Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šogad slimnīcām papildus piešķirs vēl 2,5 miljonus

Šogad slimnīcām papildus tiks piešķirti vēl 2,5 miljoni latu stacionārai un ambulatorai palīdzībai, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) priekšsēdētājs Jevgēnijs Kalējs.

Biedrība otrdien tikās ar Veselības ministrijas (VM) pārstāvjiem, kuri informējuši, ka papildus vēl šogad ir atrasti 2,5 miljoni latu slimnīcām, kas sadalīsies gandrīz proporcionāli stacionārai un ambulatorai palīdzībai, attiecīgi 1,2 miljoni un 1,3 miljoni latu.

«Līdz ar to mēs varam iepriecināt savus pacientus ar to, ka, visticamāk, tiks samazinātas gan rindas [uz ambulatorajiem izmeklējumiem], gan arī būs iespējama stacionārā palīdzība, tas ir, neatliekamā palīdzība, par ko mēs visvairāk uztraucāmies gada sākumā. Tā ir ļoti laba ziņa, un mēs gaidām, kā tas sīkāk sadalīsies pa slimnīcām,» sacīja LSB priekšsēdētājs.

Viņš gan norādīja, ka, ja šis jautājums jau tiktu atrisināts gada vidū, tad situācija būtu bijusi daudz labāka gan pacientiem, pašvaldību vadītājiem, gan arī slimnīcām. Kalējs minēja, ka nauda tikšot piešķirta decembra sākumā.

Tikšanās laikā pārrunāts arī nākamā gada finansējums, kas, pēc Kalēja domām, ir nepietiekams. Viņš minēja, ka palielinājums nākamgad ārstniecībai būs tikai viens miljons uz visām Latvijas ārstniecības iestādēm un slimnīcām. Tādēļ kopējo pakalpojuma apjomu pacientu ārstēšanai varētu nākties samazināt.

«Absurdākais ir tas, ka mēs zinām, ka iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums nākamajā gadā plānots 4,2%, vienlaikus veselības aprūpē mūsu pacientiem veltītie naudas līdzekļi nākamgad samazināsies. Ja šogad mums ir 3,1% no IKP, tad nākamgad mums būs tikai 2,9% no IKP. Palielinoties valsts izaugsmei, kopējo finansējumu veselībai un savu iedzīvotāju ārstēšanai valsts samazina,» izteicās Kalējs.

Viņš prognozēja, ka situācija veselības aprūpē nākamgad būs sliktāka nekā šogad, kad daudzās slimnīcās arī pārtērētas valsts apmaksāto ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu kvotas. Lai arī VM pārstāvji norādījuši, ka pakalpojuma apjoms ir jānotur šā gada līmenī, pēc Kalēja domām, tas nebūšot iespējams.

Kā ziņots, LSB šodien tikās ar VM pārstāvjiem, lai atkārtoti pārrunātu situāciju slimnīcās šogad un darbu 2014.gadā, aģentūrai LETA iepriekš sacīja biedrības priekšsēdētājs Jevgēnijs Kalējs. Viņš arī piebilda, ka slimnīcu vadītāji ir nelabvēlīgi noskaņoti pret VM, jo tā neesot pietiekami cīnījusies par budžeta pieaugumu nozarei 2014.gadā.

LSB ir neapmierināta ar nākamā gada valsts budžetu. Biedrības priekšsēdētājs uzskata, ka situācija veselības aprūpē nākamgad būtiski neuzlabosies, un prognozē, ka nāksies samazināt slimnīcas sniegto valsts apmaksāto pakalpojumu apjomu, jo pieaugs energoresursu izmaksas.

Jau vēstīts, ka Valsts apmaksāto ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu kvotā šogad iekļāvušās tikai divas slimnīcas, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati par šā gada deviņiem mēnešiem.

Vislabāk ar kvotas izpildi veicas Rīgas dzemdību namam, kas apguvis 91% no valsts piešķirtā finansējuma ambulatoriem pakalpojumiem, un Tukuma slimnīcai - 92%. Četrās slimnīcās kvotu izpildes rādītājs ir tieši 100% - Rēzeknes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Preiļu slimnīcā un Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā.

Savukārt pārējās - kopumā 19 slimnīcas, kas noslēgušas līgumu ar NVD par valsts apmaksātu ambulatoro pakalpojumu sniegšanu, - ir pārsniegušas gadam paredzēto kvotu.