Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ministrs atklāj, ka mācībās beidzot izspēlēts reāls scenārijs uzbrukuma atvairīšanai

Nesen notikušajās NATO valstu militārajās mācībās «Steadfast Jazz» beidzot izspēlēts reāls scenārijs par uzbrukuma atvairīšanu Baltijas valstīm, intervijā aģentūrai BNS apliecināja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

«Šie bija Baltijas aizsardzības scenārija manevri. Pēc mācību scenārija konkrētais uzbrukums tika vērsts pret Igauniju. Ieradās NATO papildspēki, likvidēja ienaidnieku okupētajā teritorijā un atgrieza suverenitāti valstij,» sacīja ministrs.

Viņš pauda gandarījumu, ka pēc ilgu gada darba šāda veida mācības pirmo reizi notikušas Baltijas reģionā. «Pie tā lai šādas mācības te notiktu mēs jau esam strādājuši kopš mūsu iestāšanās NATO 2004.gadā. Šo mācību nozīmi nevar pārvērtēt. Viena lieta – runāt par 5.panta garantijām, bet allaž parādās jautājums – kā šī palīdzība izpildīsies dzīvē un kā tā tiks sniegta? Tāpat tas ir jautājums uzņemošajai valstij - vai mēs šo palīdzību varēsim saņemt laicīgi un kā mēs varēsim sadarboties ar partnervalstu karaspēkiem? Šīs bija pirmās reālās šādas mācības pie šāda scenārija, kurā visi šie jautājumi tika izspēlēti,» teica Pabriks.

Ministrs pauda prieku, ka no NATO valstu armiju augstākajām amatpersonām saņēmis uzslavas par Latvijas kā mācību komandcentra uzņemošās valsts novērtējumu. «Ārvalstu augstākā ranga virsnieki atzina, ka uzņemšana Ādažu bāzē ir bijusi augstā līmenī. Jāteic, ka šīs mācības bija arī liela mācība mums pašiem kā organizēt šādu misiju uzņemšanu,» viņš teica, uzsverot ka šīs nav pirmās šāda plaša mēroga NATO mācības. «Mēs paši gatavojamies ar saviem karavīriem piedalīties līdzīgās mācībās 2015.gadā Dienvideiropā,»

«Steadfast Jazz» mērķis bija apmācīt un pārbaudīt NATO Reaģēšanas spēkus – augstas gatavības un tehnoloģiski attīstītus daudznacionālus spēkus, kurus veido sauszemes, gaisa, jūras un speciālo operāciju spēki. NATO Reaģēšanas spēkiem ir jāspēj reaģēt jebkuru krīžu gadījumos jebkuros apstākļos, tāpēc regulāri jāpārbauda to gatavība. Mācībām noslēdzoties, Apvienoto spēku pavēlniecības štābs Brunsumā tika oficiāli sertificēts 2014. gadā vadīt apvienotās NATO operācijas.

Mācības Baltijas valstīs un Polijā norisinājās no 2.novembra līdz 9.novembrim. Mācību komandpunkts bija izvietots Ādažu militārajā bāzē, bet aktīvās kaujas mācības notika poligonā Polijā.