Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Varšavā turpinās ANO klimata sarunas

Polijas galvaspilsētā Varšavā turpinās ANO klimata sarunas, bet līdz šim tajās izdevies panākt vien niecīgu progresu, sevišķi jautājumā par naudu, ziņo delegāti un novērotāji.

ANO klimata konference sākās 11.novembrī un ilgs līdz 22.novembrim. Otrdien uz sarunām sākuši ierasties valstu vides ministri.

Jau ziņots, ka starptautiskā sabiedrība cer līdz 2015.gadam vienoties par jaunu klimata līgumu, kam spēkā būtu jāstājas līdz 2020.gadam.

ASV vides organizācijas «Union of Concerned Scientists» (UCS) pārstāvis norādīja, ka finanšu jautājums sarunās radījis lielu spriedzi, un pauda cerību, ka vides ministri beidzot sāks strādāt pie politiskajiem elementiem un viņiem beidzot izdosies vienoties par kompromisu un mazināt spriedzi.

Plānots, ka ministri trešdien sāks apspriest finanšu jautājumus, kas saistīti ar Klimata izmaiņu vispārējo konvenciju (UNFCCC).

Jaunattīstības valstis vēlas, lai bagātās valstis pilda savu 2009.gadā doto solījumu panākt, lai nabadzīgajām valstīm ikgadējās palīdzības apjoms klimata izmaiņu mīkstināšanai līdz 2020.gadam sasniegtu 100 miljardus dolāru (52,2 miljardus latu).

ANO Vides programma (UNEP) otrdien brīdināja, ka Āfrikai vien līdz 2070.gadam būs nepieciešami vismaz 200 miljardi dolāru gadā un tas tādā gadījumā, ja izdosies sasniegt ANO nosprausto mērķi un nepieļaut, ka gaisa temperatūra pasaulē pieaug par vairāk nekā diviem grādiem pēc Celsija.

Ja globālā gaisa temperatūra pieaugs par 3,5 līdz četriem grādiem pēc Celsija, tad arī Āfrikai nepieciešamā summa pieaugs līdz 350 miljardiem dolāru gadā.

Bagātās valstis, kas joprojām cīnās ar ekonomiskās krīzes sekām, vilcinās nosaukt konkrētas summas finansējumam līdz 2020.gadam vai īsākam laika posmam.

Bagātās valstis ar aizdomām raugās arī uz tā dēvēto zaudējumu un postījumu mehānismu, baidoties, ka tas pakļaus tās neierobežotai kompensāciju maksāšanai par klimata izmaiņām.

«Jaunattīstības valstīm jājūtas pārliecinātām, ka apņemšanās par 100 miljardiem joprojām ir spēkā, neskatoties uz pašreizējiem finansiālajiem apstākļiem. Jāpanāk lielāka skaidrība par to, kā šie līdzekļi tiks mobilizēti,» pirmdien žurnālistiem norādīja ANO Klimata vispārējās konvencijas izpildsekretāre Kristiana Figeresa.

Labdarības organizācija «Oxfam» tikmēr paudusi bažas par to, ka svarīgu lēmumu pieņemšana varētu tikt atlikta vēl uz gadu, kas savukārt varētu novest pie smagām sekām nabadzīgajām kopienām, kurām nepieciešama palīdzība, saskaroties ar klimata izmaiņām.

Organizācija bažījas, ka tas arī grautu ticību šādām sarunām un varētu aprakt cerības panākt vienošanos.

Figeresa pauda cerību, ka valstīm izdosies vienoties par vadlīnijām 2015.gada ANO konferencei, kas notiks Parīzē, un soļiem, kas sperami, lai panāktu jaunu vienošanos.

Tomēr avoti ziņo, ka līdz šim nav panākta vienošanās pat par termiņu, līdz kuram valstīm jāapsola samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju līdz konkrētiem apmēriem.

ASV sarunvedējs Tods Sterns pirmdien norādīja, ja vērojama saliedēšanās ap domu, ka valstīm vajadzētu atļaut pašām noteikt sev mērķus siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanai. Savukārt ir arī puses, kas vēlas stingrāku mehānismu, lai pārliecinātos, ka valstu solījumi ir adekvāti tam, kas nepieciešams, lai apturētu globālās sasilšanas uzvaras gājienu.

Brazīlija ir ierosinājusi no jauna aprēķināt visu valstu vēsturisko dalību siltumnīcefekta gāzu emisijā, uzskatot, ka atbildība piemērojama, balstoties «uz vēsturisko emisiju, pašreizējo emisiju un nākotnes emisiju».