Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Galerijā «Istaba» tika atklāta Aleksandra Lagimova piemiņas izstāde «Patriots»

Galerijā «Istaba» 18. novembrī tika atklāta gleznotāja Aleksandra Lagimova (1903–1990) piemiņas izstāde «Patriots», kas veltīta mākslinieka 110. gadu jubilejai. Tādējādi «Istabā» tika īpaši atzīmēts 18. novembris – Latvijas Republikas proklamēšanas un izstādes atklāšanas diena. Izstāde ir stāsts par vienu no daudzajiem šodien mazpazīstamajiem latviešu māksliniekiem un par vienu no mums – Latvijas patriotiem. 

Mākslas zinātnieks Aivars Leitis: «Mākslinieks Aleksandrs Lagimovs (1903-1990) par spīti tam, ka liktenis bija ne īpaši labvēlīgs ražīgi strādāja grafikā un glezniecībā. Šobrīd tuvinieku rūpīgi glabātie mākslinieka darbi zināmi vien dažiem mākslas speciālistiem. A. Lagimovs dzimis Jelgavā, bērnībā dzīvojis Ventspilī, bēgļu gaitās Pirmā pasaules kara laikā nokļuvis Samarā (Krievija), bet pēc atgriešanās Latvijā dzīvojis Rīgā un mūža nogalē Lielupē.

No 1928.gada viņš divpadsmit gadus studējis Latvijas Mākslas akadēmijā. Visilgāk Riharda Zariņa grafikas meistardarbnīcā. Pēc apcietināšanas 1944. gadā viņš vienā arestantu kolonā ar Latvijas Centrālās padomes biedriem nokļuva Štuthofas koncentrācijas nometnē Vācijā. Nometnē piedzīvotais attēlots nelielos ekspresīvos tušas zīmējumos. Pēc atgriešanās no nacistu ieslodzījuma pār mākslinieku gulās aizdomu ēna un viņam nekādi neizdevās veiksmīgi iekļauties Rīgas mākslas dzīvē. Laikā, kad mākslā daudz ko noteica ideoloģijas diktēti apsvērumi viņš gleznoja liriskas Latvijas un Rīgas ainavas.

Grafikas lapās, ar īpaši jūtamu latviešu klasiskās grafikas mākslas garu, blakus ainavām liela vieta ir fantāzijas piesātinātām batālijām par senlatviešu cīņām. Ikdienā mākslinieks vadīja tēlotājas mākslas studiju «Spektrs» un strādāja kombināta »Māksla», tā saucamajā, portretu cehā. Šķiet, ka šeit gleznotajos portretos kultivētais ikoniskais sociālistiskais reālisms atstāja negribētu iespaidu mākslinieka radošajos darbos.

Dzīves laikā sarīkotas sešas personālizstādes. Pirmā 1943. gadā Zintas salonā. Augšminēto biogrāfijas faktu un neviendabīgā snieguma dēļ A. Lagimovam nekādi neizdevās integrēties okupētās Latvijas mākslas dzīvē. Darbus regulāri noraidīja izstāžu žūrijas. Tāpat kā iesniegumus, lai iestātos LPSR Mākslinieku savienībā. Mākslinieka mūža izskaņa sakrita ar trešo atmodu un astoņdesmito gadu beigās uzgleznotās vairākas gleznas visnotaļ naivi simboliski attēlo to, kā mēs toreiz uztvērām pasauli un domājām. Šobrīd tas sakrīt ar Tautas frontes dibināšanas apaļo jubileju un tādēļ ir pienācis visnotaļ piemērots brīdis, lai skatītājus iepazīstinātu ar nelielu A. Lagimova daiļrades daļu.

Šajā ekspozīcijā redzami dažādos gados tapuši darbi, kuri atspoguļo mākslinieka interesi par Latvijas dabu, vēsturi, cilvēkiem un daiļrades pēdējos gados dominējošo interesi par cilvēka ķermeni un caur stāstošu tēlojumu atklātajām tā nozīmes dimensijām. Īpaši jāmin ar patriotiski naivu jūsmu piesātinātā glezna «Baltija», kurā tēlota nomocītā nabaga Latvija. Pliknis ar Latvijas lauku ziedu pušķīti rokās, dzintara aproci, kā liecību par ilgo eksistenci pie Dzintarjūras un trīs zvaigznēm diadēmā, kuras simbolizē daudz cietušās Tēvzemes vienotību cīņā pret varmākām. Vienlaikus viņa ir ieinteresēta Baltijas vienotībā, jo ne velti matu lentas ir latviešu, igauņu un lietuviešu nacionālo karogu krāsās. Fonā uzgleznotā stārķa ligzda optimistiski vēsta par tautas turpinājumu.»

Izstādes atklāšanā piedalīsies grupa «Inokentijs Mārpls», kuras līderis Dambis (Raimonds Lagimovs) ir mākslinieka Aleksandra Lagimova mazdēls.

  • Izstāde «Istabā» skatāma līdz 30. novembrim.