Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EM: Nodarbinātība ir sasniegusi augstāko līmeni kopš 2009.gada sākuma

Iedzīvotāju nodarbinātība ir sasniegusi augstāko līmeni kopš 2009.gada sākuma, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina Ekonomikas ministrijas (EM) Ekonomikas attīstības un darba tirgus prognozēšanas nodaļas vadītājs Normunds Ozols.

Viņš norādīja, ka kopumā 2013.gada trešajā ceturksnī bija nodarbināti aptuveni 906 000 iedzīvotāju jeb 59% no iedzīvotāju kopskaita vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

«Tajā pašā laikā negatīvās demogrāfijas tendences turpina ietekmēt ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitu. Neskatoties uz iedzīvotāju līdzdalības līmeņa pieaugumu par aptuveni 0,4 procentpunktiem 2013.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2012.gada trešo ceturksni, ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits samazinājās par aptuveni 1%,» atzina EM eksperts.

Viņš arī atzina, ka vienlaikus netipiski sezonai ir palielinājies bezdarba līmenis - trešajā ceturksnī, salīdzinot ar otro ceturksni, bezdarba līmenis pieauga par 0,3 procentpunktiem un bija 11,8%.

«Neskatoties uz to, gada griezumā joprojām ir vērojami ievērojami uzlabojumi, nodarbinātības pieaugums un ekonomiski aktīvo iedzīvotāju samazināšanās, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, sekmēja darba meklētāju skaita samazināšanos par aptuveni 21 000, bet bezdarba līmenis samazinājās par gandrīz diviem procentpunktiem,» informēja Ozols.

Gada griezumā turpina samazināties arī jauniešu (iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 24 gadiem) bezdarbs un ilgstošo bezdarbnieku skaits (bez darba ilgāk par vienu gadu). Salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, jauniešu bezdarba līmenis samazinājies par 3,7 procentpunktiem un trešajā ceturksnī bija 27,6%. Vienlaikus ilgstošo bezdarbnieku skaits bija par gandrīz 21% mazāks nekā pērn. Kopumā iedzīvotāji bez darba ilgāk par gadu veidoja aptuveni 46% jeb 56 000 no kopējā darba meklētāju skaita trešajā ceturksnī.

Saskaņā ar EM prognozēm ievērojamas izmaiņas darba tirgū gada noslēgumā nav gaidāmas, tomēr būtu jārēķinās ar nelielu bezdarba pieaugumu arī gada pēdējā ceturksnī.

Kopumā, pēc ministrijas aplēsēm, vidējais nodarbinātības pieaugums 2013.gadā tuvosies 2,4%, salīdzinot ar 2012.gadu. Savukārt bezdarba līmenis vidēji gadā varētu būt aptuveni 12%.

Jau ziņots, ka ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits 2013.gada trešajā ceturksnī ir samazinājies par 0,9%, salīdzinot ar trešo ceturksni gadu iepriekš, bet palielinājies par 2,3%, salīdzinot ar šā gada otro ceturksni, liecina Centrālās statistikas pārvaldes veiktā darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Savukārt darba meklētāju skaits vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem šā gada trešajā ceturksnī bija 120 900 cilvēki, kas ir par 20 900 cilvēkiem mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā.