Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Foto: Pēdējo īpašo latu varētu izpirkt jau šodien

Milzīgu cilvēku interesi izraisījusi Latvijas Bankas apgrozībā laistā «Paritātes monēta». Trešdien cilvēki drūzmējās Latvijas Bankas klientu kasēs, lai iegūtu savā īpašumā jauno monētu.

Latvijas Banka pieļauj, ka monētas tiks izpirktas jau šodien, vēsta aģentūra LETA.

Šodien visu dienu Latvijas Bankas kasēs Rīgā pēc jaunajām monētām bija 200 līdz 300 cilvēku gara rinda, novēroja LETA.

Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis aģentūrai LETA sacīja, ka pēdējās, 23.īpašā dizaina viena lata monētas tirāža ir mazāka, nekā ierasts - tikai pusmiljons, nevis miljons monētu.

«Apzināmies, ka tās apgrozības laiks būs īss un arī to, ka daļa no tirāžas noguls piemiņas kolekcijās. Puse šīs tirāžās tiek laista apgrozībā caur Latvijas Bankas kasēm, un mūsu kasēs pēdējais vienlatnieks rītdien jau varētu būt beidzies. Otra puse tirāžas tiek izplatīta caur komercbankām,» skaidroja Grāvītis.

Jau ziņots, ka šodien Latvijas Banka laida apgrozībā jaunu viena lata monētu – «Paritātes monētu» - ar lata un eiro pārejas kursu reversā.

Monēta būs likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas teritorijā. Tās nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda - ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Monētas grafisko dizainu veidojis mākslinieks Ilmārs Blumbergs, ģipša modeli – tēlnieks Jānis Strupulis. Jaunās viena lata monētas kaltas «Münze Österreich» naudas kaltuvē Austrijā.

Latvijas Bankas iedibinātajai īpašo viena lata apgrozības monētu kalšanas tradīcijai rit 12. gads, un tā tiek noslēgta ar «Paritātes monētu».

Ar 2014. gada 1. janvāri Latvija kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro, bet īpašo viena lata apgrozības monētu tradīcija tiks turpināta, izlaižot īpašās divu eiro monētas. Īpašo apgrozības monētu kalšanas tradīciju iesāka monēta ar stārķa attēlu, un kopš 2004. gada tiek kaltas divas šādas monētas gadā. «Paritātes monēta» ir 23. īpašā viena lata apgrozības monēta.

«Paritātes monētas» attēls izvēlēts kā simbolisks koka stumbrs, kas savieno zarus un saknes, zemi un debesis un ir kā ceļš uz jauniem notikumiem, sapņiem un iespējām.

Jaunās viena lata monētas reversā attēlots cipars «1», kas veido simetrisku attēlu un ir uzraksta «1 lats» un «1,42 eiro» sastāvdaļa. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads – 2013. Citu atšķirību – monētas jostas, izmēra, izmantotā metāla un svara ziņā – starp jauno monētu un citām viena lata apgrozības monētām nav.

Monētas kopējā tirāža ir 500 000 eksemplāru, un tā tāpat kā citām īpašajām apgrozības monētām netiks papildināta.