Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vairums Latvijas iedzīvotāju prognozē mājokļu cenu kāpumu pēc pievienošanās eiro

Aptuveni divas trešdaļas jeb 68% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka, Latvijai pārejot uz eiro valūtu, nekustamā īpašuma cenas pieaugs, liecina nekustamā īpašuma uzņēmuma SIA «Pillar Management», sadarbībā ar pētījumu kompāniju «TNS» veiktā iedzīvotāju aptauja.

Tikai piektā daļa (19%) aptaujāto domā, ka lata pāreja uz eiro nekustamā īpašuma cenas neietekmēs. Vīrieši un iedzīvotāji ar ienākumiem virs 300 latiem uz vienu ģimenes locekli salīdzinoši biežāk nekā caurmērā uzskata, ka pāreja uz eiro nekustamā īpašuma cenas neietekmēs.

Interesanti, ka arvien biežāk Latvijas iedzīvotāji kā vienu no mājokļa iegādes mērķiem min investīcijas nekustamajā īpašumā. Īpašuma iegādi tieši kā investīciju minējuši 11%, bet tiem pieskaitāmi arī 10% respondentu, kuru īpašumu iegādes mērķis būtu mājoklis saviem bērniem.

Mājokļa iegādes divas biežākās motivācijas joprojām ir dzīves apstākļu uzlabošana (50%) un patstāvīgas dzīves uzsākšana, pirmā mājokļa iegāde (45%).

Gada griezumā praktiski nav mainījies to iedzīvotāju skaits, kuri tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties mājokli. Šādi plāni ir aptuveni 13% no Latvijas iedzīvotājiem. Pusgada laikā gan šis rādītājs ir mazliet samazinājies, kas izskaidrojams ar sezonalitāti, bet 2012.gada nogalē veiktā aptauja uzrādīja līdzīgus datus.

Mājokļa iegādi biežāk plāno Rīgas (46%) un Pierīgas (17%) iedzīvotāji. Būtiski, ka salīdzinoši biežāk nekā caurmērā mājokļa iegādi plāno gados jaunāki aptaujātie (18 līdz 29 gadi), kas varētu liecināt par optimisma atgriešanos jauniešu vidū un vēlmi pastāvīgi dzīvot Latvijā.

«Aptaujas rezultāti apliecina arī mūsu novērotās tendences, jo šī gada nogalē ir ievērojami pieaugusi klientu aktivitāte. Tas skaidrojams ar iedzīvotāju prognozēm par cenu celšanos pēc pievienošanās eiro. Tomēr, mūsuprāt, nav ekonomiska pamata nekustamā īpašuma cenu pieaugumam eiro ieviešanas dēļ. Jau tagad visas īpašuma cenas pamatā tiek noteiktas eiro un darījumi notiek šajā valūtā. Līdz ar to nekustamā īpašuma uzņēmumiem neradīsies papildu izdevumi eiro ieviešanas laikā,» prognozē «Pillar Management» pārstāvis Raits Kite.

«Aktivitātes pieaugumu izskaidro arī tas, ka iedzīvotāju noskaņojumā saglabājas optimisms gan par valsts ekonomikas izaugsmi, gan personīgo maksātspējas pieaugumu,» atzīmē Kite. «Noteikti to veicina arī arvien pievilcīgāki kredītiestāžu hipotekārās kreditēšanas nosacījumi. Mūsu pārdoto īpašumu skaits, tuvojoties gada nogalei, ik mēnesi pieaug. Kopumā ik mēnesi mēs pārdodam ap 50 objektu un gada nogale solās būt vēl ražīgāka.»

Pētījums tika veikts laikā no 2013.gada 29. līdz 31.oktobrim. Ar interneta starpniecību visā Latvijā tika aptaujāti 850 Latvijas ekonomiski aktīvie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 55 gadiem.