Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rekonstruēta atpazīstamā Talsu ezera promenāde

Šonedēļ ekspluatācijā nodota Talsu vecpilsētas sirdī esošā Talsu ezera promenāde un Ūdens iela. Vērojot iedzīvotāju interesi jau promenādes uzlabošanas un rekonstrukcijas darbu laikā, sagaidāms, ka šī sakārtotā vecpilsētas vieta būs viena no iecienītākajām pastaigu vietām gan Talsu novada iedzīvotājiem, gan viesiem, portālu «Apollo» informēja Talsu novada pašvaldības izpilddirektora padomniece sabiedrisko attiecību jomā Ivonna Vicinska.

Talsu Pilskalns, tā pakājē esošais ezers un Ūdens iela gadsimtu gaitā ir Talsu atpazīstamākā vieta, bez kuras pilsēta nav iedomājama. Līdz šim Pilskalna pakājē pārāk mitrās augsnes dēļ cilvēkiem bija liegta iespēja apiet apkārt Talsu ezeram, turklāt nepieejama bija arī viena no vecākajām Talsu ielām – ezeram blakus esošā Ūdens iela, kuras vēsturiskais laukakmens bruģis 60 metru garumā bija ļoti kritiskā stāvoklī.

Taču tagad, pēc ezeram pieguļošās Ūdens ielas ceļa seguma rekonstrukcijas, iedzīvotājiem un viesiem pieejama nobruģēta un apgaismota iela, savukārt, ejot pa tālāk izveidotām laipām, radīta iespēja apsēsties uz soliņiem un vērot Talsu tradicionālo ainavu. Talsu ezerā ierīkotas arī trīs uz pontonu konstrukcijām uzstādītās laipas, kas īpaši priecē makšķerniekus.

Uzsākot darbu pie senās Ūdens ielas atjaunošanas, no tās bija palicis tikai nosaukums un autentiskais neskaldīto akmeņu bruģis ielas galā, taču to izdevies saglabāt. Šīs ielas malā izveidota atpūtas vieta, kurai blakus iztek iepriekš ielas vidū tekošs avots. Pie Ūdens ielas izveidots arī ar šķembām klāts gājēju un velo ceļš, kas turpinās kā koka laipas blakus ezeram un apkārt visam ezeram.

Talsu novada pašvaldības priekšsēdētājs Aivars Lācarus atzīmē, ka jaunais tūrisma objekts ir izdevies. «Novada infrastruktūras sakārtošana pirmkārt nepieciešama pašiem iedzīvotājiem, jo tikai ar sevi apmierināti cilvēki rada patīkamu vidi, kur iegriezties arī novada viesiem.»

Pašvaldība Talsu ezera un pilskalna apkārtni plānoja sakārtot jau no 2009. gada, kad tā piedalījās Eiropas reģionālās attīstības fonda (ERAF) atklātā konkursā par projekta pieteikumu «Talsu pilsētbūvniecības pieminekļa piemērošana tūrisma produktu attīstībai». Projekts tika atbalstīts, taču līdz Ūdens ielas un ezera promenādes rekonstrukcijai pašvaldība nonāca tikai šogad, jo aktivitāte bija pakārtota Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansētā projekta «Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība Talsos» īstenošanai, turklāt projekta īstenošanu kavēja arī divi 2012. gadā izsludinātie iepirkumi, kas noslēdzās bez rezultātiem, jo pretendentu prasības neatbilda konkursa nolikumiem.

Projekta «Talsu pilsētbūvniecības pieminekļa piemērošana tūrisma produkta attīstībai» kopējās izmaksas ir 474 808, 55 lati (ieskaitot PVN). ERAF līdzfinansējums – 317 257,44 lati jeb 79% no attiecināmajām izmaksām. Valsts budžeta dotācija – 3% jeb 12047,75 lati no attiecināmajām izmaksām. Talsu novada pašvaldības izmaksas projekta ietvaros ir 145 603,38 lati - tostarp neattiecināmās izmaksas 73 316,88 apmērā un 18% jeb 72 286,50 lati no attiecināmajām izmaksām.