Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mediji: Kerijs un Netanjahu pārrunās progresu Irānas kodolprogrammas jautājumā

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs piektdien apmeklēs Izraēlu, lai ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu apspriestu progresu sarunās par Irānas kodolprogrammu, svētdien vēsta Izraēlas plašsaziņas līdzekļi.

«Es ceru, ka mēs varēsim pārliecināt mūsu draugus strādāt, lai panāktu daudz labāku vienošanos,» ziņu vietne «Ynet» citē Netanjahu teikto. «To ir iespējams panākt, jo Irāna pakļauta stresam, un, turpinot izvērst spiedienu un to pat palielinot, iespējams panākt daudz labākus, miermīlīgus un diplomātiskus rezultātus.»

Jau vēstīts, ka teju divas trešdaļas Izraēlas ebreju iebilst pret pasaules lielvaru vienošanos ar Irānu par Teherānas kodolprogrammu, liecina piektdien laikrakstā «Hayom» publicētās aptaujas dati.

Lielvaras un Irāna pēdējā sarunu raundā Ženēvā pagājušajā nedēļā esot bijušas tuvu tam, lai noslēgtu vienošanos, kas paredz Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret starptautisko sankciju mazināšanu. Pušu debates tiks turpinātas 20.novembrī.

Vaicāti, «vai Izraēlai vajadzētu atbalstīt kodolvienošanos, par kuru patlaban tiek diskutēts ar Irānu», 65,5% atbildēja noliedzoši, bet 16,2% apstiprinoši. Pārējiem šajā jautājumā nebija viedokļa.

Aptaujā tika izvaicāti 500 Izraēlas ebreji. Aptaujāto vidū nebija Izraēlas arābu, kas veido 20% no valsts iedzīvotāju kopskaita.

52,4% aptaujāto atzina, ka atbalstītu Izraēlas uzbrukumu Irānas kodolobjektiem gadījumā, ja tiktu panākta «slikta vienošanās» un ja Teherāna turpinātu īstenot savas kodolambīcijas.

16,8% apliecināja, ka viņi būtu pret šādu uzbrukumu.

68,8% ir pārliecība, ka Izraēla uzbrukumu Irānai spētu īstenot viena.

Kā jau LETA ziņoja, Ženēvā notikušās sarunas starp lielvalstīm un Irānu par tās kodolprogrammu agrā pagājušās svētdienas rītā noslēdzās bez kādas vienošanās.

Pēdējā sarunu raunda gaitā diplomāti un amatpersonas medijiem vairākkārt apliecināja, ka vienošanās noslēgšanai ir visu pušu atbalsts.

Savukārt Izraēla jau pagājušo ceturtdien pauda neapmierinātību par iespējamo vienošanos, sakot, ka tā būtu «vēsturisku izmēru kļūda».

Rietumvalstis cerēja vienoties ar Irānu, lai tā piekrīt uz pusgadu iesaldēt savas kodolaktivitātes apmaiņā pret dažu ekonomisko sankciju atvieglošanu.

Atbilstoši mediju informācijai vienošanos nav izdevies panākt Francijas nostājas dēļ, kas vēlējusies Irānai uzspiest stingrākus nosacījumus nekā pārējās sarunu dalībnieces.

Irānas kodolprogramma ir problemātisks jautājums jau gadiem ilgi.

Izraēlai un Rietumiem ir aizdomas, ka Irānas kodolprogrammas mērķis ir kodolieroču radīšana, bet Teherāna apgalvo, ka tai nepieciešams līdz 20% bagātināts urāns, lai nodrošinātu degvielu medicīniskās izpētes reaktoram.

Šāds urāns var tikt izmantots kā degviela kodolreaktoros, bet, ja to bagātina līdz 90% līmenim, to var izmantot arī atombumbu ražošanai.