Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tautsaimniecības komisija konceptuāli atbalsta jaunu zemes pārvaldības likumu

Saeimas Tautsaimniecības agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 20.novembrī, konceptuāli atbalstīja jaunu likumu, kura mērķis būs veicināt zemes racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu, portālu «Apollo» informēja Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja Preses dienests.

Jaunais Zemes pārvaldības likums paredz izveidot zemes fondu, kas nodrošinās lauksaimniecībā izmantojamās zemes pieejamību vietējiem produkcijas ražotājiem, kā arī veicinās neapstrādātās zemes izmantošanu lauksaimniecībā. Plānots, ka fonds sāks darboties no nākamā gada janvāra.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Zemes politikas nodaļas vadītājs Edvīns Kāpostiņš šodien deputātus informēja, ka jaunizveidoto fondu pārvaldīs valsts akciju sabiedrība «Lauku attīstības fonds» (LAF) un finansējumu zemes fondam piesaistīs no esošajiem LAF līdzekļiem. E.Kāpostiņš sacīja, ka, lai uzlabotu zemes izmantošanu, likums arī paredz zemes konsolidāciju, jo lauku teritorijās zemes īpašumi ir sadrumstaloti.

Likums arī noteiks zemes izmantošanas kārtību, kas ietvers zemes izmantotāju pienākumus un atbildību, nosacījumus zemes publiskās infrastruktūras nodrošināšanai, kā arī jaunizveidojamo zemes vienību piekļuvei un zemes reformas laikā izveidoto ceļa servitūtu izbeigšanai.

Jaunajā likumā noteikta valsts un vietējo pašvaldību zemes pārvaldība, tostarp paredzot pašvaldībām izstrādāt savā īpašumā un lietošanā neapbūvētās zemes un degradētās teritorijas izmantošanas izvērtējumu.

Likums arī paredz zemes un augsnes aizsardzību un kvalitātes novērtējumu, nosakot, ka zemes izmantotājam jānodrošina augsnes rekultivācija jeb auglības atjaunošana. Plānots, ka augsnes kartēšanu un zemes kvalitātes vērtēšanu, kas balstīta uz augšņu agroķīmiskās izpētes rezultātiem, veiks lauksaimniecībā izmatojamajai un meža zemei reizi 20 gados un datus uzkrās zemes kvalitātes novērtējuma informācijas sistēmā.

Tāpat likumā paredzēta jūras piekrastes joslas un iekšzemes publisko ūdeņu pārvaldības, kā arī zemes pārraudzības īstenošanas un zemes informācijas infrastruktūras kārtība. Tautsaimniecības komisija šodien konceptuāli arī atbalstīja ar Zemes pārvaldības likumu saistītos grozījumus divos likumos, kuru tiesību normas saskaņotas ar jauno likumprojektu.

Zemes pārvaldības likumu, grozījumus Zemes ierīcības likumā un grozījumu Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā trīs lasījumos vēl jāskata Saeimai.