Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kerijs: Ja miera sarunas izjuks, var sākties trešā intifada

Ja Izraēlas un palestīniešu miera sarunas cietīs neveiksmi, var izraisīties trešā intifada - jauna palestīniešu sacelšanās pret Izraēlas okupācijas varu, ceturtdien brīdināja ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.

«Alternatīva tam, lai atgrieztos sarunās, ir haosa potenciāls,» intervijā Izraēlas Otrajam kanālam un Palestīniešu raidorganizācijai sacīja valsts sekretārs.

«Tas ir, vai Izraēla grib trešo intifadu?» vaicāja Kerijs.

Pirmā palestīniešu sacelšanās pret Izraēlas okupācijas varu ilga no 1987. līdz 1993.gadam, bet otrā - no 2000. līdz 2005.gadam. Atbilstoši cilvēktiesību aizsardzības organizāciju aplēsēm abās intifadās dzīvību zaudēja 3000 palestīniešu un 1000 Izraēlas civilistu un karavīru.

Kerijs atkārtoja savu iepriekš pausto brīdinājumu - ja Izraēla nenoslēgs miera līgumu ar palestīniešiem, tās starptautiskā izolācija kļūs arvien lielāka.

«Ja mēs neatradīsim ceļu uz mieru, arvien lielāka kļūs Izraēlas starptautiskā izolācija, arvien aktīvāka kļūs Izraēlas deleģitimizācijas kampaņa, kas notiek uz starptautiska pamata,» brīdināja Kerijs.

ASV valsts sekretārs patlaban uzturas Tuvajos Austrumos centienos nostādīt atpakaļ uz sliedēm Izraēlas un palestīniešu miera sarunas.

Sadusmoti par izraēliešu kolonistu apmetņu būvniecības turpināšanu okupētajās Rietumkrasta teritorijās, kā arī par arvien jaunu kolonistu mājokļu būvniecības plānu izsludināšanu, palestīnieši draudējuši, ka miera sarunas pametīs.

Kerijs nosodījis kolonistu apmetnes kā nelikumīgas un norādījis, ka jaunu kolonistu mājokļu būvniecība ir jāierobežo.

Neraugoties uz to, ka Izraēlas un palestīniešu delegāciju starpā notikušas teju 20 tikšanās, palestīniešu amatpersonas un Izraēlas mediji pauduši brīdinājumu, ka sarunas var beigties ar fiasko, ja Kerijs nenovirzīs tās atpakaļ pareizajās sliedēs.

Palestīnieši pēc smagām sarunām otrdienas vakarā ar Izraēlas delegāciju pat draudēja izstāties no sarunām.

Palestīnieši nevar turpināt miera sarunas ar Izraēlu, ja Izraēla okupētajās Rietumkrasta teritorijās turpina kolonistu apmetņu būvniecību, otrdien paziņoja augsta ranga palestīniešu amatpersona.

«Izraēliešu puse ir apņēmusies turpināt savu kolonizāciju, un mēs nevaram turpināt sarunas šādos bezprecedenta kolonizācijas [politikas] uzbrukuma apstākļos,» pēc vētrainas Izraēlas un palestīniešu delegāciju tikšanās sacīja amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

«Palestīniešu-izraēliešu sarunas otrdien vakara sesijas gaitā tika pārrautas,» atzina amatpersona.

Vēl septembrī palestīniešu pašpārvaldes prezidenta Mahmuda Abasa padomnieks Jasers Abeds Rabo sacīja, ka Izraēlas un palestīniešu miera sarunas ir bezjēdzīgas un tām nebūs rezultātu, ja Vašingtona nevērsīs lielāku spiedienu.

«Šīs sarunas ir neauglīgas, un tām nebūs nekādu rezultātu,» sacīja amatpersona.

«Es nesagaidu nekādu progresu, ja vien nesekos milzīgs un spēcīgs amerikāņu spiediens, līdzīgs tam, kādu mēs redzam no Amerikas centieniem panākt atrisinājumu Sīrijas jautājumam,» sacīja Rabo - viena no divām amatpersonām, kuras Abass pilnvarojis izteikties saistībā ar sarunām.

«Izraēla nav apņēmusies apturēt apmetņu būvniecību, un mēs uzskatām, ka apmetņu būvniecības politikas turpināšana iznīcina izredzes» uz vienošanās panākšanu, atzina amatpersona.

Izraēlas premjerministrs Netanjahu pagājušo trešdien piekrita plānam par 1500 jaunu kolonistu mājokļu būvniecību Austrumjeruzalemē. Palestīnieši par šo soli pauduši sašutumu, brīdinot, ka tas «iznīcina miera procesu». Nosodījumu jaunākajiem kolonistu mājokļu būvniecības plāniem paudusi arī Eiropas Savienība.