Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Rīdzinieku biļetes»: deklarētā dzīvesvieta nevarēs būt vienīgais kritērijs

Saeima šodien trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, paredzot, ka personas deklarēto dzīvesvietu nevar izmantot par vienīgo kritēriju, nosakot braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā.

Kritiski par šo ieceri izteicās opozīcijas deputāti, savukārt koalīcijas pārstāvji to aicināja atbalstīt. Parlamentārietis Jānis Ādamsons (SC) bija rosinājis šo normu tomēr neiekļaut likumā, bet deputātu vairākums viņa priekšlikumu noraidīja.

Ādamsons, uzrunājot deputātus, pauda viedokli, ka šis priekšlikums «ir miris» jau brīdī, kad tas tika iesniegts. Savukārt deputāte Lolita Čigāne (V) uzsvēra, ka kritērijs ir «noteicošs, būtisks rādītājs, pēc kura vērtē, definē, klasificē». Tātad kritērijs atdala atsevišķo no vispārīgā, kas nav noticis gadījumā, kad Rīgas dome ir nolēmusi, ka atlaides sabiedriskajā transporta pienāksies «rīdziniekiem līdz 75 gadu vecumam».

Tomēr arī deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS) šaubījās, vai šī likuma norma sasniegs mērķi. «Un tas nozīmē, ka normāli būtu domāt par citu veidu, citu risinājumu,» piebilda politiķis, piebilstot, kā šāds risinājums arī tiek meklēts.

Savukārt parlamentārietis Jānis Urbanovičs (SC) norādīja, ka šī ir pirmā reize, kad Saeimas vairākums tik atklāti ar likuma izmaiņām cīnās ar galvaspilsētas pašvaldību.

Deputāts Arvils Ašeradens (V) gan uzsvēra, ka svarīgākais, kādēļ šī norma tiek virzīta, ir sociālās nevienlīdzības aspekts. Savukārt otrs jautājums ir slikta «Rīgas satiksmes» uzņēmuma pārvalde.

Tikmēr parlamentārietis Andrejs Elksniņš (SC) vērsa uzmanību uz politiķu solījumiem pirms pašvaldību vēlēšanām, kad arī atsevišķi valdības koalīcijas partiju pārstāvji norādīja uz iespēju nodrošināt rīdziniekiem atlaides sabiedriskajā transportā.

Tāpat šodien pieņemtās izmaiņas Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā paredz izveidot Sabiedriskā transporta padomi, kas veidos vienotu reģionālās nozīmes maršrutu tīklu. Padome šajā maršrutu tīklā arī organizēs un pārzinās sabiedriskā transporta pakalpojumus.

Padome arī pārraudzīs sabiedriskajam transportam piešķirtos valsts budžeta līdzekļus. Padomē strādās desmit locekļi - pieci satiksmes ministra iecelti pārstāvji un pieci attiecīgo plānošanas reģionu attīstības padomju deleģēti pārstāvji pa vienam no katra plānošanas reģiona.

Likuma grozījumi noteic, ka par 2012. un 2013.gadu pārvadātājam ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītos zaudējumus reģionālo vietējās nozīmes maršrutu tīkla maršrutos kompensē no valsts budžeta.

Grozījumi arī precizē regulāro pasažieru pārvadājumu definīciju, valsts institūciju un pašvaldību kompetenci sabiedriskā transporta nozarē, kā arī noteiks jaunu terminu - reģionālās nozīmes maršruts.

Vienota maršrutu tīkla pārzināšana ļaus izveidot vienotu un izmaksu efektīvu reģionālās nozīmes maršrutu tīklu, grozījumi arī sabalansēs pārvadājumu apjomu ar valsts budžetā pieejamo finansējumu, norādījusi par likuma grozījumiem atbildīgā Saeimas Tautsaimniecības agrārās, vides un reģionālās politikas komisija.

Kā ziņots, sākotnēji ierosināts liegt izmantot deklarēto dzīvesvietu kā vienīgo kritēriju atlaižu noteikšanai sabiedriskajā transporta, jo tādu kārtību bija plānots noteikt Rīgā. Tomēr Rīgas domes ārkārtas sēdē šonedēļ apstiprināti jauni noteikumi par braukšanas maksas atvieglojumiem Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta maršrutu tīklā, paredzot, ka «rīdzinieki līdz 75 gadu vecumam» no 1.janvāra maksās tikai pusi no jaunā tarifa - 1,20 eiro.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas dome 7.oktobrī nolēma paaugstināt sabiedriskā transporta biļešu cenu no 50 uz 84 santīmiem jeb 1,20 eiro, vienlaikus nosakot, ka Rīgā deklarētie iedzīvotāji, kas saņēmuši «Rīdzinieka karti», varēs braukt ar 50% atlaidi un maksāt 42 santīmus jeb 0,60 eiro.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija uzskata, ka šie noteikumi ir diskriminējoši, un pieprasa veikt izmaiņas, savukārt Saeimā atbalstītas izmaiņas Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā, paredzot, ka personas deklarēto dzīvesvietu nevar izmantot par vienīgo kritēriju, nosakot braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā.