Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pavļuts: Esam tikuši tālāk gāzes monopola situācijas izbeigšanai

Nododot saskaņošanai grozījumus Enerģētikas likumā, tālāk nekā jebkad agrāk esam tikuši gāzes monopola situācijas izbeigšanai, biznesa portālam «Nozare.lv» norādīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Ekonomikas ministrija valsts sekretāru sanāksmē saskaņošanai nodevusi grozījumus Enerģētikas likumā un Enerģētikas likuma atsevišķu pantu spēkā stāšanās kārtības likumā, lai īstenotu dabasgāzes tirgus liberalizācijas procesa Latvijā pirmo posmu.

Kā teikts grozījumos Enerģētikas likumā, esošajam sadales sistēmas operatoram sava darbība jāpārkārto līdz 2015.gada 1.janvārim.

Pavļuts norādīja, ka dabasgāzes tirgus liberalizācijas process Latvijā iepriekšējo valdību laikā bijis ļoti smagnējs un jautājums nebija ticis tālāk par sarunām.

«Jau tagad, nododot saskaņošanai konkrētus likumu grozījumus, esam tikuši tālāk gāzes monopola situācijas izbeigšanai nekā jebkad agrāk. Mūsu mērķis ir mērķtiecīgi un pārdomāti virzīties uz gāzes tirgus liberalizāciju un vidējā termiņā izbeigt viena gāzes piegādātāja monopola stāvokli. Ar iesniegtajiem grozījumiem mēs nostiprināsim Latvijas likumdošanā liberalizācijas pirmo posmu, kura galvenais elements ir trešo pušu piekļuves gāzes sistēmai nostiprināšana. Tas ir jautājums gan par mūsu patērētāju interesēm saņemt iespējami lētāku gāzi, gan valsts ģeopolitisko un drošības interešu aizsardzību,» uzsvēra Pavļuts.

Grozījumi likumos izstrādāti saskaņā ar šogad martā Ministru kabinetā atbalstīto risinājumu atbilstoši Trešās Enerģētikas paketes direktīvas prasībām īstenot dabasgāzes tirgus liberalizāciju divās fāzēs, proti, nodalot darbības, ka veicamas līdz 2014.gada aprīlim un laikā līdz alternatīvu gāzes piegāžu avotu nodrošināšanai jeb tirgus izolācijas novēršanai. Diskusijas par šodien saskaņošanai nodotiem likumprojektiem notikušas arī starpinstitūciju darba grupā.

Grozījumi Enerģētikas likumā paredz virkni papildinājumu dažādās definīcijās saskaņā ar Trešās Enerģētikas paketes direktīvas prasībām. Būtiskākais jautājums, kas tiek risināts grozījumos, ir regulējums, kas nodrošina skaidrus spēles noteikumus piekļuves nodrošināšanai dabasgāzes sistēmai trešo pušu intereses gadījumā, tai skaitā paredzot sašķidrinātās dabasgāzes termināļa iespēju.

Tāpat veikti precizējumi attiecībā uz dabasgāzes tirgus operatora grāmatvedības nodalīšanu starp pārvades un sadales funkcijām, noteikts šķērssubsīdiju aizliegums un sadales sistēmas operatora darbības pārkārtošana atbilstoši neatkarības prasībām, paredzot pašreizējam sadales sistēmas operatoram pārejas periodu līdz 2015.gada 1.janvārim darbības pārkārtošanai atbilstoši Latvijas likumdošanas un Trešās Enerģētikas paketes direktīvas prasībām.

Saskaņā ar Trešās Enerģētikas paketes direktīvu Latvijas situācijai atbilst divas atsevišķas atkāpes no vairākām Trešās Enerģētikas paketes direktīvas prasībām, kas piemērojamas atšķirīgos termiņos. «Izolēta tirgus» atkāpe darbojas līdz brīdim, kad Latvija būs savienota ar jebkuras dalībvalsts, izņemot Igaunijas, Lietuvas un Somijas, starpsavienotu sistēmu un dominējošā piegādātāja daļa samazināsies zem 75%. Savukārt «Jauna tirgus» atkāpe būs spēkā līdz 2014.gada aprīlim, jo būs apritējuši desmit gadi kopš pirmās komerciālās dabasgāzes piegādes saskaņā ar pirmo ilgtermiņa līgumu.

Ekonomikas ministrija turpina darbu pie otrā gāzes tirgus liberalizācijas posma sagatavošanas izskatīšanai valdībā, kam nepieciešams detalizēts izvērtējums par tirgus liberalizācijas iespējamajiem modeļiem, kurš būs jāizvēlas, lai nodrošinātu pilnīgu tirgus liberalizāciju brīdī, kad būs nodrošinātas alternatīvas gāzes piegādes un uz Latviju vairs neattieksies «izolēta tirgus» statuss.

Kā norādīts valsts sekretāru sanāksmē saskaņošanai nodotajos grozījumos Enerģētikas likumā, paredzēts noteikt, ka sistēmas operatoram tā licences darbības zonā un licencē noteiktajā termiņā ir pastāvīgas saistības nodrošināt sistēmas lietotājiem un pretendentiem pieeju enerģijas pārvades vai sadales sistēmām vai dabasgāzes uzglabāšanas krātuvei, vai sašķidrinātās dabasgāzes iekārtām vai sašķidrinātās dabasgāzes uzglabāšanas sistēmai.

Ar grozījumiem likumā tiks noteikts, ka katram dabasgāzes lietotājam, kam ir pieslēgums dabasgāzes piegādes tīklam, ir tiesības brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju, kas piekrīt attiecīgam lietotājam piegādāt un saņemt dabasgāzi no tā. Tirgotāja maiņas kārtību noteiks Ministru kabinets.

Grozījumi paredz, ka dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operators un sašķidrinātās dabasgāzes sistēmas operators uzglabā atsevišķiem enerģijas lietotājiem piederošu dabasgāzes rezervi par šo lietotāju līdzekļiem, atturas diskriminēt gāzes krātuves un uzglabāšanas sistēmas lietotājus, īpaši par labu saviem saistītajiem uzņēmumiem, kā arī nodrošina citiem pārvades sistēmas operatoriem, uzglabāšanas sistēmas operatoriem un sadales sistēmas operatoriem nepieciešamo informāciju, lai dabasgāzes transportēšanu un uzglabāšanu varētu veikt, neapdraudot savstarpēji savienotas sistēmas drošu un efektīvu darbību.

Operatoriem būs arī jāsniedz sistēmas lietotājiem informācija, kas nepieciešama efektīvai piekļuvei krātuvei vai sašķidrinātās dabasgāzes uzglabāšanas sistēmai. Tiem, iepērkot dabasgāzi savu funkciju veikšanai, būs jāievēro pārredzamas un nediskriminējošas tirgus procedūras un jāpublisko informācija par to, kura dabasgāzes krātuve vai tās daļa, vai kāda sašķidrinātās dabasgāzes uzglabāšanas sistēma tiek piedāvāta piekļuvei trešajām personām.

Saskaņā ar grozījumiem likumā licenci sašķidrinātās dabasgāzes sistēmas operatoram izsniedz uz divdesmit gadiem.

Energoapgādes komersantam būs aizliegtas šķērssubsīdijas, lai pārvietotu izmaksas vai citas saistības starp energoapgādes pakalpojumiem un cita veida komercdarbību.

Kā biznesa portālam «Nozare.lv» teica AS «Latvijas Gāze» preses sekretārs Vinsents Makaris, saskaņā ar normatīviem, divu nedēļu laikā viņiem ir iespēja iepazīties ar sagatavotajiem grozījumiem, kā arī izteikt savus priekšlikumus vai iebildumus. Tad arī tiks sniegti komentāri par šo grozījumu vērtējumu un ietekmi.