Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķīna gatavojas atvieglot viena bērna politiku un aizliegt darba nometnes

Ķīna padarīs mazāk stingru savu viena bērna politiku, aizliegs pretrunīgi vērtēto darba nometņu sistēmu un veiks reformas ekonomikā, atsaucoties uz dokumentu, kas pieņemts pēc valdošās Komunistiskās partijas sanāksmes, piektdien vēsta valsts oficiālā ziņu aģentūra «Siņhua».

Pāriem turpmāk būs atļauti divi bērni, ja viens no vecākiem ir vienīgais bērns savā ģimenē, teikts dokumentā, norādot, ka šīs izmaiņas ir daļa no dzimstības politikas sakārtošanas, lai sekmētu «Ķīnas apdzīvotības ilgtermiņa sabalansētu attīstību».

Iepriekš pāriem tika atļauti divi bērni tikai tad, ja abi vecāki bija vienīgie bērni savā ģimenē, un citos izņēmuma gadījumos, piemēram, ģimenēm laukos, ja pirmais bērns ir meitene, un etnisko minoritāšu pāriem.

Ķīnā, kur patlaban ir 1,34 miljardi iedzīvotāju, viena bērna politika tika ieviesta 1979.gadā, un sabiedrībā arvien biežāk izskan aicinājumi to padarīt pielaidīgāku.

Daži eksperti norāda, ka viena bērna politika ir radījusi demogrāfisku bumbu ar laika degli, jo, iedzīvotājiem novecojot, uzkrājas sociālās un ekonomiskās problēmas, turklāt tiek sekmēta dzimumu disproporcijas veidošanās, jo daudzi laulātie pāri bieži vien labprātāk vēlas dēlus, nevis meitas.

2012.gadā uz 100 meitenēm Ķīnā piedzima gandrīz 118 zēni, turklāt ir gadījumi, ka meitenītes tūlīt pēc dzimšanas tiek nogalinātas vai pamestas.

Piespiedu aborti Ķīnā nav atļauti, tomēr daudzos gadījumos amatpersonas piespiež sievietes pārtraukt grūtniecību, lai panāktu nosprausto dzimstības plānu ievērošanu.

Ir gadījumi, kad varasiestādes piespiež veikt sterilizāciju vai abortus pat grūtniecības pēdējos mēnešos.

«Dzimstības politika tiks savesta kārtībā un uzlabota soli pa solim,» citējot Komunistiskās partijas lēmumu, vēsta «Siņhua».

Reformu ietvaros pakāpeniski tiks likvidēta arī darba nometņu sistēma un samazināts to noziegumu skaits, par ko pienākas nāvessods. Pakāpeniski tiks strādāts arī pie tā, lai aizliegtu ņemt vērā atzīšanos, kas iegūta ar spīdzināšanas palīdzību, informē aģentūra, piebilstot, ka šie soļi ir daļa no centieniem uzlabot situāciju cilvēktiesību jomā un tieslietu praksi.

Tautā ārkārtīgi nepopulārās darba nometnes parasti tiek izmantotas sīku likumpārkāpēju sodīšanai, bet nereti korumpētas amatpersonas izmanto šo sistēmu, lai sodītu cilvēkus, kas mēģinājuši sūdzēties par viņiem augstākajās iestādēs vai izpaudušas atmaskojošu informāciju.

Darba nometņu sistēma tika nodibināta 1957.gadā, paredzot, ka policija var nosūtīt likumpārkāpējus uz nometnēm bez tiesas lēmuma uz laika posmu līdz pat četriem gadiem.

ANO ziņojumā, kas publiskots 2009.gadā, aplēsts, ka šādās nometnēs ieslodzīti 190 000 cilvēku.

Dzīves apstākļi nometnēs mēdz būt ļoti atšķirīgi, bet parasti to iemītniekiem jāstrādā garas darba stundas, izgatavojot dažādas preces vai strādājot lauksaimniecības darbus, norādījusi ASV bāzētās cilvēktiesību organizācija «Duihua Foundation».

Ķīnas sabiedrībā jau sen briest neapmierinātība ar šo sistēmu un arvien skaļāk izskan aicinājumi to mainīt.

Pagājušā gada augustā plašu uzmanību piesaistīja gadījums, kad pāraudzināšana nometnē tika piemērota kādai mātei par to, ka viņa vairrākārt sūdzējusies par savas 11 gadus vecās meitas nolaupīšanu un piespiešanu nodarboties ar prostitūciju.

Cilvēktiesību aizstāvju organizācijas «Human Rights Watch» pētniece Maja Vanga minētās reformu ieceres vērtēja pozitīvi, bet aicināja saglabāt piesardzību, jo nav zināms, kāda sistēma stāsies vecās vietā. Turklāt Ķīnā joprojām spēkā ir arī citas pretlikumīgas aizturēšanas formas un disidentu apspiešana turpinās, viņa piebilda.

«Siņhua» vēsta, ka Ķīna iecerējusi arī vairākas reformas ekonomikā, tostarp prasīt valsts firmām maksāt lielākas dividendes valdībai un atvēlēt privātajām kompānijām lielāku lomu ekonomikā.

Pirms trim dienām Ķīnā uz Komunistiskās partijas plēnumu sapulcējās aptuveni 370 partijas biedru.

1978.gadā līdzīgā partijas sanāksmē tika pieņemtas fundamentālas ekonomikas reformas, kas aizsāka strauju valsts izaugsmi un attīstību.