Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

FM: Deflācija sevi ir izsmēlusi; inflācija nesteidzas

Turpmāk ir gaidāms pakāpenisks inflācijas kāpums, tiecoties uz Latvijas ekonomikai daudz raksturīgāku līmeni ap 2%, kuru, visdrīzāk, sasniegsim nākamā gada otrajā pusē. Finanšu ministrijas (FM) prognoze 2014.gada vidējai inflācijai ir 2,3%, norāda FM.

Mēneša laikā patēriņa cenas ir kāpušas par 0,3%, un pārsvarā cenu kāpumu noteica oktobrim raksturīgā sezonalitāte dārzeņu un kartupeļu, kā arī apģērbu un apavu cenās. Samērā spēcīgu spiedienu uz inflāciju pazeminošā virzienā radīja degvielas cenas, kas pēdējā laikā uzrāda ļoti izteiktu svārstīgumu. Dažas paredzamas cenu svārstības iekšējā tirgū un neprognozējama ārējās vides ietekme naftas cenu veidā turpina noteikt inflācijas dinamiku Latvijā, skaidro FM.

Pēc samērā neilgas deflācijas šā gada oktobrī gada inflācija atkal ir nonākusi līdz nullei un, ņemot vērā šī brīža inflāciju nosakošos faktorus, visticamāk, arī paliks tuvu nulles līmenim līdz gada beigām, prognozē FM.

Patlaban pamatā inflāciju mazina ar pasaules naftas cenu indeksiem tiešā veidā saistītās preču un pakalpojumu cenas. Salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi, degvielas cenas ir par 7,1% zemākas, bet siltumenerģijas un gāzes tarifi šajā pašā laikā ir mazinājušies par attiecīgi 7,4% un 5,1%.

Degvielas cenu lejupvērstā ietekme uz gada inflāciju jau nākamajos mēnešos sāks sarukt, līdzīgi nākamā gada sākumā tas notiks arī ar siltumenerģijas un gāzes tarifiem, skaidro FM.

FM atzīmē, ka tik zema inflācija Latvijā ir visai netipiska parādība. Latvija diezgan padevīgi «peld» ārējās vides viļņos un diezgan plašu izcenojumu spektru nākas pieņemt, kāds tas ir, un viskrasāk tas ir manāms energoresursu tirgū, kur Latvijai kā importētājvalstij ir jāpakļaujas daudz plašāka mēroga tirgus untumiem.

«Runājot par inflāciju ārējā vidē, nesen gan Eiropas Komisija, gan arī Eiropas Centrālā banka ir pārskatījusi inflācijas prognozes, kas visās Eiropas Savienības valstīs tika pazeminātas. Līdz ar to ne ārējā vide, ne arī iekšējie procesi neliecina, ka inflācija tuvākajā laikā varētu negaidīti kāpt. Ir zināmi vairāki vienreizēja rakstura pasākumi, kuriem nākamgad būs manāma ietekme uz inflāciju, piemēram, elektroenerģijas tarifu pārskatīšana vai akcīzes nodokļa kāpums tabakai. Taču par sistemātisku cenu kāpumu pilnīgi noteikti nav pamata uztraukties,» uzsver FM.

Jau ziņots, ka oktobrī patēriņa cenu līmenis gada griezumā nav mainījies, bet salīdzinājumā ar septembri novērota 0,3% inflācija.

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2013.gada oktobrī, salīdzinot ar 2012.gada oktobri, saglabājās nemainīgs. Precēm cenas samazinājās par 0,4%, bet pakalpojumiem pieauga par 1%, informē Centrālā statistikas pārvalde.

Oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, patēriņa cenas palielinājās par 0,3%. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,4%, bet pakalpojumiem - par 0,2%.

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,3%