Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Horvāti sašutuši par Merkeles atteikumu piedalīties svinībās par godu valsts uzņemšanai ES

Vācijas kanclere Angela Merkele izlēmusi tomēr nepiedalīties svinībās par godu Horvātijas uzņemšanai Eiropas Savienībā (ES), tādējādi izsaucot piektdien horvātu sašutumu.

Gan mediji, gan opozīcijā esošie politiķi Merkeles soli novērtējuši kā «diplomātisku pliķi».

Izskanējuši pieņēmumi, ka Vācijas kancleres atteikums varētu būt saistīts ar Zagrebas tikko pieņemto likumu, kas liedz izdot Berlīnei kādu komunistiskā režīma izlūkdienesta bijušo darbinieku, kas tiek apsūdzēts par kāda politiskā bēgļa slepkavību.

Tomēr Merkeles pārstāvis uzsvēris, ka kancleres atteikšanās ierasties uz svinībām ar to nav saistīta.

Pati Merkele izteikusies, ka viņas vizīti traucē noslogotā dienaskārtība.

Saskaņā ar likumu, kuru Horvātijas parlaments pieņēma piektdien, Eiropas aresta orderis attiecas tikai uz noziegumiem, kas pastrādāti pēc 2002.gada augusta.

Tādējādi Zagreba nevar Vācijai izdot Josipu Perkoviču, kurš tiek turēts aizdomās par horvātu politiskā bēgļa Stjepana Džirekoviča slepkavību 1983.gadā.

Perkovičs ir bijušās Dienvidslāvijas slepenā dienesta UDBA virsnieks, kas pēc neatkarības pasludināšanas 1991.gadā uzņēmās arī Horvātijas militārā izlūkdienesta vadību.

Svinīgo ceremoniju par godu Horvātijas uzņemšanai ES plāno apmeklēt vairāk nekā simts ārvalstu viesu, tostarp Eiropadomes prezidents Hermans Van Rompejs.

Tomēr daudzu ES dalībvalstu līderi ceremonijā nepiedalīsies.