Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ES dalībvalstu nevienprātība paver durvis ĢMO

26.septembrī Eiropas Savienības (ES) Vispārējā tiesa pasludināja spriedumu, kurā konstatēja, ka Komisija nav rīkojusies saistībā ar pieprasījumu, kas attiecībā uz ģenētiski modificētu organismu (ĢMO) kultivēšanu tika iesniegts 2001.gadā.

Saskaņā ar šo spriedumu Komisija šo ĢMO kultivēšanas pieprasījumu 6.novembrī pārsūtīja Ministru padomei, kurai tagad ar kvalificētu balsu vairākumu ir jāpieņem nostāja šī pieprasījuma sakarībā. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde jau sniegusi pozitīvu atzinumu par šo pieprasījumu 2005., 2006., 2008. un 2011. un 2012.gadā.

Gadījumā, ja Padome nespēs nodrošināt kvalificētu balsu vairākumu ne par, ne pret atļaušanu, tad Komisijai saskaņā ar likumdošanu ir jāpiešķir atļauja.

Ģenētiski modificētās kukurūzas šķirnes «1507» (Bt kukurūzas) izstrādes mērķis bija izturība pret īpašiem kaitīgiem kukurūzas kāpuriem, tādiem kā Eiropas kukurūzas svilnis. Pašlaik Eiropas Savienībā to ir atļauts izmantot pārtikā un barībā, bet tās audzēšana ir aizliegta.

2001.gadā uzņēmējsabiedrība «Pioneer» saskaņā ar Direktīvu «2001/18/EK» par ģenētiski modificētu organismu apzinātu izplatīšanu vidē iesniedza pieprasījumu atļaut kukurūzas šķirnes «1507» kultivēšanu.

Reaģējot uz vairāku dalībvalstu krietnu laiku atpakaļ iesniegto pieprasījumu, Komisija 2010.gada jūlijā publicēja priekšlikumu regulai, ar ko pārskata Direktīvu «2001/18/EK». Tai būtu jānodrošina juridiskas pamats, kas ļautu dalībvalstīm lemt par ĢMO kultivēšanu, ņemot vērā citus apsvērumus, kas nav saistīti ar zinātnisku Eiropas līmenī veiktu veselības un vides riska novērtējumu.

Pieņemot šos grozījumus, dalībvalstis varēs ierobežot vai aizliegt ĢMO kultivēšanu visā savā teritorijā vai kādā tās daļā, neizmantojot drošības klauzulas, kuras Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde joprojām nav apstiprinājusi.

Eiropas Parlaments 2011.gada 29.jūlijā par šo priekšlikumu pieņēma atzinumu pirmajā lasījumā. Lai gan prezidējošās valstis, īpaši Dānija 2012.gadā, ir lūkojušas panākt vienošanos, Padomē nekādu vienošanos nevarēja panākt dalībvalstu mazākuma bloķējošās pozīcijas dēļ. Komisija ir centusies rīkoties, lai mazinātu šī mazākuma raizes, tajā pašā laikā saņemot dalībvalstu vairākuma atbalstu šim priekšlikumam.