Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vairākums deputātu neredz pamatu piešķirt Kasparovam pilsonību

Pagaidām neviena no Saeimas frakcijām nav izteikusi atbalstu Krievijas šahistam un opozīcijas politiķim Garijam Kasparovam piešķirt Latvijas pilsonību, norādot, ka neredz pamatojumu piešķirt pilsonību par īpašiem nopelniem Latvijas labā.

Reformu partijas frakcijas priekšsēdētājs Edmunds Demiters uzskata, ka, lai Kasparovam piešķirtu Latvijas pilsonību, būtu jāpieņem atsevišķs likums par šaha popularizēšanu. Pašlaik nav pamata viņam piešķirt pilsonību par īpašiem nopelniem Latvijas labā, jo tādi nav redzami.

Tomēr RP frakcijā par šo jautājumu viedokļi varētu atšķirties un neesot izslēgts, ka kāds no deputātiem nolems parakstīties par iesniegumu, kas paredzētu aicināt piešķirt pilsonību Kasparovam, norādīja Demiters.

«Vienotības» Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis žurnālistiem sacīja, ka patlaban nav pietiekami daudz argumentu, lai ātri un viennozīmīgi pieņemtu lēmumu, jo informācija patlaban ir pretrunīga. Tāpat neesot iesniegti visi nepieciešamie dokumenti. Vienlaikus nav izslēgts scenārijs, ka tad, kad būs visa informācija, to izanalizējot, varētu lemt par pilsonības piešķiršanu ar atsevišķu likumu.

Zaķis prognozēja, ka gala lēmums «Vienotībai» šajā jautājumā būšot, ātrākais, decembrī. Iespējams, ka decembrī Latvijā ieradīsies arī Kasparovs un deputāti varēs ar viņu personīgi iepazīties. Pēc Zaķa teiktā, deputāti pauda neapmierinātību ar procesu, kas patlaban izskatās pēc šantāžas, nevis dialoga.

Nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis aģentūrai LETA sacīja, ka nacionālajai apvienībai varētu būt brīvais balsojums, ja šis jautājums tiks skatīts Saeimas sēdē. Pats Cilinskis sliecas neatbalstīt pilsonības piešķiršanu Kasparovam.

Neatkarīgie deputāti uzskata, ka Kasparovam sākumā ir jāiegūst uzturēšanās atļauja, jāiemācās latviešu valoda un tad naturalizācijas ceļā jāiegūst pilsonība, norādīja neatkarīgo deputātu līderis Klāvs Olšteins. Pašlaik pie frakcijām nepiederošie deputāti nepieļauj iespēju parakstīties par iesniegumu, kurā tiktu aicināts piešķirt Kasparovam pilsonību.

Politiskās apvienības «Saskaņas centrs» (SC) frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins norādīja, ka Kasparova vēstule SC nebija adresēta, līdz ar to šis jautājums frakcijas sēdē netika skatīts. Tomēr, ja šis jautājums nonāks līdz balsojumam Saeimā, SC deputāti šo ierosinājumu neatbalstītu, jo šajā gadījumā nav saskatāmi kādi īpaši nopelni Latvijas labā.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcija ir spriedusi par šo jautājumu un secinājusi, ka tas nav prioritārs, skaidroja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Ja jautājums par pilsonības piešķiršanu Kasparovam nonāks līdz balsojumam Saeimā, tad vairākums frakcijas to neatbalstīs, jo nav informācijas, kas liecinātu, ka Kasparovam ir īpaši nopelni Latvijas labā. «Par» gan varētu balsot deputāte un pazīstamā šahiste Dana Reizniece-Ozola (ZZS), piebilda Brigmanis.

Tikmēr Kasparova pārstāvji cer tuvākajā laikā savākt desmit deputātu parakstus ierosinājumam Kasparovam piešķirt Latvijas pilsonību. Artūrs Avotiņš, kurš Kasparova vēstulē frakcijām norādīts kā koordinators, šodien žurnālistiem apliecināja, ka patlaban notiek desmit deputātu parakstu vākšana, piebilstot, ka «process ir tikko sācies». Vienlaikus viņš pauda pārliecību, ka nepieciešamos parakstus izdosies savākt tuvākajā laikā - šonedēļ vai nākamnedēļ.

Šodien Avotiņš apmeklēja «Vienotības» frakcijas sēdi, bet jau iepriekš ticies arī ar citu politisko spēku pārstāvjiem.

Kā ziņots, Saeimas Sabiedrības saliedētības komisija šodien slēgtā sēdē nolēma neskatīt Kasparova iesniegumu par Latvijas pilsonības piešķiršanu. Tomēr komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK) prognozēja, ka komisijai pie šī jautājuma vēl būs jāatgriežas.

Komisija šodien nolēma iesniedzējiem atbildēt uz Saeimas Prezidija pāradresēto vēstuli, kas bija sūtīta Saeimas frakcijām. Atbildē tiks norādīts, kādas formalitātes iesniedzējiem ir jāsakārto un kādi dokumenti iesniedzējiem ir jāiesniedz, lai vērstos komisijā ar attiecīgu priekšlikumu.