Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Salauzt «stikla griestus»

Jau gadu desmitiem Eiropas Savienība ir cīnījusies par dzimumu līdztiesību, un mums ir pamats lepoties ar pēdējās desmitgadēs sasniegto – vai tas būtu vienāds atalgojums vai darba tiesību ievērošana. Īpaša loma šajā procesā bijusi Eiropas Komisijai un Eiropas Parlamentam.

Rezultāti ir acīmredzami. Šobrīd 60% no Eiropas Savienības universitāšu absolventiem ir sievietes. Strādājošo sieviešu proporcija ir pakāpeniski palielinājusies no 55% 1997.gadā līdz 62% pašreiz. Kopš 2000.gada sievietes aizpildījušas trīs ceturtdaļas jauno darbavietu Eiropā.

Tomēr uzņēmējdarbībā sievietes ir ilgi atradušās zem «stikla griestiem», kas nav ļāvuši tām tiekties augstāk un ieņemt vadošus amatus. Šobrīd 83,4% uzņēmumu padomju locekļi un 97% to priekšsēdētāju ir vīrieši, kamēr sieviešu proporcija šajos amatos ir attiecīgi 16,6% un 3%. Latvijā uzņēmumu padomēs ir 29% sieviešu – tas ir virs ES vidējā rādītāja.

Neraugoties uz dažām brīvprātīgām iniciatīvām dalībvalstu un Eiropas līmenī, pēdējos gados situācija nav ievērojami mainījusies. Jūtams progress ir izņēmums, nevis ierasta prakse. Pozitīvu virzību var redzēt vienīgi valstīs, kurās ar likumu ir ieviestas kvotas. Šādā tempā virzoties, vajadzētu vēl vismaz 40 gadus, lai sasniegtu līdzvērtīgu sieviešu pārstāvniecību uzņēmumu padomēs.

Tas rada problēmas arī dalībvalstu ekonomikām. Dzimumu līdztiesība nav sieviešu problēma, bet gan būtiski svarīga uzņēmējdarbības un ekonomikas prasība. Šajos ekonomiski grūtajos laikos, kad mums jārisina tādas problēmas kā sabiedrības novecošana, dzimstības samazināšanās un prasmju trūkums, ir īpaši svarīgi likt lietākatra cilvēka talantus un prasmes – neatkarīgi no dzimuma.

Šā iemesla dēļ Eiropas Komisija un Eiropas Parlaments uzņemas vadību, lai paātrinātu progresu Eiropā. Pirms gada Komisija nāca klajā ar ierosinājumu noteikt, lai 40% uzņēmumu padomēs strādājošo ir sievietes. Tas attiektos uz padomes locekļiem biržās kotētos uzņēmumos. Priekšlikuma pamatā ir pārredzama atlases procedūra, kas paredz skaidrus kritērijus tam, kā tiek salīdzinātas kandidātu prasmes un kvalitātes. Pamatojums ir skaidrs – neviena sieviete nedabūs darbu tikai tādēļ, ka viņa ir sieviete, taču vienlaikus neviena sieviete netiks noraidīta tikai tādēļ, ka viņa ir sieviete. Tas ir godīgs princips gan uzņēmējdarbībā, gan attiecībā uz sievietēm, kam ir tādas pašas tiesības veidot karjeru kā vīriešiem.

Paredzams, ka šodien Eiropas Parlaments paudīs stingru atbalstu Komisijas priekšlikumam. Tas ir skaidrs signāls par labu dzimumu līdztiesībai Eiropā, jo arī Parlaments pieprasa stingrus noteikumus, kas novērstu dzimumu nevienlīdzību uzņēmumu padomēs. Tagad dalībvalstu ministriem būs jāizrāda šāda pati apņēmība Padomē. Vai dalībvalstis atbalstīs Eiropas Parlamenta nostāju, vai arī vilcināsies, neveikli aizbildinoties ar to, ka dzimumu līdztiesības jautājums būtu jārisina nacionālajā līmenī? Lēmums ir jāpieņem tagad.

Atbalsts dzimumu līdztiesībai Eiropā aug. Sieviešu proporcijas pieaugums uzņēmumu padomēs pēdējā gada laikā ir lielākais, kāds jebkad pieredzēts.

Vislielākais tas ir Francijā, Itālijā un Dānijā, kas šajā jomā ir pieņēmušas likumus.Šīs valstis ir pārmaiņu virzītājas. Arvien vairāk uzņēmumu sacenšas, lai piesaistītu vistalantīgākās sievietes, jo, lai saglabātu konkurētspēju globālajā pasaulē, tie nevar atļauties ignorēt sieviešu prasmes un talantus.

Jau vairāk nekā 50 gadus Eiropa ir veicinājusi dzimumu līdztiesību, un sieviešu skaita palielināšana uzņēmumu padomēs ir tikai nākamais loģiskais solis. Ir savdabīgi, ka par to mums ir jārunā joprojām. Tieši tādēļ ir laiks saprast, ka sievietei ir tās pašas tiesības šajā pasaulē kā vīrietim.