Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiesa attaisno tankkuģa apkalpi par 2002.gada naftas noplūdi pie Spānijas krastiem

Spānijas tiesa trešdien attaisnojusi tankkuģa «Prestige» kapteini un apkalpes locekļus apsūdzībās par milzīgās naftas noplūdes izraisīšanu pie Spānijas krastiem 2002.gadā.

Tomēr tiesa notiesājusi tankkuģa 78 gadus veco grieķu kapteini Apostolosu Mangurasu par atteikšanos pakļauties rīkojumam izvest avarējušo tankkuģi atklātā jūrā, pirms tas pārlūza uz pusēm, izlejot piekrastes ūdeņos tonnām naftas.

Kapteinim piespriests deviņus mēnešus ilgs cietumsods, bet cienījamā vecuma dēļ viņam cietumā nenāksies sēdēt.

Tomēr tiesa secināja, ka nedz Mangurass, nedz vecākais mehāniķis Nikolas Argiropuls nav vainojami tankkuģa nogrimšanā un milzīgajā naftas noplūdē.

Tiesas spriedumā norādīts, ka Mangurass un «Prestige» apkalpe būtu jāattaisno apsūdzībās par noziegumiem pret vidi, jo viņi tā nav rīkojušies tīšuprāt, nedz arī pieļāvuši nopietnu nolaidību.

Tiesa attaisnoja arī toreizējo Spānijas tirdzniecības flotes vadītāju Hosē Luisu Lopesu Sorsu, atzīstot, ka viņa sākotnējais rīkojums aizvilkt kuģi tālāk prom no Spānijas krastiem bijis pareizs un loģisks, kaut arī diskutējams un tikai daļēji efektīvs.

Pēc avārijas 2002.gada 13.novembrī no tankkuģa «Prestige» izplūda tūkstošiem tonnu mazuta. Kuģis tika aizvilkts 250 kilometrus no krasta un 19.novembrī nogrima ar atlikušo kravu, kas tajā atradās.

Tiesā tika secināts, ka tankkuģis vētrā nosvēries uz sāniem apkalpei nezināma «struktūras defekta» dēļ, kas radies nepietiekamas tankkuģa apkopes un pārbaužu rezultātā.

Tiesas laikā Mangurass pauda pārliecību, ka naftas noplūdē vainojams augstāko amatpersonu rīkojums kuģi aizvilkt tālāk jūrā pēc tam, kad tam tika konstatētas plaisas korpusā.

Vides aktīvistu organizācija «Greenpeace» pirms sprieduma nolasīšanas pauda bažas, ka tiesā nav sauktas pie atbildības personas, kas patiesībā ir politiski atbildīgas par šo vides katastrofu, nedz arī incidentā iesaistītās kompānijas.

«Tas ir spriedums, lai izbeigtu lietu» un nenovērsīs līdzīgu katastrofu iespējamību nākotnē, norādīja «Greenpeace».

Tiesa šajā lietā sākās 2012.gada oktobrī. Kopumā tajā tika uzklausīti vairāk nekā 200 eksperti un liecinieki.

Tiesā tika paziņota arī pilnīgāka informācija par naftas noplūdes sekām. Saskaņā ar jaunākajām aplēsēm tika piesārņotas 1137 pludmales un 2980 kilometrus gara krasta līnija un bojā gāja 115 000 līdz 230 000 jūras putnu.