Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sākas Eiropas nedēļa atkritumu samazināšanai

Cilvēki bieži tiek mudināti samazināt un pārstrādāt atkritumus vai izmantot atkārtoti savu mūžu nokalpojušās lietas, bet vissvarīgākā tomēr ir atkritumu daudzuma samazināšana. Nākamās septiņas dienas notiks Eiropas nedēļa atkritumu samazināšanai, kas pievērsīsies tieši šim jautājumam.

Kā informē Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā, tās mērķis ir vairot izpratni par to, kā mēs Eiropā varam mainīt cilvēku paradumus, kā arī rosināt diskusiju par resursu efektivitāti un aprites ekonomiku. Šis projekts, ko koordinē Pilsētu un reģionu apvienība pārstrādei un ilgtspējīgai izmantošanai (ACR+) un kas saņem atbalstu no ES programmas LIFE+, tagad aptver 17 valstis (no tām trīs nav ES dalībvalstis).

Vides komisārs Janess Potočniks norādījis: «Atkritumu atkārtotai izmantošanai un pārstrādei ir milzīgs potenciāls. Mēs jau esam krietni progresējuši atkritumu apsaimniekošanas hierarhijas jomā, (..) poligonos izgāzto atkritumu samazināšanā un pārstrādes izvēršanā. Tādas vietējā līmeņa iniciatīvas kā Eiropas nedēļa atkritumu samazināšanai ir labs paņēmiens, kā ikvienu iesaistīt bezatkritumu sabiedrības izveidē.»

Eiropas nedēļā atkritumu samazināšanai, kas notiks no 16. līdz 24.novembrim, iepazīstinās ar jauniem paņēmieniem, kā dalīties informācijā par atkritumu daudzuma samazināšanu, izmantot preces atkārtoti un pārstrādāt materiālus. Mērķis ir izstrādāt un pārbaudīt saziņas instrumentus, kas būtu piemēroti pārvaldes iestādēm un apvienībām, uzņēmumiem, izglītības iestādēm un privātpersonām.

Nedēļas kulminācija būs tematiskās dienas, kurās pievērsīsies tam, kā novērst atkritumu rašanos, it īpaši atkārtoti izmantojot materiālus. Darbosies lietotu mantu tirdziņi, remontdarbnīcas, un iedzīvotāji varēs savā starpā apmainīties ar lietotām precēm.

Saistībā ar atkritumu mazināšanas nedēļu tiks ieviesta Eiropas Spodrības diena, ko atzīmēs 2014.gada 10.maijā (vai dažas dienas agrāk vai vēlāk).

Sauklis «Sakopsim Eiropu» aicinās brīvprātīgos savākt atkritumus tuvīnajā apkārtnē un pludmalēs. Mērķis ir ne tikai sakopt piegružotās teritorijas, bet arī rosināt diskusiju par atkritumiem un to pārvaldību, informē EK pārstāvniecībā.

Katrs Eiropas iedzīvotājs gada laikā rada vidēji 500 kilogramus sadzīves atkritumu, taču dažās valstīs šis rādītājs ir vien nedaudz vairāk par 300 kilogramiem, bet citās pārsniedz 700 kilogramus.

Apmēram puse no šā daudzuma tiek pārstrādāta, bet arī šajā ziņā starp dalībvalstīm pastāv milzīgas atšķirības. Dažās dalībvalstīs vairs neizmanto atkritumu izgāšanu poligonos, un otrreizējās pārstrādes līmenis tajās sasniedz 70%, savukārt citās tiek pārstrādāts ļoti mazs atkritumu daudzums, un poligonos krājas vairāk nekā 90% sadzīves atkritumu.

Patērētājiem un mājsaimniecībām ir būtiska nozīme atkritumu samazināšanā: viņi var mainīt iepirkšanās paradumus, izmantot materiālus atkārtoti un šķirot atkritumus, uzsver EK.