Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Erasmus+» jeb vairāk iespēju labākai nākotnei

Jaunā Eiropas Savienības (ES) programma izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā «Erasmus+» ir lieliskas ziņas miljoniem eiropiešu. 

Septiņu gadu programmas mērķis ir uzlabot prasmes un piemērotību darba tirgum, kā arī atbalstīt izglītības, apmācības un jaunatnes sistēmu modernizāciju, un tās budžets ir 14,7 miljardi eiro — par 40% vairāk nekā pašlaik. Tā ir uzskatāma par pasaules lielākās un labākās mobilitātes programmas milzīgu paplašinājumu, un mēs lepojamies ar šo sasniegumu. Tā apliecina mūsu apņēmību strādāt Eiropas jauniešu labā un risināt viņu problēmas.

Vairāk nekā četri miljoni cilvēku saņems atbalstu, lai studētu, mācītos, strādātu vai veiktu brīvprātīgo darbu ārvalstīs, tostarp divi miljoni augstākās izglītības studentu, 650 000 profesionālās izglītības studentu un mācekļu, 800 000 skolotāju, lektoru, pasniedzēju un jaunatnes darbinieku, kā arī vairāk nekā 500 000 cilvēku, kas pieteikušies jauniešu apmaiņas programmām vai brīvprātīgajam darbam ārzemēs.

Mēs ticam, ka «Erasmus+» var palīdzēt mazināt jauniešu bezdarbu, uzlabojot prasmes, kuras cilvēkiem ir vajadzīgas mūsdienu pasaulē. «Erasmus+» aptver visas formālās un neformālās izglītības jomas, un to var izmantot skolēni, studenti, mācekļi, jaunieši un pieaugušie, iesaistoties kādā no apakšprogrammām: «Comenius», «Erasmus», «Erasmus Mundus», «Leonardo», «Grundtvig» un «Jaunatne darbībā».

Laikā, kad mūsu Savienības daļas kļūst aizvien noslēgtākas un atbalstu gūst ekstrēmistu idejas, «Erasmus+» satuvinās eiropiešus un turpinās simbolizēt dažus no Eiropas Savienības vērienīgākajiem centieniem un demokrātiskās vērtības.

Individuālie labumi, ko sniedz iespējas mācīties ārzemēs, ir labi zināmi. Pavadot laiku ārzemēs, jaunieši uzlabo valodas zināšanas, pielāgošanās spējas un pašapziņu. Viņi iemācās dzīvot un strādāt kopā ar cilvēkiem, kuriem ir atšķirīgas tradīcijas un pieredze. Starptautiskajā pieredzē gūtās prasmes uzlabo viņu piemērotību darba tirgum, kā arī ietekmē ES ekonomiku kopumā.

Programmai «Erasmus+» ir trīs galvenie mērķi: pirmkārt, aptuveni 65% budžeta tiek piešķirts mācību iespējām ārzemēs gan ES, gan ārpus tās, otrkārt, programma atbalstīs partnerības starp izglītības iestādēm, jaunatnes organizācijām, uzņēmumiem, apmācības iestādēm, vietējām un reģionālām iestādēm un NVO un, treškārt, atbalstīs arī reformas, lai modernizētu izglītību un apmācību un veicinātu inovāciju, uzņēmējdarbību un piemērotību darba tirgum.

Papildus atbalstam studijām un mācībām ārzemēs, studenti, kuri plāno ārvalstīs studēt maģistra studiju programmā, kurai valsts stipendijas vai aizdevumi ir pieejami reti, gūs labumu no jaunās aizdevuma garantijas shēmas, ko pārvalda Eiropas Investīciju fonds.

Jaunās «Erasmus+» partnerības «Zināšanu apvienības» un «Nozaru prasmju apvienības» palīdzēs mazināt plaisu starp izglītību un nodarbinātības pasauli, sniedzot iespēju augstākās izglītības iestādēm, apmācības pakalpojumu sniedzējiem un uzņēmumiem savstarpēji sadarboties un efektīvāk veicināt inovāciju un uzņēmējdarbību. Tas nozīmē, piemēram, jaunu mācību programmu izstrādi trūkstošo prasmju attīstīšanai.

Mazāka mēroga stratēģiskās partnerības centīsies sekmēt sadarbību starp formālo un neformālo izglītību dažādās nozarēs.

Stiprinot Eiropas Brīvprātīgo dienestu un jauniešu starptautisku apmaiņu, «Erasmus+» veicinās aktīvas pilsoniskās sabiedrības veidošanos un jauniešu līdzdalību demokrātiskajās norisēs.

Visbeidzot «Erasmus+» pirmo reizi būs paredzēts budžets sporta jomai. Eiropas dimensijai sportā tiks paredzēti vidēji vairāk nekā 33 miljoni eiro gadā, tādējādi palīdzot risināt pārrobežu apdraudējumus, piemēram, spēļu rezultātu sarunāšanu un dopinga problēmas. Tā arī atbalstīs starptautiskus projektus, kuros piedalās organizācijas, kas darbojas tautas sportā, veicinot, piemēram, labu pārvaldību, sociālo iekļautību, dzimumu līdztiesību, dubultkarjeras un fiziskās aktivitātes visa vecuma dalībniekiem.

Eiropa cīnās ar milzīgām ekonomikas un sociālām problēmām. Lai pārvarētu šībrīža ekonomikas krīzi, mums ir jāmaina domāšanas veids.

Mēs esam pārliecinātas, ka «Erasmus+» ir nozīmīga loma šo izaicinājumu pārvarēšanā, un tā sniegs miljoniem Eiropas jauniešu cerību uz labāku nākotni.