Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Arco Real Estate»: Biroju telpu piedāvājums strauji sarūk

Lai gan biroju telpu piedāvājums turpina strauji sarukt, ekonomiskā aktivitāte un Latvijas attīstības perspektīvas eirozonā tuvākajos gados nekustamo īpašumu attīstītājiem nedos pamatojumu jaunu biroju ēku būvniecībai, uzskata «Arco Real Estate» Komercnodaļas vadītājs Guntis Kanenbergs.

«Rudens atnākšana ir ieviesusi pārmaiņas biroju nomas tirgū. Līdz ar atvaļinājumu laika beigām un mācību iestāžu darbības atsākšanos ir novērojama aktivitātes palielināšanās. Kaut arī nomniekiem arvien biežāk nākas saskarties ar ierobežotas izvēles iespējām, biroju telpu piedāvājums joprojām ļauj izšķirties par labāko un piemērotāko telpu risinājumu,» norāda Kanenbergs.

Kā liecina «Arco Real Estate» biroju telpu nomas tirgus pārskats par 2013.gada trešo ceturksni, patlaban biroju telpu nomas tirgum Rīgā tiek piedāvātas A un B klases nomas platības vairāk nekā 500 000 kvadrātmetru apmērā 65 biroju centros. A klases ēkās atrodas ap 20% iznomājamu un brīvu biroja platību. Tā kā vairums no A klases ēkām tiek izmantotas komercbanku vajadzībām, iespējas nomāt šīs klases biroja telpas ir limitētas, tādēļ nomniekiem kā alternatīva tiek piedāvātas B klases biroju telpas ar augstu tehnisko nodrošinājumu. Pretstatā A klases biroju telpām šādam piedāvājumam ir mazāk veiksmīgs ēku novietojums.

Kanenbergs norāda, ka Rīgā vairāki A klases biroju kvartāli ir tapšanas stadijā, tādēļ sagaidāms tieši šīs klases komerctelpu piedāvājuma pieaugums. Par perspektīvāko projektu var tikt uzskatīta Skanstes ielas komercapbūve, kā arī Ķīpsalas daļa, kur jau esošo «Saules akmeni» drīzumā papildinās biznesa centrs «Z-Towers», lai gan vēl joprojām nav pilnīgas pārliecības, vai šajā projektā tiks iekļautas arī biroju platības. Attīstības procesā atrodas arī Rīgas centrālajā daļā izvietotie biroju telpu projekti.

Eksperts prognozē, ka tuvākā pusgada laikā tāpat sagaidāms papildu biroju telpu piedāvājuma palielinājums 50 000 kvadrātmetru apmērā, kad ekspluatācijā tiks nodota Valsts ieņēmuma dienesta (VID) jaunā ēka Talejas ielā 1. Pārejot uz jauno ēku, tiks atbrīvotas VID struktūrvienību telpas 14 dažādās vietās, tādējādi biroju nomas tirgū būs pieejamas dažādas klases un apdares līmeņa platības, no kurām lielākā daļa atrodas Rīgas centrā.

«Arco Real Estate» apkopotā statistika liecina par to, ka pieprasītākās biroju platības nepārsniedz 150 kvadrātmetrus. Augstākās klases biroja telpas pārsvarā pieprasa uzņēmumi, kuros tiek nodarbināti vismaz desmit cilvēki, taču C klases telpas iecienījuši dažādu nozaru uzņēmumi, sākot uzņēmējdarbību ar pāris darbiniekiem, vai arī uzņēmumi, kuriem ierobežotais budžets vai ekonomiski izdevīgais novietojums neļauj pāriet uz A vai B klases telpām. B klases nomas platības visbiežāk meklē dažādi konsultāciju vai tirdzniecības uzņēmumi, kuri nav apmierināti ar esošo telpu tehnisko stāvokli.

Savukārt lielās biroju nomas platības, kas pārsniedz 800 kvadrātmetrus, visbiežāk pieprasa starptautiskas kompānijas, kuru nodarbošanās pārsvarā saistīta ar finanšu starpniecības, apdrošināšanas vai informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniegšanu. Arī zvanu apkalpošanas uzņēmumu interešu lokā ir minēto platību biroju telpas. Tāpat «Arco Real Estate» pārstāvis piebilst, ka, viņaprāt, nomnieku pāriešana uz mazāku platību vai zemākas klases birojiem turpināsies vismaz turpmākos trīs gadus, šāda tendence saistīta ar valsts ekonomisko situāciju un nomnieku izdevumu optimizēšanu.

«Arvien biežāk novērots, ka Rīgā esošajās biroju ēkās nav brīvu telpu vai nomas piedāvājums sarucis, piemēram, A un B klases ēkās brīvo telpu skaits ir samazinājies līdz 7-12% no iznomājamo biroju kopskaita atkarībā no vietas. Tajā pat laikā A un B klases biroju ēku īpašniekiem nerodas grūtības ar nomnieku piesaisti tādām telpām, kuru platība nepārsniedz 150 kvadrātmetrus,» stāsta Kanenbergs.

Vislielākais brīvo telpu īpatsvars joprojām sastopams nerenovētās padomju laika biroja celtnēs vai industriālos kompleksos ar nepietiekamu apdares līmeni: C klases biroja telpās brīvo telpu īpatsvars ir no 19% līdz 29%.

C klases brīvo telpu īpatsvars ļauj ilgtermiņa nomniekiem iegūt salīdzinoši lētas biroju platības, pirms tam pašiem veicot nepieciešamos uzlabojumus. Dažkārt telpu īpašnieki saskata iespēju daļēji vai pilnībā kompensēt nomnieka veiktos ilgtermiņa ieguldījumus telpu uzlabojumos, norāda Kanenbergs.

Trešajā ceturksnī tika novērots minimāls nomas maksu pieaugums. No nomas maksu aktīvākas paaugstināšanas biroju telpu īpašniekus attur pārliecības trūkums, ka nomnieki spēs nokārtot saistības apkures mēnešos. Arī īpašnieku nevēlēšanās piedzīvot biežu nomnieku rotāciju bremzē nomas cenu kāpumu.

A klases telpām atsevišķos gadījumos nomas maksa var būt augstāka par 20 eiro (14 latiem) par kvadrātmetru, taču vidēji nomas maksa ir 12-15 eiro (no 8,4 līdz 10,5 latiem) par kvadrātmetru ar gada vidējo nomas maksas pieaugumu 7-8% robežās. Savukārt par B klases telpām darījumi šajā laika posmā notika par septiņiem līdz astoņiem eiro (no 4,9 līdz 5,6 latiem) par kvadrātmetru ar vidējo nomas maksas pieaugumu 5-7%, skaidro «Arco Real Estate» speciālists.

«Samazinoties brīvo telpu skaitam, patlaban samazinās arī nomas darījumu skaits. Veidojas lielo biroju nomas platību trūkums. Turklāt nekustamo īpašumu attīstītājiem vēl joprojām nav pārliecības, ka pieprasījums pēc biroja telpām nākotnē būs stabils un prognozējams, tādēļ jaunu projektu skaits tuvāko gadu laikā būs limitēts,» skaidro Kanenbergs.