Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijas deputāts: Nebūtu pareizi izdot Snoudenu ASV

Par slepenas ASV izlūkdienestu informācijas izpaušanu meklētā Edvarda Snoudena izdošana ASV būtu «morāli nepieņemama», šādu pārliecību nebūtu svētdien pauda Krievijas parlamenta deputāts, Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs.

«Nav runa par [Snoudena] noderīgumu [Krievijai] - tas ir principa jautājums,» svētdien tviterī ierakstīja politiķis. «Politiskā bēgļa izdošana ir morāli nepieņemama.»

Par izlūkdienestu informācijas izpaušanu meklētais bijušais ASV Nacionālās drošības pārvaldes (NSA) līgumdarbinieks un Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) tehniskais darbinieks Snoudens svētdien jau astoto dienu pēc kārtas pavada Maskavas Šeremetjevas lidostas tranzītzonā.

Snoudens Maskavā ieradās ar reisu no Honkongas, un sākotnēji tika uzskatīts, ka viņš tālāk dosies uz Kubu, lai no turienes mērotu ceļu uz Ekvadoru. Taču Snoudens pagājušajā svētdienā tomēr uz Kubu neizlidoja.

Krievijai un ASV nav līguma par personu izdošanu un Maskava līdz šim atteikusies izdot Snoudenu.

Kremlis svētdien centās distancēties no fakta, ka Snoudens joprojām atrodas Maskavas lidostā, norādot, ka «šis jautājums nav Kremļa darba kārtībā.

«Tā kā tas nav mūsu jautājums, es nezinu, kādas ir iespējas situācijas attīstībai, un nezinu arī par juridiskajiem un citiem aspektiem,» skaidroja Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs.

ASV varasiestādes Snoudenam izvirzījušas apsūdzības spiegošanā, un Honkongai bija nosūtīts pieprasījums izdot viņu tiesāšanai.

Snoudens nodeva britu laikrakstam «The Guardian» informāciju par ASV izlūkdienestu izmantotajām datu iegūšanas programmām, tostarp masveida telefonsarunu noklausīšanos un personu izsekošanu globālajā tīmeklī, analizējot videomateriālus, fotogrāfijas un e-pastus.

«The Guardian» norāda, ka savu informācijas avotu avīze atklājusi pēc paša Snoudena lūguma.

Ekvadoras prezidents Rafaels Korrea sestdien atzina, ka Snoudena likteni izlems Krievija.

«Lai varētu izskatīt patvēruma lūgumu, [Snoudenam] jāatrodas Ekvadoras teritorijā,» intervijā privātajam telekanālam «Oromar» skaidroja Korrea. «Šobrīd Snoudena galamērķa risinājums ir Krievijas varasiestāžu rokās.»

ASV ir atsaukušas Snoudena pasi. Tīmekļa vietne «WikiLeaks» ziņoja, ka Ekvadora Snoudenam izdevusi ceļošanas dokumentu, bet kāda augsta ranga Ekvadoras Ārlietu ministrijas amatpersona trešdien šo informāciju noliedza.