Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kāpēc latvieši atgriežas mājās: divu aizbraucēju stāsts

Neredzējām perspektīvu un iespēju attīstīties - ar šādām domām pirms četriem gadiem no Valkas novada Kārķiem peļņā uz Īriju devās jauna ģimene - Silva un Jānis Mieži ar savu astoņus mēnešus veco meitiņu Gabrielu. Lai gan ģimenei tur tālumā klājās labi, abiem bija darbs, turpat arī citi tuvinieki, tomēr viņus nepameta doma par atgriešanos Latvijā. Pirms pusgada tas arī izdarīts un ģimene nolēmusi turpat Kārķos veidot savu saimniecību, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma» .

Silva Īrijā strādājusi par pārdevēju veikalā un izplatītāju alternatīvās enerģijas jomā.Taču viss aizsācies ar darbu kādā naktsklubā, kas, pēc Silvas stāstītā, bijusi pirmā darbavieta daudziem iebraucējiem.Kluba īpašnieki esot mācējuši izmantot savās interesēs iebraucēju nezināšanu un bailes par sevi pastāvēt.

«Kad tu esi aizbraucis tur, tu esi diezgan lielā izmisumā, gatavs strādāt par jebkādu naudu, cik ilgi vajag,» stāsta Silva.

Savukārt Jānis Īrijā veica bruģēšanas darbus.Abi atzīst, ka svešumā gūta ļoti laba pieredze, ko noteikti nebūtu ieguvuši, tobrīd paliekot Latvijā.

«Kad braucu cauri laukiem pa Latviju, kad bija tā lielā krīze, viss šķita tāds pelēks, cilvēku maz, visi nolīduši un kaut ko gaida. Viss likās galīgi pamiris.Toties tagad cilvēki rosās visur,» secina Jānis.

Uz jautājumu - ja jau Latvijā situācija uzlabojas, kāpēc cilvēki vēl joprojām dodas peļņā uz ārzemēm, Jānis atbild: « [...] šeit tu strādāji veikalā, bija kāds kredītiņš. Ļoti grūti visu pavilkt. Tur cilvēks aizbrauc un sāk strādāt tādā pašā lielveikalā, viņš varēja dzīvot daudz brīvāk.Viņš var visu nomaksāt, un viņam vēl drusciņ naudas paliek pāri, viņš var sev kaut ko atļauties, nav tas slogs.»

Jaunā ģimene atgriezās Latvijā, jo Īrijā strādājot, izdevās nosegt paņemto kredītu, arī tāpēc, ka meitai bija pienācis laiks sākt iet bērnudārzā.

Latvijā Jānis turpina veikt bruģēšanas darbus, bet Silva pagaidām ir mājsaimniece un laiku pa laikam cep kūkas pēc pasūtījuma.Vienlaikus jaunā ģimene Kārķos sākusi veidot savu saimniecību - plānots audzēt avenes un vīngliemežus.

Plašāk skaties «Panorāmas» sižetā!