Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Novembra pirmais cenu monitorings: Cenas nav mainījušās 96% preču

Salīdzinot ar oktobra pēdējās nedēļas cenu monitoringa datiem, novembra pirmajā nedēļā vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga - 96,15% gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas, cenu pieaugums ir novērots 1,12% gadījumu, savukārt 2,73% gadījumu cena ir samazinājusies, liecina jaunākie cenu monitoringa dati.

Novembra pirmajā cenu novērojumā cenas eiro tika norādītas 99,7% gadījumu. Tikai 0,3% gadījumu cenas eiro vēl nebija norādītas. Cenas eiro atsevišķos gadījumos netika norādītas taksometru pakalpojumiem un apsaimniekošanas pakalpojumu atsevišķām pozīcijām. Pārtikas un saimniecības precēm lielveikalos cenas eiro norādītas visos gadījumos, konstatēts tikai viens gadījums, kad cena eiro par vienu kilogramu netika norādīta Holandes sieram.

Pārtikas produktu cenas lielākoties palikušas nemainīgas. Cena nav mainījusies rīsiem, griķiem, auzu pārslām, makaroniem, kā arī dažādu veidu maizēm (sēklu, kviešu un tostermaizei). Tomēr konstatēti arī atsevišķi cenu svārstību gadījumi - astoņos gadījumos par trim santīmiem (3,37%) lētāka kļuvusi rudzu maize.

Arī svaigas gaļas produktu grupā cenas lielākoties saglabājušās bez izmaiņām - cena nav mainījusies ne broilera stilbiņiem, ne arī svaigam cūkgaļas šķiņķim un svaigai liellopa gaļai. Vienīgais izņēmums ir svaiga cūkgaļas karbonāde - tā piecos gadījumos kļuvusi lētāka par 16-30 santīmiem (3,68-7,52%).

Desu un žāvējumu produktu grupā cenas nav mainījušas - cenas palikušas nemainīgas dažāda veida desām (pusžāvētām un vārītām), kā arī pelmeņiem un cīsiņiem.

Tāpat arī zivju un zivju izstrādājumu produktu grupā cenas nav mainījušās - nemainīgas tās palikušas makrelei, krabju nūjiņām, siļķu rullīšiem un svaigam lasim.

Novembra pirmajā nedēļā cenu svārstības nav konstatētas arī piena produktu grupā - cenas palikušas nemainīgas pienam, kefīram, biezpienam, kausētam sieram, kā arī Krievijas un Holandes sieriem.

Cena saglabājusies nemainīga sviestam, saulespuķu eļļai un margarīnam. Olas divos gadījumos kļuvušas lētākas par 14 santīmiem jeb 10,07%.

Tā kā cenu monitorings veikts ar nedēļas intervālu, novembra pirmā cenu monitoringa rezultātos augļu grupā lielākoties neparādās sezonalitātes ietekmē veidojušās cenu svārstības - cena saglabājusies nemainīga āboliem un apelsīniem. Cenu pieaugums piecos gadījumos 4-30 santīmu apmērā (3,2-31,58%) novērots vīnogām, savukārt banāni divos gadījumos kļuvuši lētāki par desmit santīmiem jeb 10,1%. Dārzeņu grupā cenas saglabājušās nemainīgas tomātiem, burkāniem un paprikai. Svaigie gurķi trīs gadījumos kļuvuši dārgāki par 25 santīmiem jeb 28,09%, bet septiņos gadījumos par 2-4 santīmiem (9,52-19,05%) cena pieaugusi kartupeļiem. Savukārt kāposti trīs gadījumos kļuvuši lētāki par diviem santīmiem (8%).

Nemainīga cena lielākoties saglabājusies tādiem ikdienā bieži lietojamiem produktiem kā cukurs, sāls, garšvielas, minerālūdens, sula, tēja un kafija.

Alkoholisko dzērienu grupā cenas nav mainījušās alum, sidram, brendijam, degvīnam un šampanietim, savukārt viskija cena septiņos gadījumos samazinājusies par diviem latiem un pieciem santīmiem jeb 11,49%, kā arī vīns vienā gadījumā kļuvis lētāks par 32 santīmiem jeb 8,77%.

Pievēršoties atlikušo preču grupu apskatam - cenas nav mainījušās saimniecības precēm (trauku mazgājamais līdzeklis, veļas pulveris un cauruļu tīrāmais līdzeklis) un personīgās aprūpes precēm (zobu pasta, ziepes, dušas želeja, šampūns, skuvekļi), kā arī tabakas izstrādājumiem un presei. Savukārt atsevišķu medikamentu cena četros gadījumos samazinājusies par 15 santīmiem jeb 8,88%.

Salīdzinot oktobra ceturtā un novembra pirmā monitoringa rezultātus, cena degvielai lielākoties saglabājusies nemainīga - konstatēti atsevišķi cenu samazināšanās gadījumi 2% ietvaros.

Pakalpojumu grupā cenas galvenokārt palikušas nemainīgas - tās lielākoties nav mainījušās apģērbu tīrīšanas, apavu remonta, finanšu, ēdināšanas, skaistumkopšanas pakalpojumiem, kā arī autoremonta pakalpojumiem.

Vienā gadījumā konstatēts cenas samazinājums - kino biļetes cenai 50 santīmu jeb 16,57% apmērā. Tāpat vienā gadījumā cena par vienu latu un 50 santīmiem (50%) samazinājusies muzeja apmeklējumam, kas skaidrojams ar konkrētā muzeja sezonalitātes politiku. Savukārt dārgāks vienā gadījumā par 55 santīmiem (22,92%) kļuvis baseina apmeklējums. Tiesa, konkrētais baseins atrodas pašvaldības pārvaldībā un cenas sadārdzinājums ir noticis atbilstoši domes lēmumam par cenu pieaugumu.

Cenas abos virzienos svārstījušās viesnīcu un taksometru pakalpojumiem.

Jau ziņots, ka no šā gada janvāra līdz septembrim cenu monitorings tiek veikts reizi mēnesī, bet no šī gada 1.oktobra līdz 31.decembrim cenas tiks novērotas četras reizes mēnesī. Cenu monitoringu plānots veikt arī 2014.gadā.

Cenu monitoringa laikā tiek novērotas cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem, kā arī ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem.