Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Būtiski, ar kādu argumentāciju Rīgas dome nosūtīs jaunos noteikumus par braukšanas maksu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) uzskata, ka ir būtiski, ar kādu argumentāciju Rīgas dome Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) iesniegs jaunos saistošos noteikumus par braukšanas maksas diferencēšanu sabiedriskajā transportā.

Ministrs žurnālistiem atzina, ka pagaidām plašāk nevar komentēt domes šodien pieņemtos noteikumus, jo ministrijā tie vēl nav iesniegti. Tomēr svarīgi būs, ar kādu argumentāciju Rīgas dome jaunos noteikumus uz ministriju nosūtīs. Vienlaikus gan Sprūdžs pagaidām pēc viņa rīcībā esošās informācijas noteikumos nesaskata būtiskas izmaiņas, izņemot papildinājumu ar diviem vārdiem. Pagaidām arī viņš neredzot atbildes uz to problēmu risinājumiem, uz ko VARAM bija norādījusi saistībā ar iepriekšējiem noteikumiem par braukšanas maksu.

Tomēr ministrs uzsvēra, ka Rīgas domes apstiprinātie noteikumi nevar stāties spēkā bez ministrijas saskaņojuma - šo kārtību Rīgas domei neizdošoties apiet.

Savukārt Saeima šonedēļ plāno galīgajā lasījumā pieņemt grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, nosakot, ka personas deklarēto dzīvesvietu nevar izmantot par vienīgo kritēriju, nosakot braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā. Šo priekšlikumu likuma grozījumiem bija iesniegusi «Vienotība».

«Vienotības» Saeimas frakcijas vadītāja vietniece Lolita Čigāne aģentūrai LETA pauda viedokli, ka, ņemot vērā, ka rīdzinieki virs 75 gadiem var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu, šodien apstiprinātie noteikumi, ka «rīdzinieki līdz 75 gadu vecumam» varēs saņemt atlaides, tik un tā neatbildīs likuma normām. Saskaņā ar Čigānes skaidrojumu, arī pēc šīm izmaiņām sanāks, ka atlaides ir visiem, kas deklarēti Rīgā, un tas ir «pret likumu», ko ceturtdien plānots pieņemt parlamentā.

Jau ziņots, ka Rīgas domes ārkārtas sēdē šodien apstiprināti jauni noteikumi par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā, paredzot, ka «rīdzinieki līdz 75 gadu vecumam» no 1.janvāra maksās tikai pusi no jaunā tarifa - 1,20 eiro.

Noteikumi papildināti ar frāzi, ka 50% braukšanas maksas atlaide tiek piešķirta Rīgas pašvaldības administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušajiem iedzīvotājiem «līdz 75 gadu vecumam». Tādējādi deklarētā dzīvesvieta formāli vairs nebūtu vienīgais kritērijs, pēc kura piešķir atlaides sabiedriskajā transportā.

Atlaide attieksies tikai uz abonementa biļetēm jeb tikai tādām, kas nopirktas iepriekšpārdošanā, ielādējot personalizētajā e-talonā. Tiem, kuriem nebūs personalizēta e-talona ar «rīdzinieka statusu», un tiem, kuri biļetes iegādāsies pie vadītāja, būs jāmaksā pilna cena.

Personām, kurām pieder nekustamais īpašums Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā un kuras ir nekustamā īpašuma nodokļa maksātājas, braukšanas maksas atvieglojums būs 50% apmērā no abonementa biļetes cenas. Šī atlaide varētu stāties spēkā no 1.februāra.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas dome 7.oktobrī nolēma paaugstināt sabiedriskā transporta biļešu cenu no 50 uz 84 santīmiem jeb 1,20 eiro, vienlaikus nosakot, ka Rīgā deklarētie iedzīvotāji, kas saņēmuši «Rīdzinieka karti», varēs braukt ar 50% atlaidi un maksāt 42 santīmus jeb 0,60 eiro.

VARAM uzskata, ka šie noteikumi ir diskriminējoši, un pieprasa veikt izmaiņas, savukārt Saeimā atbalstītas izmaiņas Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, paredzot, ka personas deklarēto dzīvesvietu nevar izmantot par vienīgo kritēriju, nosakot braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā.