Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cenu monitorings: pārtikas un saimniecības precēm cenas nav mainījušās

Salīdzinot oktobra trešā un ceturtā cenu monitoringa datus, vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga - 97% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, liecina oktobra ceturtā cenu monitoringa apkopotie rezultāti.

Cenu pieaugums ir novērojams 0,8% gadījumu, savukārt 2,2% gadījumu cena ir samazinājusies, portāls «Apollo» uzzināja Ekonomikas ministrijā.

Kopš oktobra cenu monitoringa ietvaros tiek fiksētas cenas gan latos, gan eiro. Oktobra ceturtajā cenu novērojumā cenas eiro tika norādītas 99,5% gadījumu un tikai 0,5 % gadījumu cenas eiro vēl nebija norādītas.

Cenas eiro netika norādītas taksometru pakalpojumiem un apsaimniekošanas pakalpojumu atsevišķām pozīcijām. Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas praktiski visos gadījumos, konstatēti tikai divi gadījumi, kad cena eiro netika norādīta svaigai gaļai.

Cenu monitoringa ietvaros iegūtie dati tiek izmantoti Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) īstenoto uzraudzības aktivitāšu ietvaros. Tiek fiksētas norādītās cenas gan latos, gan eiro, kas paver iespēju pārliecināties par valūtas konvertācijas atbilstību virknei preču un pakalpojumu, kā arī sekot līdzi, vai komersanti veikuši nepieciešamās izmaiņas, lai novērstu iepriekš pieļautās kļūdas. Lai efektīvāk veiktu uzraudzības aktivitātes, turpmāk PTAC sākotnēji sazināsies telefoniski ar komersantu pārstāvjiem un informēs par konstatētajām neatbilstībām. Tomēr, neatbilstību nenovēršanas un būtisku neatbilstību konstatēšanas gadījumos, tiek veikti kontroles pasākumi. Kopā, kopš cenu paralēlās atspoguļošanas perioda sākšanās, PTAC uz monitoringa gūtās informācijas pamata ir veicis 25 pārbaudes un 17 telefoniskus zvanus par monitoringa ietvaros konstatētajiem pārkāpumiem.

Cenu monitoringa rezultāti liecina, ka gan pārtikas produktu cenas, gan saimniecības preču un personīgās aprūpes preču cenas, lielākoties, ir palikušas nemainīgas.

Atsevišķos gadījumos lētāks kļuvis piens, Krievijas siers, saulespuķu eļļa, minerālūdens, šokolādes konfekšu kaste un vīns.

Oktobra ceturtā cenu monitoringa rezultāti augļu un dārzeņu grupā iezīmē atsevišķas sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības - āboli, vīnogas un tomāti atsevišķos gadījumos kļuvuši lētāki, savukārt sadārdzinājušies kartupeļi un kāposti. Tāpat abos virzienos svārstījusies svaigu gurķu cena.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas - tās lielākoties nav mainījušās apģērbu tīrīšanas pakalpojumiem, apavu remonta pakalpojumiem, autostāvvietām, finanšu pakalpojumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, autostāvvietu pakalpojumiem, autoskolu pakalpojumiem, skaistumkopšanas pakalpojumiem kā arī kino, muzeju un baseinu apmeklējumam. Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Salīdzinot oktobra trešā un ceturtā cenu monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga - konstatēti atsevišķi cenu svārstību gadījumi 1% ietvaros. Ministrija atzīmē, ka arī pasaules naftas cenu svārstības šajā periodā nebija būtiskas, kas Latvijas cenās nav atspoguļojušās.

Oktobra ceturtā cenu monitoringa rezultāti liecina, ka galvenajās patēriņa grupās cenu svārstības nav novērotas un cenu pieauguma temps pārtikai ir lēnāks par sezonālajām svārstībām.

Atbilstoši monitoringa datiem oktobrī kopumā, patēriņa cenu pieaugums varētu būt mazāks nekā vidēji iepriekšējos gados.