Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ēģiptes armija aicina uz izlīgumu

Ēģiptes armija, kas šonedēļ gāza prezidentu Muhamedu Mursi, ceturtdien aicinājusi valsti uz izlīgumu.

Šis aicinājums sociālās komunikācijas vietnē «Facebook» ievietots pirms piektdien gaidāmajiem islāmistu protestiem pret militāro apvērsumu un Musulmaņu brālības līderu arestiem.

Armija uzsvērusi, ka būtu jāizvairās no «ārkārtas un autokrātiskiem pasākumiem pret jebkuru politisko grupējumu».

«Bruņotie spēki tic, ka ēģiptiešu tautas piedodošais raksturs un manieres, kā arī islāma mūžīgās vērtības neļaus mums pievērsties atriebībai un ļaunatminībai,» teikts armijas paziņojumā.

Armija uzsvērusi, ka garantēs tiesības uz miermīlīgiem protestiem, taču rūpēsies, lai nošķirtu gāztā prezidenta atbalstītājus no Mursi pretiniekiem.

Vienlaikus armija brīdinājusi, ka vardarbība un pilsoniskās nepakļaušanās akti, piemēram, ceļu bloķēšana «kaitēs sabiedriskajam mieram».

Tikmēr Sīnāja pussalā vairākās pilsētās piektdien notikuši koordinēti islāmistu uzbrukumi armijas un policijas kontrolposteņiem, kuros nogalināts viens karavīrs.

Armijas helikopteri, kas tika nosūti uz lidostu Sīnāja ziemeļos, kurai bija uzbrukuši islāmisti, iznīcinājuši kaujinieku automašīnu, ziņo valstij piederošā aģentūra MENA.

Savukārt Nīlas deltas reģionā sadursmēs starp Mursi atbalstītājiem un pretiniekiem ceturtdien ievainoti desmitiem cilvēku.

Sadursmes Šerkījas provincē sākās pēc tam, kad Konstitucionālās tiesas tiesnesis Adlijs Mansurs nodeva prezidenta vietas izpildītāja zvērestu.

Ceturtdien tika aizturēts Musulmaņu brālības līderis Muhameds Badi, kurš apsūdzēts «mudinājumos uz protestētāju nogalināšanu».

Arestēts arī bijušais islāmistu kustības līderis Mahdi Akefs.

Pats Mursi tika aizturēts jau agrā ceturtdienas rītā, dažas stundas pēc armijas paziņojuma par konstitūcijas darbības apturēšanu. Iespējams, ka pirmajam demokrātiski ievēlētajam Ēģiptes prezidentam nāksies stāties tiesas priekšā.

Kāds avots tiesu sistēmā pavēstīja, ka pirmdien prokuratūra sākšot nopratināt aizturētos Musulmaņu brālības locekļus, tostarp arī Mursi, par «tiesas aizvainošanu».

Par tiem pašiem nodarījumiem tiks pratināti arī Musulmaņu brālības politiskā spārna - Brīvības un taisnīguma partijas - līderi.

Mursi un vēl 35 islāmistu līderiem piemērots arī ceļošanas aizliegums.

Tikmēr ASV ceturtdien aicināja Ēģiptes amatpersonas izvairīties no Mursi sekotāju «patvaļīgas arestēšanas».