Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gleznotājs Sergejs Djomins guvis augstu atzinību ar gleznu «Zilais pērtiķis»

Sergejs Djomins ap 4000 mākslinieku konkurencē ar savu gleznu «Zilais pērtiķis» izcīnījis vietu pasaules vadošo mūsdienu mākslinieku desmitniekā galerijas «Saatchi Online» konkursā Londonā. «Saatchi Online»  ir slavenās «Saatchi» galerijas platforma, kas vairo mūsdienu mākslinieku atpazīstamību plašāk pasaulē.

«Trīskārša atzinība šajā ārkārtīgi prestižajā konkursā ir tikpat reta veiksme kā iespēja loterijā vinnēt miljonu. Taču mākslinieka dvēselei pasaules līmeņa žūrijas novērtējums ir vēl daudz būtiskāks par vinnestu loterijā, jo pie šī darba esmu ieguldījis daudz,» savā ierasti kautrīgajā intonācijā teic gleznotājs.

Pirmoreiz S. Djomins uzvarēja «Saatchi» konkursā 2009. gadā - kļūstot par pirmo mākslinieku Latvijā, kam izdevās izkonkurēt simtiem tūkstošu makslinieku sīvajā konkurencē. «Savā ziņā tas ir otas meistaru olimpiādes līmenis, jo konkursantu sniegums ir spēcīgs,» domā S. Djomins. Glezna «Zilais pērtiķis» no 5. līdz 20.decembrim tiks izstādīts galerijā «Griffin» (Londona), bet vēl pašlaik glezna aplūkojama tepat Rīgā, galerijā «Happy Art museum» (Dzirnavu iela 67, 5. stāvā), kas, kā uzsver S. Djomins, ir viena no nedaudzajām galerijām Latvijā, kas uzdrošinās izstādīt tik nekomerciāla rokraksta darbus.

Gleznā attēlotais pērtiķis nav tikai dzīvnieks - kā jau visos djominisma stilam raksturīgajos darbos, vēsturisks atskats mijas ar glezniecības tehnikas niansēm. «Zilais pērtiķis» ir eļļas gleznojums uz audekla, izmērs 128X93cm. Zoomorfais tēls atveidots polihromā gleznojumā, ar statisko kompozīciju panākta augsta dekorativitāte. Darbs ir no mākslinieka sērijas «Ja nebūtu evolūcijas…». Par iedvesmu anturāžai (fons, apģērbs, atribūti) kalpoja Sv. Nikolaja (brīnumdara, šeit zili brīnumi – makakas seja un ķepas) ikona, bet nekādas citas saistības ar reliģiju mākslinieks neiesaka meklēt.

«Ikonas iedvesmo ar kolorītu, ritmu un vairāk par dekoratīvismu no ikonām nekas netiek palienēts, to nu vēlreiz atkārtoju tiem, kurus tas aizskar. Tātad ikona kā iedvesmas materiāls, makaka – no sevis, zilā krāsa tāpēc, ka tādējādi veidojas skaists krāsu salikums,» stāsta mākslinieks.

Viņš atgādina, ka ķelti, ko tūkstošgades mijā labi atainoja filmā Braveheart (rež. M. Gibson) , krāsoja zilus ģīmjus, dodoties kaujā pret romiešiem un angļiem. «Manas gleznas varonis ir gatavs kaujai arī 21. gadsimtā, kad uzbrucējs var uzglūnēt ne tikai aiz tumšas ielas stūra, bet arī virtuālajā telpā,» saka mākslinieks, kurš pats studējis vēsturi.

S. Djomina darbi atrodas privātkolekcijās visā pasaule. «Tas, ka šim darbam jau bija pircējs pirms paguvu «pielikt» punktu gleznai ir gan kompliments manai daiļradei, gan mokas vienlaikus, jo grūtākais māksliniekam ir tiražēties, tāpēc tas ir turpinājums sērijai» piebilst S. Djomins. Mākslinieks vienlaikus strādā arī pie vairākiem citiem tematiskajiem darbiem: Think Green!, Wash Your Hand before a War!, «atslodzei» top arī klusās dabas un ainavas.

  • Mākslinieka darbi pašlaik no 14. novembra līdz 5. decembrim izstādīti arī Brigē (nīd. Bruugge), Beļģijā galerijā «D.E.V.E.» kopā ar citiem māksliniekiem no Latvijas galerijas «Happy Art museum» izbraukuma izstādē.