Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Situācijas dēļ uz ceļiem mediķi vēršas pie iedzīvotājiem

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienestā pēdējās dienās strauji pieaudzis izsaukumu skaits saistībā ar uz ielām un ceļiem notriektiem gājējiem un velosipēdistiem. Mediķi vēršas pie iedzīvotājiem - gan gājējiem, gan autovadītājiem -, aicinot viņus būt uzmanīgiem, īpaši diennakts tumšajā laikā.

Kā informē NMPD pārstāve Inga Vītola, negadījumi galvenokārt notikuši tieši diennakts tumšajā laikā, ir arī ļoti smagi negadījumi, kad mediķi cietušajiem nespēj palīdzēt, jo traumas ir nesavienojamas ar dzīvību.

<em><strong>Video: «Bojāgājējs» uz šosejas Rīga-Ventspils</strong></em>

Novembra pirmajās dienās bijuši vismaz deviņi negadījumi, kad uz Latvijas ceļiem automašīnas notriekušas kājāmgājējus un velosipēdistus, kuri no gūtajām traumām gājuši bojā notikuma vietā. Savukārt vairāki gājēji guvuši smagas politraumas. Piemēram, Rīgā kāda 87 gadus veca sieviete guvusi smagu galvas traumu un kājas lūzumu. Zemgalē 57 gadus veca sieviete nogādāta slimnīcā ar abu kāju lūzumiem un smadzeņu satricinājumu. Divos gadījumos cietuši desmit un septiņus gadus veci bērni, kuri guvuši ķermeņa savainojumus.

NMPD informācija rāda, ka lielākais skaits negadījumu notikuši tumšajā diennakts laikā un cietušajiem nebija atstarotāji. Tāpēc NMPD mediķi aicina iedzīvotājus būt ļoti piesardzīgiem diennakts tumšajā laikā šķērsojot ielas vai pārvietojoties gar ceļu malām.

Mediķi atgādina, ka cilvēka un automašīnas sadursmes rezultātā cilvēks var gūt ļoti smagas un dzīvībai bīstamas traumas. Smagākos gadījumos, kad gājējs tiek notriekts vai pat «pamests gaisā» un krītot atsitas pret mašīnu un zemi, cilvēks var gūt komplicētus roku, kāju, iegurņa, krūškurvja, ribu un mugurkaula lūzumus, iekšējo orgānu savainojumus, smagas galvas traumas u.c.

Ņemot vērā, ka tumšajā laikā ceļš ir sliktāk pārredzams, NMPD mediķi aicina autovadītājiem ievērot drošu braukšanas ātrumu, lai samazinātu negadījuma risku. Autovadītājus mediķi aicina respektēt kājāmgājējus, jo pēdējā laikā vairākus cilvēkus automašīnas notriekušas pat uz gājēju pārejām. Piemēram, 50 gadus vecu sievietei Zemgalē uzbrauca auto uz gājēju pārejas un mediķi nogādāja cietušo slimnīcā ar gūtu smagu galvas traumu.

Ieteikumi gājēju drošībai tumšā laikā:

• Izejot uz ielas, pie apģērba vai somas ir jābūt atstarojošiem elementiem;

• Ja pārvietojoties pa ceļiem, šosejām un to nomalēm, aicinām izmantot ne tikai atstarojošus elementus pie apģērba, bet arī iedegtus kabatas lukturīšus;

• Laikā, kad pat dienas gaišajā laikā ir miglains, lietains un pelēks, aicinām pārdomāt iespēju izvēlēties košāku apģērbu vai kādu apģērba detaļu, kas var izcelt un padarīt jūs pamanāmāku pelēkajās rudens dienās;

• Aicinām vecākus īpaši uzmanīgi izvēlēties apģērbu bērniem. Veikali piedāvā gan jakas, gan mēteļi ar apģērbā jau iestrādātiem atstarojošiem elementiem. Tāpat atstarojošie elementi tiek izvietoti arī uz skolas somām. Tādēļ mediķi aicina vecākus – padariet savus bērnus redzamus!

• Pārvietojieties par ceļa nomali vai braucamo daļu tikai tad, ja citādāk nav iespējams. Ja to darāt, tad turieties pēc iespējas tuvāk ceļa ārējai malai un ejiet pretī mašīnu braukšanas virzienam un obligāti pārliecinieties par to, ka esat autovadītājiem pamanāms;

• Šķērsojiet ielu tam paredzētās vietās - pie luksofora, gājēju pārejas u.c., bet ja tas nav iespējams vairakkārt pārliecinieties vai izvēlētais ceļš ir drošs. Ejiet nevis taisnāko, bet drošāko ceļu!

• Tāpat kā autovadītāji nedrīkst pie stūres sēsties alkohola reibumā, arī gājēju drošība nav savienojama ar alkohola lietošanu!

• Minētie noteikumi jāievēro ne tikai gājējiem, bet arī personām, kas brauc ar riteni, skeitbordu, skrituļslidām, skrejriteni un invalīdu ratiņiem.