Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eiropas Parlaments pieņem ES 2014.gada budžetu

Eiropas Parlaments (EP) trešdien pieņēma Eiropas Savienības (ES) budžetu 2014. gadam, apstiprinot vienošanos, ko izdevās panākt likumdošanas sarunās ar dalībvalstīm pagājušā nedēļā, portālam «Apollo» pavēstīja EP Informācijas biroja Latvijā preses sekretāre Marta Rībele.

Maksājumu sadaļā, salīdzinājumā ar dalībvalstu sākotnējo prasību, budžets palielināts par 500 miljoniem eiro, tādējādi tā kopējais reālo līdzekļu apjoms būs 135,5 miljardi eiro. Savukārt maksājumu solījumu apjoms, ko ES varēs uzņemties 2014.gadā, būs 142,6 miljardi eiro, atbilstoši Eiropas Komisijas (EK) sākotnējam budžeta ierosinājumam.

Budžetu deputāti pieņēma ar 494 balsīm par, 158 pret un 13 atturoties.

Pēc likumdevēju sarunām, kas ilga visu nakti, EP un Padome 12.novembrī panāca vienošanos par pašreizējā fiskālā gada budžeta deficīta likvidēšanu. Tas bija Parlamenta nosacījums, lai tas dotu savu piekrišanu ES Daudzgadu budžetam laikposmam no 2014.līdz 2020.gadam. Deputāti nevēlējās pieļaut, ka ES pirmo jaunā Daudzgadu budžeta gadu sāktu ar deficītu. Daudzgadu budžetu EP apstiprināja otrdien, 19.novembrī.

Deputāti arī panāca to, lai dalībvalstis apņemtos piešķirt līdzekļus 2013.gada plūdu un sausuma nodarīto postījumu kompensēšanai Eiropā, kā arī to, lai 2014.gada budžetā ņemtu vērā deputātu izvirzītās prioritātes nodarbinātības, pētniecības un inovācijas, kā arī robežu pārvaldības un humānās palīdzības jomās.

Padome piekrita EP prasībai atvēlēt vairāk līdzekļu jauniešu bezdarba novēršanai, kā arī ievērojami palielināt ieguldījumus politikas jomās kuru mērķis ir palielināt izaugsmi, piemēram, pētniecībā («Apvārsnis 2020»), digitālajā programmā, mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam (programma «COSME») un izglītībai («Erasmus+»).

EP arī panāca dalībvalstu atbalstu ES ārējo robežu pārvaldības aģentūras «FRONTEX» un Eiropas Patvēruma atbalsta biroja darbības pastiprināšanai. Arī Eiropols saņems papildus līdzekļus, lai spētu īstenot jaunos kibernoziedzības novēršanas uzdevumus.

Tāpat pēc EP prasības nodrošināts lielāks finansējums, lai ES spētu pildīt savas starptautiskās saistības Tuvajos Austrumos ar ANO Palīdzības un darba aģentūras starpniecību, kā arī ņemot vērā pieaugošo Sīrijas bēgļu skaitu.

EP savukārt piekrita dalībvalstu prasībām palielināt finansējumu Kiprai, kā artavu Kipras «glābšanas naudā», ko tai vajadzēja izmaksāt, kad valsts atradās maksātnespējas priekšā.