Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

VARAM Rīgas domei uzdod atcelt «nerīdzinieku biļešu» ieviešanu; Ušakovs to sauc par liekulību

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir izvērtējusi Rīgas domes pieņemtos saistošos noteikumus par diferencētām biļešu cenām Rīgas sabiedriskajā transportā un nolēmusi prasīt pašvaldībai šo normu atcelt, portālu «Apollo» informēja ministra Edmunda Sprūdža (RP) preses sekretāre Maija Pētermane.

«Nav valstiski pareizi vienas pašvaldības transporta uzņēmuma budžeta problēmas risināt uz citu pašvaldību un visas valsts iedzīvotāju rēķina,» ar preses sekretāres starpniecību paudis Sprūdžs, piebilstot, ka Rīgas domes iecerei būs negatīvas sekas arī uz pašvaldību finansēšanas sistēmu kopumā.

VARAM juristi, iesaistot arī citu institūciju speciālistus, secinājuši, ka Rīgas domes noteiktā diferencētā maksa par sabiedrisko transportu neatbilst vienlīdzības principam un rada neattaisnojamu diskrimināciju.

Atzinumā norādīts uz virkni likumu un Satversmes pantu, kā arī starptautisko tiesību normu, ar kuriem Rīgas domes sagatavotie noteikumi ir pretrunā. Arī Eiropas Savienības tiesas spriedums līdzīgā jautājumā secina, ka ekonomiski apsvērumi nevar būt par pamatu, lai nostādītu labvēlīgākā situācijā kādas teritorijas iedzīvotājus.

Vēl viens no aspektiem, uz ko norāda juristi, saistīts ar Rīgas kā galvaspilsētas statusu un attiecīgi pilsētā esošajām valsts iestādēm, ārstniecības un sociālo pakalpojumu centriem un uzņēmumiem. Šo iemeslu dēļ iedzīvotājiem no citām pašvaldībām Rīgu jāapmeklē ne tikai darba, bet arī daudzu citu iemeslu dēļ.

Juridiski neprecīzas un tiešā pretrunā ar Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu ir arī normas, kas paredz iespēju citām pašvaldībām slēgt līgumus ar Rīgas domi par atlaidēm saviem iedzīvotājiem.

Līdz ar to VARAM prasa Rīgas domei atcelt noteikumu 1.3 punktu, kas paredz diferencētu sabiedriskā transporta maksu atkarībā no deklarētās dzīvesvietas un precizēt normu par atlaižu iespējām citu pašvaldību iedzīvotājiem.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) pēc VARAM atzinuma atkārtoti uzsvēris, ka pašvaldība no nākamā gada jebkurā gadījumā atradīs tiesisku veidu, kā īstenot iecerēto biļešu reformu.

Ušakovs VARAM atzinumu vērtē kā «politisku dokumentu».

«Šodien pēdējā brīdī no ministrijas saņemtais atzinums viennozīmīgi ir vērtējams kā politisks dokuments, ko pēc būtības ir parakstījis tikai pats Sprūdžs un gatavoja to tikai viņa padomniece Inga Antāne,» norāda Ušakovs.

Ušakovs atgādina, ka Reformu partijas kandidāte uz pilsētas mēra amatu Antāne pirms pašvaldību vēlēšanām solīja nodrošināt Rīgas iedzīvotājiem bezmaksas sabiedrisko transportu kā Tallinā. «Taču Tallinā transports ir bez maksas tikai Tallinas iedzīvotājiem. Visu pārējo pašvaldību iedzīvotājiem ir jāmaksā 1,60 eiro. Bet Rīgas domes rīcību ministrs tagad dēvē par diskriminējošu. Tā ir absolūta liekulība,» sacījis Ušakovs.

Rīgas dome sagaidīs Saeimas galīgo Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma versiju, kurā šobrīd tiek veikti grozījumi un tad, kontekstā ar minēto ministrijas slēdzienu, lems par tālākiem soļiem, lai tiesiskā ceļā īstenotu savas ieceres, un nākamajā gadā nodrošinātu atlaides saviem iedzīvotājiem.