Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

FM: Septembrī reģistrēts gada straujākais eksporta pieaugums

Dati par Latvijas ārējo tirdzniecību šā gada septembrī liecina, ka eksporta apjoms faktiskajās cenās, salīdzinot ar augustu, palielinājies par 9,8%, sasniedzot 637,2 miljonus latu, ziņo Finanšu Ministrija (FM).

Tā ir augstākā eksporta vērtība mēneša ietvaros šogad. Tomēr, neskatoties uz spēcīgo pieaugumu, eksporta apjoms gada griezumā bija par 2,3% mazāks nekā pērnā gada septembrī, un sagaidāms, ka eksporta gada izaugsme saglabāsies negatīva līdz gada beigām, ko noteiks pērnā gada augstā bāze. Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai eksporta tirgos, eksporta izaugsme nākamā gada sākumā kļūs atkal pozitīva.

Noslēdzoties septembrim, iespējams vērtēt ārējās tirdzniecības sniegumu 2013.gada trīs ceturkšņos. Saglabājoties vājai Eiropas Savienības (ES) ekonomikas izaugsmei un attiecīgi arī vājam ārējam pieprasījumam, Latvijas eksporta izaugsme gada trīs ceturkšņos tomēr turpinājās.

Tas liecina, ka lielā mērā eksporta attīstību nodrošināja konkurētspējas nevis ārējā pieprasījuma pieaugums. Kopumā gada deviņos mēnešos ārējās tirdzniecības apgrozījums sastādīja 11600,1 miljonus latu, salīdzinājumā ar 2012.gada atbilstošo periodu pieaugot par 1,6%.

Eksporta apjoms minētajā laika posmā palielinājās par 3,2%, sasniedzot 5141,7 miljonus latu. Neskatoties uz pēdējo mēnešu svārstībām, atšķirīgu nozaru attīstības tempu un citiem ierobežojošiem faktoriem, kopumā eksporta izaugsme ir bijusi visās nozarēs, izņemot satiksmes līdzekļu un metālapstrādes nozares.

Lielākā negatīvā ietekme bija metalurģijas nozarei. Bez metalurģijas nozares negatīvās ietekmes eksporta apjomi šā gada deviņos mēnešos pieauga par 6,6 % salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo periodu.

Vienlaikus jāatzīmē, ka darbību apturējušā A/S «Liepājas metalurgs» ietekme uz eksporta izaugsmi pakāpeniski samazinās un pilnībā izzudīs nākamā gada sākumā. Turpretim visstraujākā izaugsme joprojām saglabājās mehānismu, iekārtu un elektroiekārtu eksporta nozarē. Tās eksporta apjomi gada deviņos mēnešos ir auguši par 20,8%. Lai arī nozares eksportā ir liels reeksporta īpatsvars, dati par rūpniecības izlaidi liecina, ka ražošanas apjomi nozarē turpina pieaugt.

Savukārt importa apjoms gada deviņos mēnešos veidoja 6458,5 miljonus latu, kas ir vien par 0,3% vairāk nekā 2012. gada atbilstošajā periodā. Galvenokārt importa pieauguma bremzēšanos noteica zemā investīciju aktivitāte, mazāka nepieciešamība pēc starppatēriņa precēm, kā arī reeksporta samazināšanās. Negatīva importa izaugsme saglabājās četrās apakšnozarēs – minerālproduktu, satiksmes līdzekļu un mehānismu un elektroiekārtu, kā arī metāla un metāla izstrādājumu importā.

Vērtējot eksporta attīstību tuvākajā nākotnē, aizvien lielāku optimismu vieš ekonomiskās izaugsmes atjaunošanās ES. Eiropas Komisijas publicētie uzņēmēju un patērētāju noskaņojuma rādītāji ES pēdējos mēnešos turpina ievērojami uzlaboties un oktobrī ir uzrādījuši augstāko vērtību kopš 2011.gada vasaras.

Lai gan Latvijā kopējais noskaņojuma līmenis kopš gada sākuma ir nedaudz pasliktinājies, tas joprojām norāda uz stabili augstu uzņēmēju un patērētāju noskaņojumu. Tikmēr 2013.gada pēdējā ceturkšņa ražotāju apsekojuma dati liecina, ka gada nogalē uzlabojies sagaidāmo eksporta pasūtījumu un jaudu noslodzes novērtējums, tādējādi liecinot par ārējā pieprasījuma uzlabošanos. Pozitīvāks uzņēmēju sagaidāmo pasūtījumu vērtējums, savukārt, varētu stimulēt atjaunot pēdējā gada laikā stagnējošos investīciju apjomus ražošanas sektorā, kas nepieciešams eksporta potenciāla paaugstināšanai.