Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ĀM pauž bažas par notikumu attīstību Ēģiptē

Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) pauž bažas par pēdējo dienu notikumu attīstību Ēģiptē un aicina visas iesaistītās puses atgriezties pie Ēģiptes demokrātiskā attīstības ceļa, kas tika uzsākts 2011.gada pavasarī, portāls «Apollo» uzzināja ĀM.

Paziņojumā medijiem ministrija norāda: nepieciešams apzināties, ka demokratizācija nav ātrs process, tādēļ civilai pārvaldei būtu jāturpina iesāktais darbs. Latvija līdz šim un arī turpmāk ir gatava atbalstīt Ēģiptes demokratizācijas gaitu, kā arī tiesiskuma nostiprināšanos valstī.

«Ceram, ka Ēģiptes politiskie spēki darīs visu nepieciešamo, lai nepieļautu tādas darbības, kas varētu radīt tālāku asinsizliešanu,» norāda ministrija.

Kā ziņoja LETA, pēc vairākas dienas ilgušiem protestiem, kuros piedalījās miljoniem cilvēku, Ēģiptes armija trešdien paziņoja par konstitūcijas apturēšanu un par pirmā demokrātiski ievēlētā prezidenta Muhameda Mursi atcelšanu no amata.

Ceturtdien Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs Adlijs Mansurs nodeva prezidenta vietas izpildītāja zvērestu.

Lai gan armija apsolījusi pēc iespējami īsa pārejas perioda sarīkot jaunas prezidenta un parlamenta vēlēšanas, pasauli pārņēmis satraukums par turpmāko situācijas attīstību gan pašā Ēģiptē, gan visā Tuvo Austrumu reģionā.

Par galveno favorītu uz Ēģiptes valdības vadītāja amatu šobrīd tiek uzskatīts liberālās opozīcijas līderis Mohameds el Baradei, ceturtdien pavēstīja vārdā neminēti avoti politiskajās un diplomātiskajās aprindās.

71 gadu veco el Baradei Ēģiptes opozīcija bija izvirzījusi par savu pārstāvi sarunās ar bruņotajiem spēkiem, un el Baradei arī trešdien atradās televīzijas studijā, kurā Ēģiptes armijas komandieris ģenerālis Abdulfatahs as Sisi paziņoja par konstitūcijas darbības apturēšanu.

«El Baradei ir mūsu pirmā izvēle,» atzina kāda armijai tuvu stāvoša persona. «Viņš ir starptautiska figūra, viņu ciena daudzi jaunieši, un viņš tic demokrātijai, kas iekļautu visus politiskos spēkus. Viņš ir cienīts arī atsevišķās islāmistu grupās.»

Tikmēr avoti politiskajās aprindās norāda, ka el Baradei būtu pieņemams arī Rietumiem.

Kā pretendents uz valdības vadītāja amatu tiek minēts arī bijušais premjerministrs Kamals al Ganzuri, kas pēc Hosni Mubaraka gāšanas 2011. un 2012.gadā vadīja pārejas valdību, kā arī sabiedrībā cienītais bijušais Centrālās bankas vadītājs Faruks El Okdahs.

Sagaidāms, ka lēmums par jauno valdības vadītāju tiks pieņemts ceturtdien, 4.jūlijā.