Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Irānas nākamais prezidents sola ārpolitikā «konstruktīvu mijiedarbību»

Irānas jaunievēlētais prezidents Hasans Rohani sestdien nācis klajā ar solījumu attiecībās ar pasaules lielvarām īstenot «konstruktīvas mijiedarbības» politiku, lai mazinātu neuzticību un spriedzi, kuru izraisījusi pretrunīgi vērtētā Teherānas kodolprogramma.

«Mērenība ārpolitikā nenozīmē nedz padošanos, nedz konfrontāciju, bet konstruktīvu un efektīvu mijiedarbību ar pasauli,» savā pirmajā televīzijas uzrunā kopš uzvaras vēlēšanās sacīja Rohani. «Mērenībā jāsasniedz līdzsvars starp reālismu un ideālismu.»

Irānas attiecības ar Rietumvalstīm saasinājušās, pateicoties Teherānas kodolprogrammai, kuras mērķis, kā uzskata Rietumi, ir kodolieroču iegūšana. Irāna gan līdz šim apgalvojusi, ka tās kodolprogramma kalpo vienīgi miermīlīgiem mērķiem.

Papildus spriedzi Teherānas attiecībās ar Rietumiem ienesis Irānas sniegtais atbalsts Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmam.

Savā uzrunā Rohani gan tieši neminēja nevienu no šīm problēmām, taču uzsvēra, ka pēc stāšanās amatā 3.augustā, nomainot līdzšinējo prezidentu Mahmudu Ahmadinedžadu, viņš ārpolitikā centīsies vairot savstarpējo uzticību un mazināt spriedzi.

Rohani norādīja, ka viņa vadībā «mijiedarbība un dialogs tiks balstīts savstarpējībā, cieņā un kopīgās interesēs, cenšoties panākt savstarpēju savaldību».

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka cīnīsies par «visām Irānas tiesībām un nācijas vajadzībām».