Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mudina aukstā laikā neatstāt kaķus bez pajumtes

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvalde mudina aukstajā ziemas laikā neatstāt bezsaimnieka kaķus bez pajumtes un nodrošināt tiem kaut minimālu patvērumu un iespēju sasildīties.

Vides pārvalde saņēmusi neskaitāmas sūdzības no iedzīvotājiem par pašvaldības SIA «Rīgas namu pārvaldnieks» apsaimniekoto ēku pagraba lūku slēgšanu, liedzot kaķiem tajos patverties un sasildīties sliktos laikapstākļos. Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš (LZP) norāda, ka ir bezjēdzīgi ieguldīt pašvaldības līdzekļus bezsaimnieka kaķu sterilizēšanai vietās, kur tiem netiek nodrošināta iespēja pārziemot, kā arī nav loģiski un ētiski sterilizēt un atlaist kaķus viņu iepriekšējās apdzīvotajās vietās un tajā pašā laikā atņemt tiem minimālu pajumti.

Vides pārvalde norāda, ka saskaņā ar Dzīvnieku aizsardzības likumu cilvēces, tajā skaitā arī namu apsaimniekotāju, ētiskais pienākums ir nodrošināt visu sugu dzīvnieku labturību un aizsardzību, jo katrs īpatnis pats par sevi ir vērtība.

Jautājums par daudzdzīvokļu namu pagrabtelpu slēgšanu kaķiem risināms dzīvokļu īpašnieku kopībā atbilstoši vairākuma dzīvokļu īpašnieku interesēm, un Mājokļu un vides departaments aicina ar sapratni izturēties pret iedzīvotāju lūgumiem neatņemt kaķiem minimālu pajumti, tādējādi nolemjot šos dzīvniekus nosalšanai.

Gadījumā, ja tomēr tiek lemts par pagraba lūku aizvēršanu, būtu jāpiedāvā alternatīva pārziemošanas iespēja, piemēram, uzstādot siltinātas kaķu mājiņas, norāda Kļaviņš.

«Rīgas namu pārvaldnieka» preses sekretārs Krists Leiškalns atzina, ka līdzīgs jautājums tiek aktualizēts katru gadu. Tā kā daudzdzīvokļu namu pagrabos atrodas siltumtrases, ūdensvads un citas komunikācijas, šīs telpas atstāt brīvi pieejamas un pakļaut mitruma un aukstuma ietekmei nebūtu adekvāti. Dažkārt pagraba kaķi komunikācijām nodara bojājumus, asinot nagus cauruļu siltumizolācijas materiālos.

Leiškalns norādīja, ka iedzīvotājiem, kam rūp pagalma dzīvnieku dzīves apstākļi, nevajadzētu mēģināt izsist pagrabu logus, lai kaķi varētu iekļūt pagrabā, jo ir vairākas citas iespējas, kā rīkoties. Piemēram, pēc iedzīvotāju lūguma ir iespējams kaķiem izveidot īpašus ieejas tuneļus ar klapītēm, lai pagrabā nesvilpotu caurvējš un neiekļūtu nokrišņi.

Tāpat pēc iedzīvotāju lūguma pie daudzdzīvokļu namiem iespējams uzstādīt siltinātas, no koka veidotas kaķu mājiņas. Tajās ir četri nodalījumi ar četrām atsevišķām ieejām, nodrošinot aizvēju un patvērumu vismaz četriem kaķiem. Namiņš veidots uz koka balstiem, lai pasargātu no sniega un ūdens iekļūšanas tajā.

«Rīgas namu pārvaldnieka» piedāvātie kaķu namiņi maksā aptuveni 150 latu. Ja lielākā daļa iedzīvotāju piekrīt, tos var finansēt no mājas uzkrājumiem, taču Leiškalns piebilda, ka ir bijuši arī gadījumi, kad pēc paša vēlēšanās namiņu kaķiem nopērk viena dzīvokļa īpašnieks.