumu, jau sen ir novecojusi, tā izstrādāta deviņdesmito gadu sākumā. Tas, ka šī metodoloģijas vairs īsti nav izmantojama, atzīst gan Centrālās statistikas pārvalde, gan Labklājības ministrija. Turklāt ministrija norāda, ka šo rādītāju jau sen vairs īsti neņemot vērā, veidojot labklājības politiku.

Labklājības ministrija kopā ar sociālajiem partneriem un citu ministriju ekspertiem nosprauduši mērķi visiem trim nabadzības sliekšņiem izstrādāt konkrētus, pamatotus aprēķinus, atvērta diskusija par labāko aprēķinu metodi. Reālākās ir trīs - absolūtā nabadzības pieeja, kas Latvijas gadījumā ir iztikas minimuma rādītājs, subjektīvā pieeja, veicot cilvēku aptauju un relatīvā nabadzības pieeja.

LM orientējas uz relatīvās nabadzības mērīšanas pieeju, kas tiek noteikta kā konstanta proporcija 40-60% apmērā no iedzīvotāju vai no mājsaimniecības vidējiem ienākumiem. Taču diskusija ir atvērta un varētu būt arī citi risinājumi.

Plašāk skaties «Panorāmas» sižetā!