Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ozols saposta deviņus auto: atbildīgos, kas nepamanīja koka «bojāeju», atrast neizdodas

Speciālisti, runājot par Gregora ielā Rīgā nolūzušo koku, norāda - tā lūšanu noteikti bijis iespējams prognozēt jau labu laiku iepriekš, bet atbildīgos, kas to palaiduši garām, atrast neizdodas, vēstī Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma».

Iestādes atbildību noveļ cita uz citu, un Dabas aizsardzības pārvaldē pat pieļauj - iespējams, institūciju, kuras atbild par visu koku regulāru apskati, nemaz nav.

Iedzīvotāji raidījumam pastāstījuši, ka vecais ozols jau sen vējainā laikā stipri šūpojies un locījies.

Krītošais koks sadragāja deviņas automašīnas, tostarp mediķu spēkratu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dežūrmahāniķis Jānis Petkus sacīja: «Šoferis sadzirdēja troksni kaut kādu, viņš pavērsās paskatīties. Lūstoša, plīstoša skaņa. Ieraudzīja, ka gāžas koks. Tas notika lēni, nebija uzreiz, tas notika lēni, ar lielu troksni.»

Petkus norādījis, ka pasažiera vieta mediķu automašīnā paredzēta ārstam un, par laimi, neviena cita automašīnā nebija. Šoferim laicīgi izdevies pārlēkt uz automašīnas salonu.

Apkārt esošo namu iedzīvotāju viedokļi par koka stāvokli ir pretrunīgi - daži uzskata, ka tas jau sen bijis bīstams, savukārt citi atkal norāda, ka sūdzību par lielo ozolu līdz šim nav bijis, turklāt laiku pa laikam ieradušies atbildīgie dienesti apzāģēt zarus.

Arborists Edgars Neilands, apskatot koku, uzreiz nosaucis divus iemeslus, kuru dēļ atmirušas koka saknes un tas sapuvis pat piecus metrus pa stumbru uz augšu - pārāk tuvu koka saknēm uzceltas mājas un ievilktas komunikācijas, kā arī apmēram pirms desmit līdz divdesmit gadiem nozāģēta pārāk liela daļa koka.

Speciālists norāda, ka par koka potenciālo likteni noteikti jau sen liecinājušas vairākas zīmes, taču atrast tos, kas to palaiduši garām neizdodas, jo, izrādās par koka apsekošanu atbildīgo nav.

«Rīgas dārzi un parki» norāda, ka atbildīgi tikai par seku likvidāciju, bet par attiecīgo teritoriju atbildīgajā Pārdaugavas izpilddirekcijā atbild, ka plānveida koka apsekošana darba pienākumos neietilpst un jāreaģē tikai uz iedzīvotāju sūdzībām.

Rīgas domes mājokļa un vides departaments atbildīgu par dižkoku uzraudzību pārņēmis tikai aizvakar, bet līdz 1.jūlijam par to atbildīgajā pilsētas attīstības departamentā norāda - ozols pēc izmēra atbilst valsts nozīmes dižkokam. Par šādu koku plānveida apsekošanu esot atbildīga Dabas aizsardzības pārvalde. Tur gan norāda - pārvalde reaģē tikai uz konkrētiem iesniegumiem.