Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gaidot dejas izrādi «No zobena saule lēca» - saruna ar Agri Daņiļeviču

Šajā nedēļas nogalē notiks dejas izrāde «No zobena saule lēca» Ķīpsalā, pulcējot ap 1000 dejotāju. Uzvedums ir unikāls ne tikai vērienīgā dalībnieku skaita, bet arī vēstījuma un formas dēļ. Tajā mītisks stāsts par seno baltu dzīvi atspoguļots dejā, rituālos, mūzikā un scenogrāfiskos simbolos. Izrādes veidotāji radījuši būtisku kultūras vērtību, kas atspoguļo tautas zināšanu bagātību un dzīves gudrību. Izrādes paustais stāsts ļauj iepazīt seno latviešu dzīves gājumu, ikdienu, būtiskāko notikumu rituālus. Tā ir par laiku, kad cīņa par izdzīvošanu bija neatņemama dzīves sastāvdaļa. Izrāde ir par cilvēka likteni – spēju to pieņemt.

«Dejas izrāde «No zobena saule lēca» dzīvo savu dzīvi. Tā no lokāla uzveduma izauga par vērtīgu kultūras notikumu, » teic izrādes producents Edžus Arums. «Izrāde caur skatītājiem, pašiem dalībniekiem diktē savu esību. Tai šī gada novembrī ir atkal jānonāk pie skatītajiem, kuriem šis stāsts un latviskā pašapziņa ir nepieciešami. Tie būs atkaltikšanās svētki!»

Par izrādes mēģinājumu oktobra sākumā horeogrāfs Agris Daņiļevičs saka:

Teikšu jums atklāti – mēģinājums bija smags,1000 cilvēkos, tai skaitā bērnos, iedzīvināt izrādes nopietno stāstu, katras dejas vēstījumu, sākot ar spēcīgu rituālu izdejošanu, un beidzot ar emocionāli smagiem numuriem, kuros jāatspoguļo nāve, izmisums par mīļotā cilvēku aiziešanu, tas ir ļoti sarežģīti. Dejotājam staigāt ar šo stīgu visu mēģinājuma procesu, domājot vēl par tehniski ne tik vienkāršajām kombinācijām, un justies vienotam ar katru no 1000 dejotājiem nav viegli. Bet «No zobena saule lēca» dalībnieki ir īpaši, un mēs zinām, ka novembrī skatītājiem būs atkal iespēja klātienē just spēcīgu emocionālu pārdzīvojumu ne tikai paustā stāsta, bet arī izrādē atspoguļotā latviskās pašapziņas vēstījuma dēļ, kas ļaus iztaisnot mugurkaulu.»

Cik ilgi tika strādāts pie šī uzveduma, lai tas būtu tāds, kādu mēs to redzēsim šīs nedēļas izskaņā?

Ideja par uzvedumu briedusi jau aptuveni 8 gadus. Pirmo reizi šāda dejas izrāde tapa pirms 3 gadiem Limbažos, vēlāk tā tika uzvesta arī Kongresu namā. Jau tad dalībnieku skaits bija ap 1000. Šis būs atkārtotais uzvedums. Arvien pieaugošā skatītāju interese, kritiķu un mediju pozitīvās atsauksmes, kā arī vēlme papildināt izrādi ir sekmējusi atkārtotu izrādes uzvešanu. Tagad izrādē daudz kas ir izmainīts, taču tā ir sava veida turpinājums.

Kas jūsos rada iedvesmu darbam, radošajam procesam?

Mana mazā, 8 mēnešus vecā meitiņa pašreiz arī rada vislielāko iedvesmu. Taču iedvesmu rodu visapkārt sev. Tie ir arī dažādi impulsi, mūzika, dažādas situācijas, dzeja, grāmatas, tāpat prātā pēkšņi uzpeld domas, kuras gribas realizēt dejā, tāpat iedvesmo arī pašas dejas un dejotāji.

Nesen Jums apritēja 50 gadu jubileja, kādas sajūtas jūs pārņem, atskatoties uz šo laika posmu, kurā uzkrāta liela dzīves pieredze, daudz kas ir piedzīvots?

Vislielākais prieks un lielākā dāvana ir mazā meitiņa Emīlija. Neizsakāms prieks pārņem, skatoties uz to, kā meita sākusi rāpot. Tieši šiem 50 gadiem nav nekāda vērtība, gadi nav nekas. Uzkrātās vērtības un dzīves pieredze ir tas būtiskākais, tas it tas, ko es varu nodot tālāk savam bērnam.

Uzvedumu veido: režisors – Uģis Brikmanis, horeogrāfs – Agris Daņiļevičs, mūzika – bungu un dūdu grupa «Auļi», muzikālā vadītāja – Ilze Grunte, Kaspars Bārbals. Tērpu autores – Evija Dāboliņa un Kristīne Korečko. Uzvedumā piedalīsies 25 dažādu paaudžu Latvijas deju kolektīvi, etnomūziķi – Zane Šmite, Ivars Cinkuss, Kristīne Ādmine, Lauma Bērza un koris «Gaudeamus».

  • Dejas izrāde notiks 16. un 17. novembrī Ķīpsalā.