Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Un pasauli satricināja mīlas stāsts...

Kad rakstniece Diāna Gabaldone sarakstīja savu vispopulārāko romānu «Svešzemniece», viņai pat prātā nenāca, ka šī grāmata kļūs slavena visā pasaulē.

Taču kopš iznākšanas 1991. gadā romāns angļu valodā vien piedzīvojis jau 79 izdevumus un pārdoti vairāk nekā 17 miljoni grāmatas eksemplāru. Ietekmīgā izdevuma «The New York Times» bestselleru sarakstā «Svešzemniece» pabija 152 nedēļas – teju trīs gadus! Vārdu sakot, šis romāns izraisīja īstu lasītāju sajūsmas vētru! Un kāpēc? Var minēt dažādus iemeslus, un literatūrzinātnieki, protams, šo fenomenu skaidro pa savam, taču vienkāršā valodā to var pateikt vienā teikumā: tāpēc, ka tas ir stāsts par parastu sievieti, kurai nejauši izdodas izrauties no rutīnas un sākt dzīvi no jauna. Otrs skaidrojums – tāpēc, ka tas ir ar dažādiem piedzīvojumiem un neticamiem pavērsieniem bagāts mīlas stāsts ar spēcīgiem varoņiem.

Kad garlaicības māktā medmāsa Klēra Rendela pastaigājas Skotijas pakalnos, prātodama, ka dzīve ar mīļoto vīru Frenku izrādījusies pavisam citāda, nekā gaidīts, viņa nejauši nonāk pie kromleha, sena akmeņu krāvuma. Skotu leģendas vēsta, ka, izejot caur kromlehu, iespējams nokļūt pagātnē vai nākotnē... Un jau nākamajā mirklī Klēra attopas svešā vietā, kauslīgi noskaņotu vīru ielenkumā, bet vēl pēc brīža tiek sagūstīta. Otrpus kromleham viņai sākas jauna dzīve divsimt gadu senā pagātnē, dzīve, kas nemaz nelīdzinās rāmajai ikdienai kopā ar Frenku. Kad Klēras jaunajā dzīvē ienāk Džeimijs, staltais, nekaunīgais un pašpārliecinātais sarkanmatis, to varētu nosaukt par absolūti pilnīgu – ja vien ne daži ienaidnieki, kuri vēlas tikt vaļā no Džeimija uz visiem laikiem... Un ja ne apstāklis, ka daži no Džeimija ienaidniekiem ir Klēras vīra Frenka senči...

Romāna žilbinošo panākumu pamatā ir arī Diānas Gabaldones spēja uzminēt, ka daudzas mūsdienu sievietes patiesībā sapņo par dēkām tikpat dedzīgi kā pusaugu puišeļi. Un šajās dēkās neizbēgami klātesošs ir arī Viņš – vīrietis, kurš vienlaikus ir skarbs un maigs, uzticams, bezbailīgs un spītīgs. Tāds, uz kuru var paļauties visgrūtākajos dzīves brīžos: stāvot uz aizdedzināšanai gatava raganu sārta, bēgot no gūstītājiem, piedaloties sazvērestībās un arī vienkārši peldoties slepenā meža ezeriņā. Vīrietis, ar kuru kopā iespējams īstenot vistrakākos sapņus.

Un tā – priecājieties, visu paaudžu romantiķes un sapņotājas! «Svešzemniece» ir klāt! Kaujas un pils dzīves ikdiena, skotu klani un to domstarpības, ķildas ar angļiem un politiskas sazvērestības ir tikai lielisks fons, uz kura spilgti izceļas Klēra, iedēvēta par Ārmalieti, un viņas mīļais Džeimijs.

No angļu valodas tulkojusi Alda Vāczemniece.