Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV «nodevēja» dēļ incidents ar Bolīvijas prezidenta lidmašīnu

Bolīvijas prezidenta Evo Moralesa lidmašīna otrdien pēc izlidošanas no Maskavas uz Bolīviju bija spiesta nolaisties Austrijā, jo Francija un Portugāle tai neļāva ielidot savā gaisa telpā sakarā ar aizdomām, ka šajā lidmašīnā varētu būt bēguļojošais ziņu noplūdinātājs par ASV izlūkdienestiem Edvards Snoudens, paziņoja Bolīvijas ārlietu ministrs Davids Čokevanka.

Čokevanka noliedza, ka Snoudens atrastos Moralesa lidmašīnā, un nosauca šīs aizdomas par «milzu meliem». Bolīvijas aizsardzības ministrs Rubens Saavedra paziņoja, ka šo aizdomu dēļ arī Itālija slēgusi savu gaisa telpu Moralesa lidmašīnai.

Moraless bija apmeklējis Maskavu, kur Snoudens vairāk nekā nedēļu uzturas Šeremetjevas lidostas tranzītzonā. Pēc izlidošanas uz Bolīviju Moralesa lidmašīnai bija paredzēts uzpildīt degvielu Portugālē, bet šī valsts un pēc tam arī Francija slēdza tai savu gaisa telpu.

«Prezidents bija spiests nolaisties Vīnē,» sacīja Čokevanka un apgalvoja, ka šī ārkārtas nolaišanās apdraudējusi Moralesa dzīvību. «Bija nepamatotas baumas, ka lidmašīnā varētu būt Snoudens. Mums nav ne jausmas, kurš izdomājis šos milzu melus, bet mēs gribam starptautiskajai sabiedrībai paziņot par šo netaisnību ar prezidenta Evo Moralesa lidmašīnu,» sacīja Bolīvijas ārlietu ministrs.

«Viņi pārkāpa gaisa satiksmes tiesības. Viņi mēģina mūs iebiedēt. Tā ir diskriminācija,» sacīja Bolīvijas ārlietu ministrs.

«Tā ir naidīga rīcība no ASV Valsts departamenta puses, kurš izmantojis dažādas Eiropas valstu valdības,» paziņoja Bolīvijas aizsardzības ministrs.

Bolīvijas prezidents Maskavā piedalījās dabasgāzes ieguvējvalstu sanāksmē un tikās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Moraless pirms tam bija paziņojis Krievijas medijiem, ka Bolīvija «apspriestu un izskatītu» politiskā patvēruma piešķiršanu Snoudenam, ja viņš izteiktu šādu lūgumu.

Interneta vietne «WikiLeaks» otrdien paziņoja, ka Snoudena politiskā patvēruma lūgumus saņēmusi 21 valsts, to skaitā Bolīvija.

Austrijas Ārlietu ministrijas amatpersona paziņoja, ka Snoudens nav bijis Moralesa lidmašīnā.

Bolīvijas aizsardzības ministrs dažas stundas pēc Moralesa lidmašīnas nolaišanās paziņoja, ka Francija tagad ir atļāvusi šai lidmašīnai šķērsot tās gaisa telpu. Austrijas Ārlietu ministrijas amatpersona informēja, ka Moraless trešdienas rītā izlidos no Vīnes uz Bolīvijas galvaspilsētu Lapasu.

Bolīvijas sabiedrotās Ekvadora, Nikaragva un Venecuēla pauda atbalstu Moralesam un pauda sašutumu par notikušo incidentu ar viņa lidmašīnu. «Tas ir uzbrukums prezidenta Moralesa dzīvībai,» sacīja Venecuēlas ārlietu ministrs Eliass Hava.

Snoudens turpina uzturēties Maskavas Šeremetjevas lidostā, kur viņš 23.jūnijā ieradās no Honkongas kā tranzītpasažieris ar Krievijas nacionālās aviokompānijas «Aeroflot» reisu. Snoudens jau Honkongā bija reģistrējies «Aeroflot» 24.jūnija reisam no Maskavas uz Kubu, tomēr viņš uz Havanu neizlidoja un joprojām atrodas lidostas tranzītzonā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir noliedzis iespēju, ka Krievija varētu izdot SnoudenuASV.

ASV Tieslietu ministrija 21.jūnijā izvirzīja Snoudenam kriminālapsūdzības, tostarp par spiegošanu un valdības īpašuma zādzību.

16.jūnijā ASV anulēja Snoudena pasi, un tas, ka viņam nav derīga ceļošanas dokumenta, tiek uzskatīts par galveno iemeslu, kādēļ Snoudensnevar aizlidot no Maskavas.

Kriminālapsūdzības 30 gadus vecajam Snoudenam ir izvirzītas federālā tiesā ASV Virdžīnijas štatā, kur ir bāzējies viņa bijušais darba devējs - privāta konsultāciju firma «Booz Allen Hamilton», kas sniedza pakalpojumus ASV Centrālajai izlūkošanas pārvaldei (CIP). Ir izdots arī orderis viņa aizturēšanai.

Snoudens 20.maijā no ASV aizlidoja uz Honkongu. Atrodoties tur, viņš noplūdināja ASV un Lielbritānijas presē ziņas par slepenām programmām, ar kurām ASV izlūkdienesti izspiegojuši interneta un telefonsarunu datus.