Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ēģiptes armija nodod prezidenta pilnvaras Konstitucionālās tiesas galvenajam tiesnesim

Ēģiptes armija trešdienas vakarā paziņoja, ka aptur konstitūcijas darbību un nodod prezidenta pilnvaras Konstitucionālās tiesas galvenajam tiesnesim Adli Mansuram, kurš būs atbildīgs par prezidenta un parlamenta vēlēšanu sarīkošanu.

Tiks arī izveidota tehnokrātu valdība, televīzijā pārraidītā uzrunā sacīja bruņoto spēku komandieris un aizsardzības ministrs ģenerālpulkvedis Abdelfatahs al Sisi.

Viņš arī teica, ka tiks izveidota darba grupa grupa, kas pārskatīs konstitūciju, kuras izstrādē bija liela ietekme Mursi pārstāvētajiem islāmistiem.

Abpus tribīnei, no kuras teica uzrunu Sisi, sēdēja opozīcijas politiķi un reliģiskie līderi, kuri pēc tam kāpa tribīnē un teica atbalstošas runas. Starp runātājiem bija kādreizējais ANO Starptautiskās atomenerģētikas aģentūras (IAEA) ģenerāldirektors Mohameds al Baradejs, Kairas Azhara mošejas galvenais imāms Ahmeds al Tajebs un koptu baznīcas pāvests Tavadrs.

Gāztā prezidenta Mohameda Mursi pārstāvis paziņoja, ka Mursi aicina ēģiptiešus «mierīgi pretoties apvērsumam», savukārt simtiem tūkstoši Mursi pretinieku, kas ir sapulcējušies mītiņos Ēģiptes pilsētās, pēc bruņoto spēku komandiera runas gavilēja un šāva raķetes.

Pirms televīzijā tika pārraidīts paziņojums, valsts pilsētās tika izvietoti armijas brunutransportieri un smagās automašīnas ar karavīriem. Galvaspilsētā Kairā tie atrodas uz tiltiem pār Nīlu un svarīgākajos ielu krustojumos, kā arī Mursi atbalstītāju mītiņu tuvumā.

Pēc svētdien Mursi inaugurācijas pirmajā gadadienā notikušajiem masu protestiem armija pirmdien izvirzīja Mursi ultimātu 48 stundu laikā «izpildīt tautas prasības».

Daudzi no 83 miljoniem Ēģiptes iedzīvotāju uzskata, ka Mursi, kurš ir no islāmistu kustības «Musulmaņu brālība», nav izpildījis viņu gaidas par valsts sakārtošanu pēc tam, kad 2011.gadā tautas nemieros tika gāzts ilggadējais autoritārai valsts vadītājs Hosni Mubaraks.

Mursi otrdienas vakarā televīzijas uzrunā valsts iedzīvotājiem paziņoja, ka viņš pērn tika ievēlēts par prezidentu brīvās vēlēšanās un turpinās pildīt amata pienākumus par spīti masu protestiem, kuros tiek pieprasīta viņa atkāpšanās.