Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lindermans nepaspēj iesniegt kasācijas sūdzību strīdā ar Vīķi-Freibergu

Rīgas apgabaltiesa nepieņem partijas «Par dzimto valodu» līdera Vladimira Lindermana kasācijas sūdzību strīdā ar bijušo Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu nokavēta termiņa dēļ.

Kā noradīts apgabaltiesas lēmumā, kasācijas sūdzības pieņemšanai nav pamata, jo sūdzība tiesā tika iesniegta 13.novembrī, tas ir, pēc noteiktā 30 dienu termiņa, kas beidzās 8.novembrī. Savukārt atjaunot nokavēto procesuālo termiņu, norādot nokavējuma attaisnojošus iemeslus, sūdzības iesniedzējs nav lūdzis.

Tāpat apgabaltiesa norādīja, ka kasācijas sūdzības iesniegšanu termiņā neapliecina 8.novembrī portālā «www.latvija.lv» ievietotā kasācijas sūdzība, proti, e-iesniegums, jo tiesā iesniedzamā dokumenta noformēšanas prasības un iesniegšanas kārtību nosaka procesuālie likumi.

Šis lēmums vēl ir pārsūdzams Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātā desmit dienu laikā.

Kā ziņots, apgabaltiesa 9.oktobrī noraidīja Lindermana prasību pret bijušo Valsts prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu par goda un cieņas aizskaršanu, kā arī 5000 latu morālās kompensācijas piedziņu.

Bijušās prezidentes pārstāvis zvērināts advokāts Romualds Vonsovičs aģentūrai LETA toreiz norādīja, ka ir apmierināts ar taisnīgu un pamatotu spriedumu. Tāpat viņš papildināja, ka Lindermana pārstāvis tiesā un arī viens no «Par dzimto valodu» līderiem Ilarions Girss sprieduma pasludināšanas laikā esot apsēdies un norādījis, ka neciena tiesu.

Girss aģentūrai LETA norādīja, ka «ir grūti uzvarēt hitleriskā tiesā» un šāds spriedums bija prognozējams, jo ir novērojis tendences Lindermana prasībās. Tāpat viņš spriedumu uzklausījis sēdus, jo «cieņa ir jānopelna, bet apgabaltiesa sev to neizdarīja».

Pēc viņa domām, apgabaltiesa pretrunā ar AT un Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) praksi atteicās iedziļināties jautājumā par to, vai Vīķei-Freibergai bija pamats tik asam viedoklim. Girss skaidroja, ka noteikti iesniegs kasācijas sūdzību, bet negatīva nolēmuma rezultātā iesniegs pieteikumu arī ECT.

Pirmajā instancē Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa pērn 8.novembrī noraidīja Lindermana prasību.

Lindermans pieteikumu tiesā iesniedza, pamatojoties uz «Latvijas Avīzes» interneta versijā pārpublicēto informāciju, kurā bija atsauce uz bijušās Valsts prezidentes teikto 2012.gada 13.februāra LTV raidījumā «100.pants». Vīķe-Freiberga raidījumā Lindermanu esot nosaukusi par «sabiedrībai bīstamu elementu un ekstrēmistu». «Vīķei-Freibergai bija jāņem vērā un jāpārbauda, ka Lindermans ne reizi nebija notiesāts - nedz Latvijā, nedz ārzemēs. Viņas paziņojums norādīja uz to, ka viņš ir «kapitāls noziedznieks», kāds Lindermans, protams, nav,» skaidroja Lindermana pārstāvis.

Jau ziņots, ka kādreizējās prezidentes pārstāvji Dainis Lasmanis un Vonsovičs Centra rajona tiesā skaidroja, ka Vīķes-Freibergas izteicieni ir jāvērtē raidījuma kontekstā, jo tas kopumā bija veltīts Lindermana organizētajam valsts valodas referendumam. Tāpat viņi uzsvēra, ka informācijas pirmavots ir raidījums «100.pants», nevis «Latvijas Avīze», kurā bijušās prezidentes viedoklis bija tikai atreferēts.

«Vīķe-Freiberga raidījumā pauda nevis faktu, bet pieņēmumu, uzsverot, ka Lindermans varētu būt sabiedrībai bīstams elements un ekstrēmists. Tas ir pieņēmums,» uzskatīja atbildētājas pārstāvji.

Savukārt tiesas sēdē Lindermana pārstāvis Girss vairākkārt uzsvēra, ka Vīķes-Freibergas izteikumi ir jāvērtē plašā kontekstā, ņemot vērā, kā tie ietekmē «vidusmēra cilvēka» domāšanu. Viņaprāt, bijusī prezidente izteikusi spēcīgus apvainojumus par darbībām, kas nekad sabiedrību nav apdraudējušas. Girss skaidroja, ka Vīķe-Freiberga ir vairākas reizes atsaukusies uz faktu par Lindermana kriminālo atbildību un atrašanos cietumā gan Latvijā, gan Krievijā, tomēr šādiem apgalvojumiem neesot nekādas saistības ar konkrēto lietu.

Kā aģentūrai LETA iepriekš izteicās Lindermans, ar Vīķes-Freibergas izteikumiem viņš esot ticis «diskreditēts un demonizēts» to cilvēku acīs, kuriem Latvijas suverenitāte ir vērtība. Tāpat viņš uzsvēra, ka «nekādi bijušie prezidenti nav tiesīgi viņam piedēvēt noziegumus, ko viņš nav paveicis».