Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zem gruvešiem dzīvību zaudējis vēl viens ugunsdzēsējs; kopā jau 6 bojāgājušie

Veikala «Maxima» traģēdijā dzīvību zaudējis vēl viens ugunsdzēsējs, bet kopumā bojāgājušo cilvēku skaits sasniedz jau sešus, vēsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

VUGD vēsta, ka nelaimē cietuši kopumā apmēram 36 cilvēki, bet glābšanas darbi joprojām turpinās, vēl arvien no drupām tiek iznesti cilvēki.

VUGD ētisku apsvērumu dēļ pagaidām bojāgājušo amatpersonu vārdus lūdz nepubliskot.

Kā notikuma vietā uzzināja aģentūra LETA, pēdējās stundas laikā no sabrukušās ēkas ir iznesti un hospitalizēti vēl vairāki cietušie cilvēki.

Kā informēja VUGD preses pārstāve Inga Vetere, līdz šim slimnīcās nogādāti 36 traģēdijā cietušie. Notikuma vietā strādā ap 200 ugunsdzēsēju un ap 200 policistu. Iekšlietu ministrs Kozlovskis gan pirms neilga brīža devies prom, lai atgrieztos ap plkst.6.30.

Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums paredz, ka gadījumā, ja valsts amatpersona gājusi bojā, pildot dienesta pienākumus, šīs personas neatraidāmajiem mantiniekiem izmaksā vienreizēju pabalstu 50 000 latu apmērā.

VUGD ētisku apsvērumu dēļ pagaidām bojāgājušo amatpersonu vārdus lūdz nepubliskot.

Kā notikuma vietā uzzināja aģentūra LETA, pēdējās stundas laikā no sabrukušās ēkas ir iznesti un hospitalizēti vēl vairāki cietušie cilvēki.

Patlaban lielveikala "Maxima" teritorijā darbojas trīs ceļamkrāni, kas mēģina pacelt sabrukušās ēkas konstrukcijas, lai varētu tikt klāt un atbrīvot pēc iespējas vairāk gruvešos iesprostoto cilvēku.

VUGD skaidro, ka šos darbus veikt ir ļoti sarežģīti, jo, paceļot vienu bloku, var sagāzties cits.

Kā novēroja aģentūra LETA, traģēdijas vietā ieradušās arī Militārās policijas (MP) vienības. Klātesošajiem civiliedzīvotājiem un žurnālistiem netika paskaidrots, kādas funkcijas notikuma vietā pilda MP, taču pieļaujams, ka šī dienesta amatpersonas nodrošinās sagrautā objekta un tam piegulošās teritorijas apsargāšanu.

Nacionālie bruņotie spēki informē, ka kopumā šonakt pie veikala "Maxima" glābšanas darbos iesaistījušies 110 karavīru un zemessargu.

Ceturtdienas vakarā Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, daļēji sabrūkot lielveikalam «Maxima», cietuši desmitiem cilvēku, no kuriem daudzi aizvien iesprostoti gruvešos.

Informācija par negadījuma iemesliem ir skopa. Sākotnēji neoficiāli tika pieļauts, ka noticis gāzes katla sprādziens, taču vēlāk tika minēts, ka traģēdiju izraisīja ēkas jumta apzaļumošanas darbi, kuru dēļ jumts iebruka. Neviena no šīm versijām pagaidām nav oficiāli apstiprināta. Notiek izmeklēšana.

Laikā, kad noticis negadījums - darba dienas beigās, veikalā parasti ir ļoti daudz apmeklētāju. Kā aģentūrai LETA pastāstīja aculiecinieki, kopējā iebrukusī platība ir ap 500 kvadrātmetriem. Aptuveni stundu pēc pirmā nogruvuma sekojis otrs, kas apbēris arī ugunsdzēsējus, kas bija sākuši glābšanas darbus. Viens no bojāgājušajiem ir ugunsdzēsējs.

Notikuma vietā strādā simtiem mediķu, glābēju, karavīru un citu dienestu darbinieku. Jau vismaz 30 cilvēki nogādāti slimnīcās, bet, pēc Rīgas vicemērs Andra Amerika (GKR) rīcībā esošā informācijas, negadījumā vietā varētu būt iesprostoti ap 50 cilvēku. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Normunds Plēgermanis žurnālistiem sacīja, ka gruvešos varētu būt iesprostoti vēl vairāki desmiti cilvēku. Glābēji viņus cenšas atbrīvot.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša aģentūrai LETA pastāstīja, ka nelaimē cietušie cilvēki ir guvuši dažādas traumas - gan ļoti smagas, gan arī vieglākas. Cietušajiem konstatēti kaulu lūzumi, politraumas, galvas traumas u.c. Cietušie tiek nogādāti Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgas 2.slimnīcā, kā arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā. Starp cietušajiem ir arī viens bērns, kurš nogādāts Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā.

Tāpat vairākiem cilvēkiem palīdzība tiek sniegta uz vietas, daži no viņiem arī atteikušies doties uz slimnīcu. Situācija visu laiku mainās, atbrīvojot cilvēkus, kuri atrados zem drupām, tāpēc precīzu cietušo skaitu pagaidām nevar pateikt.

Lai uzzinātu par tuviniekiem, kuri, iespējams, cietuši šajā nelaimē un nogādāti slimnīcā, iedzīvotāji var zvanīt uz numuriem 67 337 813 un 25 617 442.

Traģēdijas vietā cietušajiem un viņu tuviniekiem tiek sniegts arī psiholoģisks atbalsts, aģentūrai LETA pastāstīja krīžu un konsultācijas centra «Skalbes» vadītāja Inese Ruka. Tiek sniegta klātienes konsultācija, bet tāpat ir iespēja zvanīt uz diennakts krīzes tālruni 67 222 922 vai 27 722 292. Piektdien cietušie un tuvinieki varēs saņemt arī klātienes konsultāciju, bet tai iepriekš jāpierakstās, zvanot uz krīzes centru vai Rīgas Sociālo dienestu.

LETA novēroja, ka policija eskortēja medicīniskās palīdzības automašīnas, lai tās caur sastrēgumiem operatīvāk varētu piekļūt notikuma vietai un nogādāt cietušos uz slimnīcām. Glābēji nozāģēja pie veikala esošos kokus, lai varētu piekļūt ēkai no sāna, tika evakuētas automašīnas.

Uzņēmuma «Maxima Latvija» pārstāvji pagaidām nesniedz plašākus komentārus par notikušo. «Pašlaik nekādus plašāku informāciju mēs sniegt nevaram. Glābēji strādā notikuma vietā, mēs viņus atbalstām ar visu informāciju, ko varam viņiem sniegt,» aģentūrai LETA sacīja «Maxima Latvija» komunikācijas vadītājs Jānis Beseris.

Ēkas būvnieku - firmas «Re&Re» - pārstāvji kopā ar veikala projekta tehniskajiem uzraugiem, projektētājiem un konstruktoriem atrodas notikuma vietā, taču jumta iebrukšanas cēloņus vēl nevar komentēt, aģentūru LETA informēja «Re&Re» biznesa attīstības un komunikācijas vadītāja Mārīte Straume.

«Par šīs traģēdijas patieso iemeslu ir pāragri spriest, tas tiks noteikts izmeklēšanas laikā. Šobrīd dzirdētas dažādas versijas, pat par sprādzieniem. Tā kā būvdarbi tika veikti stingri pēc projekta, citus sabrukšanas cēloņus mēs šobrīd nevaram komentēt,» sacīja Straume.

Iebrukušo veikalu «Maxima» projektēja arhitektu birojs «Kubs». Ēkas būvkonstruktors ir SIA «HND Grupa».

Informācija arhitektūras portālā «A4D» liecina, ka projektētās ēkas Priedaines ielā 20 pirmajā stāvā un piebūvē izvietots tirdzniecības centrs, bet, sākot no otrā stāva, bija paredzēti dzīvokļi. Starp pirmajā stāvā izvietotajām tirdzniecības centra noliktavu telpām un otro stāvu bija plānots tehniskais stāvs, kurā savāktas visas komunikācijas, kas apkalpo dzīvojamos stāvus. Veikala jumtu bija iecerēts apzaļumot, tas būtu ekspluatējams un izmantojams dzīvojamās mājas iedzīvotāju atpūtas vajadzībām un bērnu spēļu laukumam. Apzaļumošanas darbi bija sākušie tikai šogad, lai gan veikals darbību uzsāka jau 2011.gadā.

Straume aģentūrai LETA apstiprināja, ka uz jumta pirms vairākām dienām sākti apzaļumošanas darbi. «Tas ir nevis dārzs uz jumta, bet īpašs zaļais jumts, kura apzaļumošanai tiek izmantots speciāls atvieglotais substrāts. Sākām uz jumta vest melnzemes substrātu. Viss notika saskaņā ar projektu un tehniskā uzrauga uzraudzībā - gan veiktie darbi, gan arī uz jumta uzklātā substrāta daudzums,» piebilda Straume.

Veikala būvkonstruktora «HND Grupa» īpašnieks Ivars Sergets aģentūrai LETA sacīja, ka, iespējams, traģēdijas iemesls varētu būt apzaļumošanai nepieciešamo materiālu radītā pārslodze atsevišķās vietās. «Tā ir tikai versija, taču ļoti iespējams, ka jumta iebrukšanas iemesls varēja būt atsevišķās vietās uz jumta pārāk daudz sakrautie apzaļumošanas darbiem nepieciešamie būvmateriāli, kas šajās vietās radīja pārslodzi,» uzsvēra Sergets.

Viņš noliedza iespējamību, ka projektā paredzētā jumta apzaļumošana varētu būt jumta sabrukšanas iemesls. «Veikals jau ir ekspluatēts divus gadus un divas ziemas uz šī jumta bija bieza sniega kārta, kas kopā ar uz jumta esošo oļu kārtu radīja vismaz pusotru līdz divas reizes lielāku noslodzi nekā to radītu projektā paredzētais apzaļumotais jumts. Šādu vienmērīgu noslodzi jumts izturēja, bet iespējams, ka atsevišķās vietās patlaban, kad tika sākti apzaļumošanas darbi, tika sakrauts pārāk daudz materiālu,» norādīja Sergets.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) uzdevis Rīgas pilsētas būvvaldei rīt sākt ārpuskārtas pārbaudi visos objektos, kurus pašlaik būvē «Re&Re». Uzreiz pēc tam, kad tiks pabeigti glābšanas darbi, būvvaldes speciālisti sāks pārbaudi par cēloņiem, kas izraisīja šo negadījumu.

Piektdien no rīta tiks sasaukta arī krīzes vadības padomes sēde, žurnālistus informēja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), kurš kopā ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (RP) bija ieradies nelaimes vietā novērtēt situāciju. Tā sasaukta, lai saprastu, kādas ir nepieciešamās darbības no valdības un iesaistīto dienestu puses. Iepazīstoties ar situāciju premjers secinājis, ka resursi - gan cilvēki, gan tehnika - ir pietiekošā daudzumā, lai veiktu nepieciešamos glābšanas darbus.

Tāpat viņš norādīja, ka patlaban nevajag meklēt vainīgos, kamēr nav skaidrs nelaimes iemesls. Jautāts, vai ir nepieciešams izvērtēt šādu līdzīgu ēku drošumu, premjers atzina, ka tādu iespēju neizslēdz, ja atklāsies, ka pie vainas ir būvniecības normatīvu neievērošana. Arī iekšlietu ministrs norādīja, ka patlaban, vēl nav vienas konkrētas versijas par to, kas izraisīja ēkas sagrūšanu.

Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu un izmeklēšanu par Zolitūdē notikušo negadījumu, aģentūrai LETA sacīja VP sabiedrisko attiecību pārstāvis Toms Sadovskis. Tiek noskaidroti visi aculiecinieki, no kuriem tiek pieņemtas liecības. VP izmeklēšanas vajadzībām sākusi to vietu apskati, kuras apsekot atļāvuši glābēji.

Piektdien plkst.12 Rīgas Domā notiks Zolitūdes traģēdijai veltīts aizlūgums, aģentūrai LETA sacīja Rīgas Doma dekāns, mācītājs Elijs Godiņš. Aizlūgums notiks par bojāgājušajiem un cietušajiem, viņu tuviniekiem un tiem, kas vienā vai otrā veidā ir šīs traģēdijas skarti, norādīja mācītājs. Negadījums ir satricinājis ikvienu un piedalīties aizlūgumā ir aicināti visi labas gribas cilvēki.