Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latus pret eiro būs iespējams samainīt vismaz 627 vietās

Lai nodrošinātu ērtu un drošu pāreju uz eiro, iedzīvotājiem skaidro naudu būs iespējams samainīt vismaz 627 vietās, bet izmantot ērtāko un drošāko pārejas veidu - iemaksāt naudu kontā - varēs 1078 vietās, informē Finanšu ministrija (FM).

Ir izstrādāts plašs naudas maiņas tīkls, kurš veidots, balstoties uz trīs galvenajiem kritērijiem: ģeogrāfiskais pārklājums, drošība un efektivitāte.

No 2014. gada skaidrās naudas nomaiņu pēc oficiālā kursa un bez maksas trīs mēnešus nodrošinās 302 no kopumā 618 valsts akciju sabiedrības «Latvijas Pasta» filiālēm reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi, pusgadu visas komercbanku filiāles, bet Latvijas Bankā latus pret eiro bez maksas varēs nomainīt mūžīgi. Arī valūtas maiņas punkti pēc 1. janvāra latus uz eiro mainīs tikai pēc oficiāli apstiprinātā kursa.

«Izveidotais naudas maiņas tīkls ir plašs, un nomaiņas periods ir pietiekami ilgs, lai pāreja uz eiro notiktu ērti, vienkārši un droši. Iedzīvotājiem nevajag steigties ar naudas maiņu un speciāli janvāra sākumā braukt mainīt naudu, stāvēt rindās. Uzkrājumu nomaiņu var lēni un mierīgi izdarīt pusgada laikā, apvienojot naudas maiņu ar ikdienas gaitām – došanos uz veikalu, pie ārsta vai aptieku,» uzsver Finanšu ministrijas Eiro biroja vadītāja Arina Andreičika.

Lai nodrošinātu optimālu ģeogrāfisko pārklājumu, lēmums par maiņas punktu izvēli pieņemts, balstoties uz komercbanku filiāļu izvietojumu, iedzīvotāju blīvumu, transporta plūsmu un iedzīvotāju finanšu organizēšanas paradumiem. Vidējais attālums tajos gadījumos, ja maiņas punkta nav attiecīgajā pagastā, līdz tuvākajam maiņas punktam ir vidēji 10 kilometri. Reģionos plaša naudas maiņas tīkla pārklājuma nodrošināšanā vietās, kur nav ne banku filiāļu, ne bankomātu, vislielākā loma ir «Latvijas Pastam».

Kā pastāstīja FM pārstāve Ināra Rubene, ļoti svarīgs kritērijs, pieņemot lēmumu par maiņas punkta izvietošanu vienā vai citā vietā, bija esošās «Latvijas Pasta» nodaļas izvērtējums – lai ēkas tehniskais stāvoklis un darbavietas aprīkojums būtu piemērots skaidras naudas maiņai, nodrošinot darbinieku un nodaļas apmeklētāju drošību.

FM atgādina, ka visērtākā un visdrošākā pāreja uz eiro ir tad, ja nauda noguldīta kontā, jo tā gadu mijā tiks automātiski konvertēta uz eiro. Iemaksāt naudu kontā iespējams 322 komercbanku filiālēs un 210 bankomātos ar naudas iemaksas funkciju, kā arī izmantojot Pasta norēķinu sistēmas (PNS) pakalpojumu 546 «Latvijas Pasta» nodaļās.

„«Latvijas Pasts» ar plašāko nodaļu tīklu valstī ir kļuvis par būtisku palīgu eiro ieviešanas procesā, nodrošinot ikvienam Latvijas iedzīvotājam ērtu un drošu iespēju samainīt latus pret eiro. Uzsverot tieši drošu un ērtu naudas maiņu, aicinu iedzīvotājus jau novembrī un decembrī atvērt Pasta norēķinu sistēmas maksājumu kontus, tādējādi ietaupot gan savu laiku, gan izvairoties no naudas pārvadāšanas no mājām uz pasta nodaļu. Gadu mijā visa maksājumu kontā esošā nauda automātiski, bez maksas un pēc oficiālā kursa tiks konvertēta eiro, un klients jau pirmajā jaunā gada darba dienā tuvākajā pasta nodaļā no sava maksājumu konta naudu varēs saņemt eiro,» skaidro «Latvijas Pasta» valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs.

Naudas maiņa nebūt nav vienīgā iespēja, kā iedzīvotājiem iegūt savā rīcībā eiro. Jāatceras, ka no 1. janvāra algas, pensijas un pabalsti tiks izmaksāti eiro. Pirmās divas janvāra nedēļas, norēķinoties tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietā, naudas atlikums tiks izdots eiro. Pie eiro varēs tikt arī pirms gadu mijas - jau sākot no 10. decembra, kad skaidrās naudas maiņas vietās būs pieejami eiro sākumkomplekti 10 latu (14,23 eiro) vērtībā.