Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Analīžu rezultāti liecina par ugunsdzēsēju putu klātbūtni Ičas upē

Valsts vides dienests (VVD) joprojām uzskata, ka iespējamais atbildīgais par piesārņojumu Ičas upē ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), Latvijas Televīzijai atzina VVD ģenerāldirektora pienākumu izpildītāja Aina Stašāne.

Kā stāstīja Stašāne, par VUGD atbildību liek domāt tas, ka arī pēdējos saņemtajos ūdens un grunts analīžu rezultātos konstatētas tās pašas vielas, ko mācībās pie upes izmantojis VUGD. Glābēji gan apgalvo, ka viņu lietotās putas ātri sadalās.

Stašāne atzīmēja, ka galīgie secinājumi vēl tikai tiks veikti - VVD būs jāapkopo visa informācija un jāraksta ziņojumi par situāciju no piesārņojuma konstatēšanas brīža. Ziņojumā tiks norādīts arī par piesārņojumu atbildīgais.

Savukārt VUGD pārstāve Inga Vetere uzsvēra, ka VUGD gaida izvērstus ziņojumus no VVD. VUGD gan ir pārliecināts, ka nekādus pārkāpumus nav pieļāvis, jo mācībās izmantotās putas ir sertificētas un tiek izmantotas daudzviet Eiropā.

Kā ziņots, saistībā ar zivju masveida bojā eju Balvu novadā, Ičas upē, policijā sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma XI nodaļas «Noziedzīgi nodarījumi pret dabas vidi». Kā aģentūru LETA informēja Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Prevencijas nodaļas inspektore Anastasija Laizāne, krimināllietā nozīmētas nepieciešamās ekspertīzes, policija turpina skaidrot notikušā iemeslus un apstākļus.

Balvu novadā, Ičas upē, oktobra vidū tika konstatēta masveida zivju bojāeja, ko, iespējams, izraisījis toksisks piesārņojums. Piektdien, 1.novembrī, VVD ģenerāldirektores pienākumu izpildītāja Aina Stašāne informēja, ka jaunākie Ičas upes piesārņojuma analīžu rezultāti netieši liecina par VUGD mācībās izmantotās vielas iespējamu nopietnu ietekmi uz upes ekosistēmu.

Savukārt VUGD izplatīja paziņojumu, kurā noraidīja šādus pārmetumus par dienesta mācībās izmantotās vielas iespējamu nopietnu ietekmi uz Ičas upes ekosistēmu.

VUGD izplatītajā preses paziņojumā teikts, ka septembrī VUGD Balvu daļa organizēja mācības, kurās tika imitēta degvielas noplūde ceļu satiksmes negadījuma rezultātā. Glābšanas darbos tika veikta noplūdušās vielas pārklāšana ar ugunsdzēsības putām.

VUGD Balvu daļas mācības norisinājās 26.septembrī, savukārt pirmās bojā gājušās zivis Ičas upē tika konstatētas tikai pēc apmēram trīs nedēļām. Mācībās izmantotās putas netika laistas ūdenī, bet ar tām ugunsdzēsēji noklāja zemi vairāku metru attālumā no upes, kur tika imitēta degvielas noplūde ceļu satiksmes negadījuma rezultātā.

Ražotāja sniegtajā aprakstā norādīts, ka šī viela ļoti viegli biodegradējas. Līdz ar to, ņemot vērā ilgo laika posmu starp mācībām un konstatēto piesārņojumu, mācību norises vietā ķīmisko vielu klātbūtne strauji samazinājās. Turklāt saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Alūksnes novērojumu stacijas sniegto informāciju laikā no 26.septembra līdz 21.oktobrim šajā reģionā lija un kopējais nokrišņu daudzums bija 21,6 milimetri, līdz ar to ķīmiskās vielas tika vēl vairāk atšķaidītas ar ūdeni un to procentuālais daudzums vēl vairāk samazināts.