Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ļoti nepatīkama situācija ar kādu Dānijas pilsoni Latvijā

Ļoti nepatīkama situācija izveidojusies ar kādu mirušu Dānijas pilsoni Latvijā, vēsta Latvijas Televīzija.

Pensionārs Pols Hansens bija precējies ar Latvijas pilsoni un daudzus gadus dzīvojis Jūrmalā. Kad Pols nomira, starp Latviju un Dāniju izraisījās strīds, jo ne viena, ne otra valsts negribēja maksāt par vīrieša bērēm. Pagāja jau vairāk nekā divas nedēļas pēc pensionāra nāves, taču viņš joprojām nebija pienācīgi apglabāts.

Hansens ar Latvijas pilsoni apprecējās pirms 15 gadiem. Jau toreiz būdams pensionārs, viņš pārcēlās uz dzīvi Latvijā - saņēma šeit personas kodu un pastāvīgās uzturēšanās atļauju.

Pirms pieciem gadiem viņa sieva nomira. Šā gada oktobrī nomira arī Hansens, savai pameitai Aļonai atstājot tikai parādus par dzīvokli un neviena santīma bērēm. Aļona ir invalīde un uzkrājumu viņai nav, bet mirušā radinieki Dānijā nelikās ne zinis par situāciju, tāpēc viņa nolēma lūgt palīdzību patēva apglabāšanai Dānijas un Latvijas valstij.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) sievietei skaidrots, ka Hansens, kaut arī dzīvojis Latvijā, ir saņēmis Dānijas pensiju un maksājis nodokļus Dānijā. Latvijā viņš nebija sociāli apdrošināts. Dānijas vēstniecībā Rīgā esot anulēta mirušā pase un norādīts, ka Hansens daudzus gadus dzīvojis ārzemēs, tāpēc apbedīšanas pabalsts viņam nepienākoties, un palīdzība esot jāprasa no Latvijas.

Dānijas vēstnieks Latvijā Pers Karlsens norāda, ka esam Eiropas Savienībā, tāpēc Latvijai jārūpējas arī par citas dalībvalsts pilsoņiem.

Savukārt VSAA Starptautisko pakalpojumu nodaļas vadītāja Olga Koroļova norāda, ka katrā dalībvalstī ir sava sociālās apdrošināšanas sistēma, kas atšķiras no citām valstīm. Viņa skaidro - ja Latvijā nomirst Lietuvas pilsonis, tad Lietuva apmaksā viņa bēres.Savukārt Igaunija to nedara. Gadījumā ar Dānijas pilsoni VSAA gaida rīcību no Dānijas puses, jo viņš neesot šeit maksājis sociālās iemaksas, un viņam no Latvijas sociālā budžeta nekas nepienākoties.

Raidījums «Panorāma» noskaidroja, ka gadījumā, kad visas citas atbildīgās iestādes atsakās palīdzēt iedzīvotāja apbedīšanā, pabalstu var piešķirt pašvaldība, kurā cilvēks dzīvojis. Hansens bija Jūrmalas iedzīvotājs, un Jūrmalas domes Labklājības pārvalde solīja  piešķirt bērēm 200 latu pabalstu. Bēres kopumā izmaksās vairāk nekā 400 latu. Epopeja turpinājās 13 dienas, novembra sākumā Aļona tomēr esot saņēmusi naudu bērēm, Hansens tikšot apglabāts šonedēļ.

Plašāk skaties «Panorāmas» sižetā!